[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۸
  • دوره جدید

پایان احمدی نژاد؛ شورای نگهبان پدیده انتخابات مشخص شد، روزنامه شیراز نوین

الف: احمدی‌نژاد ردصلاحیت شد و برای همیشه تاریخ کنار گذاشته شد. اما این پایان همراه با بروز و تحقق یک سنت الهی بود. ماجرا را باید درست دید؛ احمدی‌نژاد اول در افکار مردم حذف شد و بعد در نهادهای انقلاب. ردصلاحیت احمدی‌نژاد همراه با رشد فهم عمومی و شناخت جامعه از وی بود و این دستاورد بزرگ، بدون شک جز عنایت الهی میسر نبود؛ سنتی که در نسبت «ولی و امام امت» با مردم فهم می‌شود.
تردیدی در ردصلاحیت احمدی‌نژاد توسط شورای نگهبان نبود. عملکرد وی در زمان ریاست جمهوری، مهم‌ترین دلیل ردصلاحیتش بود؛ از «قانون‌شکنی‌ها» تا «اختلاف‌افکنی‌ها». در یک جمله «غیرقابل پیش‌بینی بودن» و «غیرقابل پیشگیری بودن» مهم‌ترین دلیل کنار گذاشتن او محسوب می‌شد. اما این تصمیم نیازمند شناخت مردم بود که میسر شد. ایامی که گذشت فرصتی فراهم کرد تا مردم هم او را کنار بزنند. بسیاری از طرفداران وی پیش از شورای نگهبان او را حذف کردند و این بدون شک از امداد الهی بود.
کسانی که از یک سال پیش یقین داشتند چارچوب حقوقی و قانونی جمهوری اسلامی موجب ردصلاحیت وی در شورای نگهبان می‌شود، همواره از یک امر نگران بودند و آن هم شناخت مردم و توجیه افکار عمومی. ماجرای پشت بلندگو معجزه‌ای بود که پرده‌ها را انداخت و فهم عمومی را ارتقا داد.
توصیه «پشت بلندگو» را باید در نسبت «رحمت و غضب» الهی فهم کرد. رحمتی که با آخرین تلاش‌های ولی امت برای حفظ یک فرد جاری شد. ردصلاحیت احمدی‌نژاد در شورای نگهبان بر همگان آشکار بود؛ اما رهبری نخواستند او به جایی برسد که ردصلاحیت شود. خیرخواهی کردند و خواستند بماند. گفتند این توصیه هم برای «شما» مفید است و هم «کشور». اما خودش نخواست و رفت.
ولی امت چنین است؛ در بدترین روزگار نیز تلاش می‌کند دست آدم خطاکار را بگیرد و حفظش کند. اما اگر باز هم اصرار کرد و نخواست و دست یاری را پس زد، سنت الهی چنین است که برای همیشه تاریخ حذف شود.
پدیده انتخابات؛ شورای نگهبان
ردصلاحیت‌های این دوره را نباید تنها انتخاباتی تحلیل کرد. انتخاباتی که در آن رشد افکار عمومی شکل بگیرد، بالاترین سطح انتخابات است. انتخاباتی که در آن مشروعیت نهادهای انقلاب اسلامی تقویت شود را باید قدر دانست. ردصلاحیت‌های این دوره، از احمدی‌نژاد گرفته تا علی زاکانی و حاجی بابایی و محمد هاشمی و غیره و تأیید صلاحیت روحانی تا جهانگیری، نشان داد که شورای نگهبان جز قانون و شرع ملاک دیگری را مدنظر قرار نداده است.
احمدی‌نژاد ردصلاحیت شد چون میزان حال فعلی افراد است. زاکانی و بقیه ردصلاحیت شدند چون با وجود همه شایستگی‌ها، سابقه اجرایی کافی نداشتند و غرضی این دوره ردصلاحیت شد، چون مثل مرحوم هاشمی در سال 92 سنش بالاتر از سن قانونی و منطقی برای تصدی یک مسئولیت اجرایی بزرگ بود.
شورای نگهبان این دوره از انتخابات هم محبوبیت بیشتری یافت و هم مشروعیتی فراتر از گذشته.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی