[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۴
  • دوره جدید

احیای ۲۱۶ هکتار از جنگل‌های پاسارگاد، با مشارکت ۴۱۰ دوستدار طبیعت، روزنامه شیراز نوین

مهر: رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد از احیای ۲۱۶ هکتار از جنگل‌های آسیب دیده پاسارگاد تا پایان دی ماه سال جاری با مشارکت ۴۱۰ دوستدار طبیعت خبر داد.
حسن خسروانیان دیروز دوشنبه در جمع خبرنگاران از جنگل به عنوان هدیه خدایی و نخستین دوست بشر نام برد و افزود: هیچ یک از پدیده‌های طبیعت به اندازه جنگل در زندگی آدمیان نقش اساسی و سازنده ندارند. انسان آغازین تنها در پناه جنگل توانست به حیات و تولید نسل خود ادامه دهد او نیازمندی‌های خود را از جنگل به دست می‌آورد.
وی ادامه داد: بدین سان احترام به درختان و احساس دوستی نسبت به آن‌ها پدیده‌ای است که منشاء بسیار دیرین در پندار آن‌ها دارد و افسانه‌های کهن اقوام و ملل مختلف جهان سرشار از اساطیر گیاهی است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: نظر به اینکه سطح وسیعی از کشور به جهت قرار داشتن در کمربند خشک و نیمه خشک نیم کره شمالی دارای شرایط دشوار رویشی هستند و تجدید حیات طبیعی و رشد گیاهان به سختی صورت می‌گیرد لذا در صورت تخریب منابع گیاهی و جنگلی موجود، امکان بازسازی و احیاء مناطق تخریب شده به صورت طبیعی بسیار مشکل و از طریق دخالت انسان نیز نیازمند هزینه‌های فراوان و زمان طولانی است. خسروانیان ضمن عرض تبریک سی و هشتمین بهار انقلاب جمهوری اسلامی ایران افزود: آغاز عملیات طرح جنگلانه در راستای طرح مشارکتی کاشت بذر در جنگل‌ها با هدف احیای مناطق سوخته وترمیم رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی پاسارگاد که از نیمه آبان ماه سال جاری شروع شده بود تا پایان دی ماه ادامه داشت و دراین مدت بالغ بر ۲۱۶ هکتار در چند منطقه از شهرستان بذرکاری صورت گرفت.
وی ادامه داد: این عملیات با مشارکت گروه‌های مردمی، Ngo مرتعداران، شوراهای اسلامی، دهیاران، ورزشکاران، کوهنوردان، دوستداران طبیعت و محیط‌زیست استان، گروه دلجویان و دلواپسان طبیعت پاسارگاد، گروه پاک سازان طبیعت فارس، سیوند و فاروق، انجمن مرتعداران شمال فارس، بهره برداران، سازمان‌های مردم نهاد و حافظان و دوستداران طبیعت، پایگاه‌های مقاومت بسیج شهرستان، اصحاب رسانه، آموزش و پرورش، دانش آموزان و دانشجویان، نیروهای خدوم و زحمتکش منابع طبیعی، اجرا شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: تاکنون بیش از ۴۱۰ نفر به صورت خودجوش در این عملیات حضور یافته‌اند و کار احیای مناطق تخریب شده و سوخته انجام شد.
خسروانیان افزود: در این عملیات جنگل‌های کوه‌های خرسی، بلاغی، مبارک آباد، چاه بید، تنگ ماری، رگ زرد، چاهداری و ارتقاعات حسن پهلوان، سوباتان، خرخره سد سیوند، جنگل‌های علی آباد کوه های پیازی، ارتفاعات روستا وچشمه ابوالمهدی احیا شد.
وی یادآور شد: احیای این جنگل‌ها با استفاده از بذر گونه‌های بومی منطقه (بنه، ارژن و بادام کوهی)به صورت کپه کاری انجام شده است. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد تأکید کرد: حفظ، حراست، نگهداری و احیای منابع طبیعی همواره مورد توجه ما بوده و در این جهت برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته است. خسروانیان افزود: به رغم اثراتی که این نعمت‌های خدادادی دارند، اکنون به شدت در معرض تخریب و نابودی قرار گرفته و مهم ترین عامل این تخریب انسان است. وی تأکید کرد: تنها راه مقابله با تخریب جنگل‌ها این است که فرهنگ حفظ منابع طبیعی به فرهنگ عمومی تبدیل شود و این کار ضرورت دارد. وی در پایان از مردم شریف وطبیعت دوست خواست گزارش قطع درختان جنگل، بوته کنی، تخریب و تصرف اراضی ملی و آتش سوزی جنگل را از طریق تماس با سامانه رایگان ۱۵۰۴ به یگان حفاظت از منابع طبیعی گزارش دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی