[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۴
  • دوره جدید

کاهش کم‌سابقه گلزنی در دو هفته گذشته لیگ برتر فوتبال ایران چرا گل نمی‌زنند؟، روزنامه شیراز نوین

گروه ورزش- م. حامد: هفته نوزدهم لیگ برتر ایران، مانند هفته هجدهم با فقر شدید گلزنی همراه بود. این هفته تنها 10گل در 8بازی به ثمر رسید و فقط یک گل نسبت به هفته قبل افزایش داشت. در هفته نوزدهم فقط دو تیم میزبان موفق به گلزنی شدند که آمار کم نظیری به نظر می‌رسد. 10تیم از 16تیم حاضر در مسابقات موفق به گلزنی نشدند. که از این جمع، هفت تیم در دو هفته اخیر موفق نشده اند دروازه رقبا را باز کنند. در هفته هجدهم هم 9تیم موفق به گلزنی نشدند و فقط 9گل به ثمر رسید. نیمی از میزبانان در آن هفته نتوانستند دروازه میهمانانشان را باز کنند و بیشتر از نیمی از تیم‌های میهمان هم در گلزنی در زمین حریف ناموفق عمل کردند.
دو سوم گل‌ها برای آبی‌های پایتخت
در این میان فقط استقلال است که توانسته آمار خوبی از خود در دو هفته اخیر به جا بگذارد و در هر بازی سه گل به ثمر رسانده که این تعداد، بیش از 66درصد گل‌های این دو هفته لیگ برتر را تشکیل می‌دهد. فقط استقلال، پرسپولیس، استقلال خوزستان و سایپا هستند که در هر دو بازی موفق به گشودن دروازه رقبا شده اند و از طرفی ماشین سازی، صبا، پدیده، نفت تهران، سیاه جامگان و پدیده مشهد، فولاد خوزستان و گسترش فولاد تبریز در هر دو بازی در گلزنی ناکام بوده اند.
تا پایان هفته هفدهم، 293گل در 136بازی به ثمر رسیده بود و میانگین 2.15گل در هر بازی را نشان می‌داد. اما این آمار در دو هفته اخیر با 97صدم گل کاهش، به 1.18 گل در هر بازی رسیده است؛ در واقع اگر تیم‌های لیگ برتری، میانگین گل‌های زده در هر بازی را مثل 17هفته گذشته حفظ می‌کردند، تفاوت فاحشی با لیگ‌های اروپایی، در زمینه گلزنی نداشتند.
مقایسه با لیگ‌های معتبر اروپایی
در حال حاضر در بین لیگ‌های معتبر اروپایی، بهترین آمار گلزنی مربوط به لالیگای اسپانیاست. در آنجا تاکنون 571گل در 198بازی به ثمر رسیده که میانگین 2.88گل در هر بازی را نشان می‌دهد. پس از اسپانیا، ایتالیا قرار دارد. 20تیم حاضر در سری آ مجموعاً 601گل در 217مسابقه به ثمر رسانده اند و 76/2 گل در هر بازی را به ثبت رسانده اند. هلندی‌ها با 488گل در 180مسابقه و میانگین 71/2در هر بازی سوم هستند. بوندسلیگای 18تیمی آلمان، با 439گل در 162مسابقه، میانگین گلزنی 7/2 در هر بازی را به ثبت رسانده و بالاخره در لاشامپیونه فرانسه، 554گل در 218بازی به ثمر رسیده که میانگین 54/2گل در هر بازی را نشان می‌دهد. جالب اینجاست که لیگ برتر انگلستان با وجود جذابیت‌های فراوان و ارائه تماشایی‌ترین بازی‌ها، پایین‌ترین میانگین گلزنی را بین لیگ‌های بزرگ در اختیار دارد. 516گل در 220بازی و ثبت میانگین 34/2در هر بازی
مقایسه با فصول قبل و لیگ یک
با افت فاحش گلزنی در دو هفته اخیر، میانگین گل‌های زده در لیگ برتر، با 1دهم کاهش، به 05/2گل در هر بازی رسیده است. این مقدار، تفاوت ناچیزی با میانگین گلزنی در مسابقات لیگ دسته اول در این فصل دارد. در لیگ دسته اول تاکنون 187مسابقه برگزار شده و میانگین 02/2گل در هر بازی به دست آمده است. جالب اینجاست که در فصل گذشته، میانگین گلزنی لیگ برتر و لیگ دسته اول ایران، دقیقاً مساوی است. در 240بازی فصل گذشته لیگ ایران 502گل به ثمر رسید و میانگین 09/2گل در هر بازی را نشان داد. در لیگ دسته اول نیز 796گل در 380بازی زده شد که دقیقاً 09/2گل در هر بازی را نشان می‌دهد. اما دو فصل قبل، تیم‌های حاضر در لیگ برتر آمار بهتری در گلزنی داشتند. آنها در 240بازی فصل 94-93 مجموعاً 536گل به ثمر رساندند و میانگین 23/2گل در هر بازی را رقم زدند.
سازماندهی مناسب خطوط دفاعی یا ضعف در امور تهاجمی؟ مسئله این است
بنابراین می‌توان گفت، میانگین 15/2 در 136مسابقه ابتدایی لیگ برتر این فصل ایران، با توجه به کیفیت پایین اکثر زمین‌های فوتبال کشورمان، خیلی هم آمار بدی محسوب نمی‌شود. اما تعداد گل‌های به ثمر رسیده در دو هفته گذشته این لیگ است که جای نگرانی بسیار دارد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که تعداد پایین گل می‌تواند نشانه پیشرفت تیم‌ها در امور دفاعی هم باشد، اما میزان خرسندی از قدرتمند شدن خطوط دفاعی بسیار پایین‌تر از آن چیزی است که نگرانی بابت ضعف مفرط خطوط حمله تیم‌ها را از بین 
ببرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی