[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۴
  • دوره جدید

ضمانت زنجیره‌ای مورد تأکید بانک مرکزی است ، روزنامه شیراز نوین

مهندس عزیز الله مهدیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه ضمانت زنجیره‌ای مورد تأکید بانک مرکزی است و بانک ها ملزم به پذیرش و ثبت آن هستند گفت: ضمانت زنجیره‌ای برای اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی مصوبه دولت است و بانک مرکزی برای اجرای کامل آن در بانک ها امسال تأکید کرده است.
مهندس مهدیان در حاشیه نشست مدیران بنیاد مسکن شهرستان‌های استان فارس در شیراز در گفت و گو با خبرنگاران افزود: شرط داشتن ضامن کارمند در پرداخت وام مسکن عمده ترین مشکل بهره مندی متقاضیان روستایی در بخش ساخت و مقاوم سازی در سال های گذشته بوده است و امسال با توجه به دستورالعمل‌های سال ۹۵ که از سوی دولت به سازمان های مربوطه و بانک‌ها نیز ابلاغ شد، پرداخت وام مقاوم سازی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای قابل پرداخت خواهد بود.
این مقام مسئول گفت: با برداشته شدن موانع گوناگون بهره مندی از تسهیلات مسکن به ویژه در روستاها، زمینه سهولت در دریافت این تسهیلات و نوسازی بافت روستاهای شهرستان، بیش از پیش فراهم می‌گردد.
مهندس مهدیان ادامه داد: با توافقی که با بانک‌ها صورت گرفته روستائیانی که در تأمین ضمانت معتبر برای بانک‌ها با مشکل روبه رو هستند به صورت ضمانت زنجیره‌ای ضامن همدیگر می‌شوند و از این تسهیلات مسکن بهره مند می‌شوند.
وی با بیان اینکه حدود 5 میلیون و 700 هزار واحد مسکونی روستایی در کشور وجود دارد گفت: در سال های گذشته حدود 7درصد از این واحد‌ها مقاوم سازی شده بود در حالی که اکنون درصد مقاوم سازی‌ها به بالای 40 درصد در کشور رسیده است.
مهندس مهدیان گفت: از سال 74 که کار مقاوم سازی آغاز و پرداخت تسهیلات صورت گرفت تا سال 84 حدود 200 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شد و از سال 84 با اجرای طرح ویژه تا کنون یک میلیون و 900 هزار واحد در قالب بازسازی و بهسازی مسکن روستایی ساخته شده است.
وی ادامه داد: حدود 350 هزار واحد از این تعداد بازسازی شده و یک میلیون و 550 هزار واحد نیز بهسازی شده است.
به گفته مهدیان روند بازسازی و مقاوم سازی سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی در کشور همچنان ادامه دارد و تا انجام این روند ادامه می‌یابد که تا سال 1405 واحد‌های مقاوم سازی شده به 80 درصد می‌رسد و با واحد‌های نوسازی که توسط مردم ساخته می‌شود می‌توان گفت در آن سال همه واحد‌های روستایی مقاوم است.
همچنین مهندس عطا الله زمانی مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با اشاره به اینکه بازسازی و مقاوم سازی واحد‌های روستایی در فارس فراتر از متوسط کشور است گفت: متوسط واحدهای غیر مقاوم در سطح کشور 61 درصد و در استان فارس 44 درصد است.
مهندس زمانی در نشست مدیران بنیاد مسکن استان فارس که با حضور مهندس عزیزالله مهدیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور، مهندس سهرابی مدیر کل مسکن روستایی کشور، مهندس جودی، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن کشور، مهندس رشتیان مدیرکل نظارت و ارزیابی بنیاد مسکن کشور، معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس، مدیران شهرستان‌های استان برگزار شد، اظهار داشت: استان فارس 388 هزار واحد مسکونی روستایی دارد که 54 درصد از این واحد‌ها درسال های گذشته با استفاده از تسهیلات اعطایی کار مقاوم سازی را انجام داده است.
وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی در همه بانک های استان فارس جذب شده است گفت: سه بانک صادرات، ملت و تجارت امسال همه تسهیلات را جذب نکرده‌اند و تلاش می‌شود تا پایان امسال این سه بانک نیز به سایر بانک های جذب صد درصدی تسهیلات بپیوندند.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس گفت: تا آخر بهمن ماه امسال با تشکیل پرونده برای یک هزار واحد مسکونی غیر مقاوم در استان فارس تسهیلات اعطایی در این سه بانک نیز جذب خواهند شد.
زمانی با بیان اینکه 89 درصد از کار مقاوم سازی در واحد‌هایی که کار بازسازی را شروع کرده‌اند تمام شده است گفت: استان فارس برای 11 هزار و 158 واحد مسکونی روستایی کار مقاوم سازی را شروع کرده و این کار در 9 هزار و 269 واحد به اتمام رسیده است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس در ادامه گفت: اعتبارات امسال برای بازسازی و نوسازی 14 هزار و 800 واحد به استان فارس اختصاص یافته گفت: چهار هزار و 800 واحد در این زمینه درجا سازی می‌کنند و 10 هزار واحد نیز به بازسازی واحد‌های روستایی می‌پردازند. دریافت وام‌های 18 و 20 میلیون تومانی برای این واحد‌ها امسال برنامه ریزی شده است.
مهندس زمانی با بیان اینکه نظارت بر واحد‌های روستایی توسط شبکه ناظرین روستایی انجام می‌گیرد گفت: 625 نفر ناظر روستایی که آموزش‌های تخصصی را فرا گرفته‌اند بر بازسازی مناطق روستایی و مقاوم سازی واحد‌ها نظارت دارند.
وی همچنین از بیمه 123 هزار مسکن روستایی در استان فارس در برابر حوادث خبر داد و گفت: بیمه نامه‌های منعقد شده 15 ساله است و هر واحد روستایی با پرداخت مبالغ اندک بیمه می‌شود.
وی شمار واحد‌های نیمه تمام در استان فارس را حدود 500 واحد ذکر کرد و گفت: با مشارکت خیرین و کمک‌های حساب 100 امام و منابع تخصیص یافته داخلی امید است این واحد‌ها نیز تکمیل و قابل سکونت گردد.

وسیم بردر
۱۳۹۸/۰۵/۳۱

سلام خسته نباشید من میخواستم وام مسکن بگیرم به صورت ضمانت زنجیره ای میرم بانک جواب نمیدن میگن ضمانت پیدا کن بنیاد مسکن میرم همین جواب میدن تکلیف من چیه پس چرا بانک مرکزی میگن الزامیه باید به صورت زنجیره ای پرداخت بشه

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی