[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۸
  • دوره جدید

رئیس جمهور: بعضی‌ها به‌دنبال شعبده بازی هستند، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر - امین افشار
حسن روحانی در سفر به فارس مطرح کرد: تنها زمانی که کسانی سعی می‌کنند امید ملت را ناامید کنند عصبانی می‌شوم. به گزارش خبرنگار شیراز نوین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس با تاکید بر حرکت همه در جهت افزایش امید جامعه، گفت: بعضی به دنبال شعبده بازی هستند و این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا برجام بر سفره‌های مردم اثری گذاشته است یا خیر؟
وی در تکمیل صحبت خود افزود: امروز همه گندم مصرفی کشور ما که ارتباط مستقیم در مصرف روزانه مردم دارد تولید داخل است و اضافه بر آن سه میلیون تن آن را نیز به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم. روحانی با اشاره به این موضوع که من تنها در یک جا عصبانی می‌شوم و آن جایی است که فرد، دستگاه یا رسانه‌ای می‌خواهد به امید ملت لطمه بزند، اضافه کرد: بگذارید مردم به کشور و آینده آن امیدوار باشند، چرا با دروغ گفتن جلو رسیدن واقعیت‌ها را به گوش مردم می‌گیرید این رویکرد حرام است. رئیس جمهور با اشاره به اینکه یک جراح به علم و انگشتانش به هنر مجهز است ولی در کنار اینها باید دلسوزی و عشق به ملت در وجود آن جراح وجود داشته باشد، بیان کرد: ما به پزشکان و فعالان بخش سلامت و همه دانشمندان و متخصصان کشور در سطوح مختلف، افتخار می‌کنیم. وی با بیان اینکه در رشد علمی کشور، ۴ پله پیشرفت کرده‌ایم، اظهار داشت: در شتاب کمیت مقالات علمی در ۲۵ کشور بزرگ علمی جهان موفق شدیم در سال گذشته رتبه اول را کسب کنیم. روحانی تصریح کرد: اصل ساختن کشور، متکی به نیروی انسانی است و اگر نیروی انسانی آماده به کار، متعهد، متخصص و دلسوز مردم وجود نداشته باشد، امور به پیش نمی‌رود. وی افزود: اگر بیماران جامعه قبل از آنکه پزشک یا جراحی دست به کار شود به آن تیم پزشکی اعتماد و ایمان داشته باشند، در این صورت، نیمی از کار حل می‌شود و ارتباط و پیوند میان پزشکان و مردم بسیار اهمیت دارد. وی با اشاره به اینکه، زمانی در کشور، یک ایرانی آرزو داشت برای درمان به کشوری که ما با آن شدیداً زاویه داریم برود اما امروز این روند برعکس شده و ایرانیان زیادی در خارج از ایران و از جمله در کشورهای اروپایی‌، برای درمان به ایران می‌آیند که این فخری بزرگ برای ما است.
رئیس جمهور افزود: همچنین با وجودی که در کشورهای همسایه شمالی و جنوبی، بیمارستان خوب و مجهزی دارند، اما اتباع آن کشورها برای انجام عمل‌های جراحی به تهران و شیراز سفر می‌کنند. روحانی با اشاره به شهرت پزشکان و بیمارستان‌ها و همچنین متخصصان پیوند اعضاء در شیراز، گفت: این بسیار ارزشمند است و آن عامل مهم در جذب بیماران، تجهیزات و محیط بیمارستانی نبوده، بلکه شخص طبیب است.رئیس جمهور تأکید کرد: باید دانشگاه‌ها، اساتید و بزرگان علمی ما به گونه‌ای باشند که شاگردان آنها به وجودشان افتخار کنند و پزشکان، جراحان و اساتید در شهرهای بزرگ در جایگاهی قرار بگیرند که ایرانیان و همسایگان کشور بگویند که برای درمان سراغ آن پزشک خاص در شیراز می‌رویم. وی تصریح کرد: پیوند بین پرستاران، تیم پزشکی و پزشکان با دولت، مردم و خیرین بسیار مهم است. رئیس جمهور با تأکید بر حل نیازمندی‌ها و مشکلات بیمارستان بوعلی شیراز نظیر خرید پت و راه مواصلاتی این بیمارستان به سمت شیراز تاکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا مرکزی بزرگ برای سلامتی و راحتی مردم در این نقطه برای کل ایرانیان و سایر کشورها بوجود آید. روحانی تصریح کرد: دستاوردهای دولت تدبیر و امید ناشی از سرمایه اعتماد و سرمایه اجتماعی بوده که باید حفظ شود، اگر مردمی به دولتی اعتماد و دولتی به مردم امید ببندد، این ارتباط و مسیر هموار می‌شود و به رشد و تعالی می‌رسد. رئیس جمهور با اشاره به آرامش کنونی بازار ارز و کالا افزود: وقتی به مردم قول دادیم که تورم تک رقمی شود و به این هدف می‌رسیم به این دلیل است که مردم اعتماد کردند و در غیر این صورت، هیچ چیز درست نمی‌شد. وی اضافه کرد: اساس سرمایه ما، سرمایه اجتماعی، مردم و پیوند دولت و مردم است با سرمایه اعتماد مردم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم. رئیس دولت تدبیر و امید افزود: به رشد، پیشرفت و آینده کشور اعتماد کنیم؛ چرا که مردمی بزرگ، فرهنگ دوست و پرتلاش داریم. روحانی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در بستن چاه‌های زیرزمینی غیرمجاز، گفت: در آذربایجان شرقی با وجود اینکه رشد باران امسال از متوسط کمتر بود، اما به دلیل همین اقدام دولت، در سال جاری نسبت به سال گذشته نه تنها منابع زیرزمینی کاهش نیافت بلکه کمی هم افزایش یافته است.
رئیس جمهور ادامه داد: در زمانی یک واردکننده و خریدار به دنبال ورود کانتینر جنسی بود اما مجبور بود به دلیل وجود تحریم‌ها هزینه‌های اضافی تا ۷۰۰ دلار پرداخت کند، و این هزینه‌های اضافی فقط از جیب مردم داده می‌شد. روحانی تأکید کرد: گردش مالی ما با دنیا به طور متوسط ۱۱ درصد هزینه داشت، اما الان این مقدار به ۳ درصد رسیده است.رئیس جمهور خطاب به پزشکان و کادر درمانی بیمارستان بوعلی، گفت: آیا اکنون شاهد نیستید که همه وسایل و امکانات پزشکی و دارویی به موقع به دست شما می‌رسد؟ برخی در کشور می‌گویند برجام برای کشور چه کرده است. برجام ما را آزاد کرد، تا از هر کس که می‌خواهیم خرید کنیم آثار برجام شکستن حصر ایران است. رئیس جمهور افزود: الان نفت کشور را به هر کشور که می‌خواهیم می‌فروشیم و پول نفت را با هر ارز و زمان دلخواه دریافت می‌کنیم. دکتر روحانی با اشاره به سفر اخیر عسلویه و اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه نفت و پتروشیمی، اظهار داشت: در یک روز ۲۰ میلیارد دلار طرح افتتاح شد ۶ فاز پارس جنوبی، یک لایه نفتی و ۴ پتروشیمی به بهره‌‌برداری رسید که این در تاریخ ایران بی‌سابقه بود. رئیس جمهور اظهار کرد: در زمان تحریم در بسیاری از فازهای نفتی به‌دلیل احتیاج به یک پمپ کلاً کار تعطیل شده بود، اما اکنون طبق اعلام وزیر نفت، قیمت پمپ به یک دهم دوره تحریم‌ها خریداری می‌شود. رئیس دولت اعتدال خاطرنشان کرد: تولید مواد غذایی در سال ۹۲، ۹۷ میلیون تن بود اما امسال به ۱۱۸ میلیون تن رسیدیم که ۲۱ میلیون تن در کشور اضافه شده است. وی با بیان اینکه مردم در سال ۹۲ یک حماسه بزرگ آفریدند، تأکید کرد: واقعیت‌ها را به مردم بگویید و البته قطعاً همه پیشرفت‌ها و اقدامات دولت یازدهم در سایه حمایت‌های مردم‌، هدایت‌های مقام معظم رهبری و همچنین وحدت ملی بوده است. رئیس جمهور با بیان اینکه ساماندهی اقتصاد و اتحاد دولت و ملت بود که ما را در برجام پیروز کرد ادامه داد: لبخندها در مذاکرات تعارف بود و واقعیت قدرت جمهوری اسلامی ایران بود که قبل از برجام توانستیم، تورم را از ۴۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش دهیم و تأثیر آن را نیز در مذاکرات هسته‌ای شاهد بودیم. روحانی با اشاره به استقبال مردم اصفهان از کاروان تدبیر و امید در زمان مذاکرات گفت: در همان زمان یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورهای خارجی به مذاکره کننده ما گفت که ما اجتماع مردم اصفهان را دیدیم و قطعاً حضور مردم و اتحاد دولت و ملت و همچنین رفع مشکلات اقتصادی بود که ما را در مذاکرات هسته‌ای پیروز کرد.
 رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بعد از ۶۲ سال، صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفت، گفت: کسری تجاری کشور، ۳۰ میلیارد دلار بود و در سال‌های ۹۴ و ۹۵ صادرات غیرنفتی بر واردات فزونی یافت و چنین امری در ۲سال پشت سر هم در تاریخ ایران سابقه نداشته است.رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به امنیت کشور و انسجام ملی تاکید کرد: ما قادر هستیم که با این قانون اساسی، رهبری فرهیخته و ملت منسجم از تمام مشکلات پیش رو عبور کنیم که ایران، فارس و شیرازی سربلندتر داشته باشیم. در ابتدای این مراسم که در بیمارستان پیوند اعضاء ابوعلی سینا شهر صدرا برگزار شد وزرای بهداشت، ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت و معدن، ورزش و جوانان، نیرو کار و رفاه اجتماعی و معاون پارلمانی رئیس جمهور طرح‌هایی را که باید افتتاح می‌شد به‌صورت مختصر توضیح و به دستور رئیس جمهور به صورت ویدیوکنفرانس به بهره برداری رسیدند. از طرح‌هایی که در سفر کاروان تدبیر و امید به استان فارس به بهره برداری رسیدند می‌توان به افتتاح بیمارستان خیریه ۶۰۰ تختخوابی ابوعلی سینا در شهر جدید صدرا، ورزشگاه ۵۰ هزار نفری پارس شیراز، سد مخزنی چشمه عاشق شهرستان نی ریز، فاز دوم خط یک مترو شیراز از میدان نمازی تا چهار راه زند به طول سه کیلومتر و طرح‌های آبیاری نوین به وسعت سه هزار و ۳۰۰ هکتار اشاره کرد. طرح‌های دیگری نظیر ۳۵ کیلومتر راه اصلی سروستان - خرامه و ۱۵ کیلومتر باند دوم جاده شیراز - فیروزآباد، چهار کیلومتر کمربندی فسا، آبرسانی به ۷۱ روستا، ۲۱ طرح کشاورزی، چهار طرح در شهرک‌های صنعتی استان، ۲۵ باب فضای آموزشی، مرکز نگهداری و درمان معتادان شیراز و ۳۳ طرح حوزه صنعت و معدن در سفر رئیس جمهور به فارس به‌صورت همزمان افتتاح شد که در مجموع ۴۱۱طرح با اعتباری بالغ بر یک هزارو ۵۴۷ میلیارد تومان را شامل می‌شد؛ همچنین طرح‌های دیگری همچون مرکز سنجش مهارت شیراز ، ۱۰ باب کتابخانه در شیراز، ۱۲ پروژه در حوزه صنایع الکترونیک، ۲۲۰ طرح بهداشت و درمان، عملیات اجرایی طرح هایی مانند شهر سلامت، طرح توسعه فولاد پاسارگاد، گازرسانی به ۲۶۰ روستا، ۳۱ کیلومتر از بزرگراه شیراز - اهواز و ۳۶ طرح بهداشتی و درمانی در این سفر آغاز به‌کار کردند.
حامی آزادترین شیوه در مناظرات هستم که مردم بهتر انتخاب کنند
رئیس جمهوری عصر پنجشنبه در دیداری با جوانان و نخبگان فارس حضور یافت که در این دیدار از ورود خبرنگاران رسانه‌های استان به تالار حافظ شیراز مکان این مراسم ممانعت به عمل آمد. 
رئیس جمهوری در این دیدار با بیان اینکه همه باید حرف‌هایشان را بزنند و نکات مورد نظرشان را اعلام کنند گفت: ‌یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که هرچه خواستند درباره آن بیان کردند. به گزارش ایرنا دکتر حسن روحانی پنجشنبه در جمع نخبگان استان فارس در شیراز افزود:‌ رقابت خوب است، انتقاد هم خوب است و حتی مخالف هم خوب است، نمی شود در دنیای امروز دولت و حکومتی بدون انسان مخالف داشته باشیم. وی ادامه داد:‌ باید نظرات مخالف بیان شود و همه به راحتی و بدون لکنت زبان، نقد و انتقاد کنند،‌ در این دوره نزدیک چهارسال، خیلی دوستان می‌گویند که چرا در برابر این همه تخریب و حرف‌های تند جواب نمی دهید. روحانی بیان کرد: ‌آیت الله هاشمی را یکی از صبورترین افراد یافتم. خیلی صبر، تحمل و گذشت داشت. ازهمه زندگی، آبرو، فرزندان، خانواده و دوستانش مایه گذاشت وقتی می‌دید که بحث انقلاب و نظام و کشور در پیش است، تحمل می‌کرد. رئیس جمهوری گفت:‌ در هفته‌های آخر حیات،‌ ایشان به من گفت که من از صبر شما تعجب می‌کنم. به ایشان گفتم شما ازهمه ما صبورتر هستید گفت دولت و تخریب‌ها را نگاه می‌کنم و این که سکوت کردید و در برابر این‌ها حرف نمی زنید.
 رئیس‌ جمهوری با اشاره به اظهارات برخی از مقامات کشورهای خارجی در ملاقات‌های خصوصی با او، اظهار داشت: آنها می‌گفتند که تو چگونه با وجود اینکه روزنامه‌ها و صدا و سیما که رسانه‌ای ملی است و علیه شما سخن می‌گوید، کشور را اداره می‌کنید؟روحانی بیان کرد: بسیار مهم است در کشوری زندگی می‌کنیم که منتقد، انتقاد و تخریب‌گر، تخریب می‌کند اما در عین حال مردم ما انصافاً بسیار خوب در صحنه بودند و اگر شما در خرداد 92 ، رأی خود را به صندوق می‌انداختید و کنار می‌رفتید دولت نمی‌توانست راه را ادامه دهد. رئیس جمهوری گفت:‌ برای ارائه گزارش کار یا شنیدن نکات رهبر معظم انقلاب، هفتگی خدمت ایشان می‌رسم، رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند در سخنرانی‌ها تاکید کنم همه مردم پای صندوق بیایند. مشارکت حداکثری می‌خواهیم،‌ پیروزی و شکست در دست ما است. روحانی افزود:‌ ما هستیم که می‌توانیم در صحنه سرنوشت حضور یابیم، انتخابات یک امر فردی و حتی تنها ملی نیست. انتخابات بزرگ ملی ما باعث فخر و افتخار ما در جهان و تاریخ و باعث حرکت دوستان ما و یأس دشمنان ما می‌شود. وی گفت: ‌من مشارکت حداکثری را می‌خواهم. می خواهم که همه دوستان پای صندوق رأی بیایند. تاریخ دنیا قضاوت می‌کند. رئیس جمهوری گفت: ‌ظاهراً تصمیم هایی درباره شیوه مناظره گرفته شده است من طرفدار آن شیوه‌ای هستم که آزادترین شیوه باشد. 
وی ادامه داد:‌ اگر چه من به عنوان رئیس جمهوری مسئول اجرای انتخابات هستم، اما نمی‌خواهم در اموری که قانون به بخش‌هایی واگذار کرده، مداخله کنم و امیدوارم ستاد تبلیغات انتخابات کشور‌، تجربه‌ها را بار دیگر مرور و تصمیماتی که راجع به نحوه مناظره‌های انتخاباتی اتخاذ شده‌، بررسی کند.دکتر روحانی گفت: درباره مسایل بانک‌ها نمی‌گویم که هیچ‌ چیز تغییر نکرده و طی دو سال قبل بانک‌های ایران به اقتصاد مقاومتی کمک بسیاری کردند و در مجموع وضعیت بانک‌ها بهتر شده است. رئیس جمهوری ادامه داد: بانک‌ها طی این مدت 43 درصد تسهیلات بیشتر برای واحدهای تولیدی، در نظر گرفتند و در همین حال به 24 هزار واحد نیمه فعال کشور، تسهیلات لازم را ارائه کردند. روحانی با بیان اینکه امروز سود بانکی با تسهیلات بانکی پایین آمده گفت: اما در عین حال هنوز بانک‌ها، بار سنگینی را در اقتصاد کشور به دوش دارند و باید مشکلات فراوان این بخش را حل و فصل کنیم. 
رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز در زمینه ایجاد اشتغال در کشور، حرکت‌های خوبی آغاز شده اما همچنان نسبت به وضعیت مطلوب فاصله داریم و باید تلاش کنیم، گفت: در سال‌های گذشته با وجود آنکه درآمد نفتی کشور، بسیار خوب بود اما آمار بسیار بدی در زمینه ایجاد اشتغال خالص وجود دارد. روحانی افزود: در پنج سال قبل از دولت یازدهم، سالانه کمتر از 10هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شد و این برای آن دوره با درآمد نفتی خوب بسیار کم و پایین است. 
رئیس جمهوی با اشاره به اینکه در آن دوره همزمان با توسعه دانشگاه‌ها بسیاری از جوانان را برای دوره‌ای به تحصیل واداشتند و امروز جوانان تحصیلکرده به عنوان افراد جویای کار هستند، گفت: در سال 95 افراد جویای کار در کشور، یک میلیون و 200 هزار نفر بود که این میزان، تعداد جویای کار در تاریخ کشور، کم‌نظیر است و بار مسئولیت سنگینی را بر دوش ما قرار می‌دهد. دکتر روحانی با اشاره به افتتاح بیمارستان خیریه بوعلی سینا در شیراز و اینکه این بیمارستان با کمک 60 درصدی مردم و خیرین، ساخته شده گفت: باید مردم را تشویق به کار کرده و در تولید و خدمات به آنها کمک کنیم. 
رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از وعده‌هایی که به مردم در ایام انتخابات دادیم کمک به آنها در زمینه سلامت بود گفت: برای اولین بار در تاریخ ایران و در این دولت توانستیم همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار دهیم. 
روحانی افزود: ایجاد 21 هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم، اقدام بسیار بزرگ و ارزشمندی است و و بیش از یک‌پنجم تخت‌های بیمارستانی در دولت یازدهم ایجاد شد. وی با بیان اینکه ما دنبال تعامل سازنده با دنیا بوده و هستیم تا حقوق ملت را بازستانیم افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای خبرگان رهبری فرمودند که کشور در حوزه نفت و گاز نیاز به 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد که باید از سرمایه خارجی هم در این زمینه استفاده شود. رئیس جمهوری ادامه داد: ما باید سرمایه داخلی و خارجی را وارد میدان کنیم، چرا که ایجاد اشتغال برای جوانانمان و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک با دیگر کشورها، نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی