[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

بهره‌برداری از ۳۲۳ طرح بخش کشاورزی فارس ، روزنامه شیراز نوین

همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان فارس، 323 طرح بخش کشاورزی استان به دستور دکتر روحانی از طریق ویدئوکنفرانس توسط وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.  به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، در ابتدای این مراسم پس از تلاوتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران قاسمی ضمن خیر مقدم به مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی و هیئت همراه در سفر به استان فارس، به وضعیت این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید با رفتاری مدبرانه، با عزمی راسخ در امور و با برنامه‌ریزی‌های منظم و مدون فعالیت‌های خود را آغاز نموده و به ویژه با مدیریت خوب جناب آقای مهندس حجتی در بخش کشاورزی شاهد اقدامات مؤثری بوده ایم که از جمله امروز شاهد افتتاح ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در فارس می‌باشیم.  وی افزود: اجرای آبیاری تحت فشار با رویکرد علمی و فنی کردن کشاورزی، مصرف بهینه آب و یکی از راه‌های مقابله با چالش‌ مهم استان فارس که همانا بحران کم آبی است در دستور کار قرار گرفته است؛ به طوری که از ابتدای کار دولت تدبیر و امید حدود ۳۴هزار هکتار آبیاری تحت فشار یعنی معادل تقریباً ۲۲ درصد از آبیاری‌های تحت فشار بعد از انقلاب توسط این دولت انجام شده است که یکی از اقدامات اساسی پیش روی این دولت همین اجرای آبیاری‌های تحت فشار است که در اعتبارات سال ۹۶ به طور ویژه به آن توجه شده است که این به نوبه خود موجب بهره وری از منابع می‌باشد و این نشان‌دهنده‌ی عزم دولت در راستای فائق آمدن بر مشکلات است.  دکتر قاسمی در ادامه به یکی دیگر از دستاوردها و اقدامات انجام شده در این استان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی دیگر از نهاده‌های مهم برای افزایش بهره‌وری از منابع توجه به بذر است که در این خصوص بیشترین بذر گواهی شده گندم که طی سالیان گذشته بیش از ۶۵ هزار تن بذرگواهی شده در استان تولید شده که با توجه به اقالیم مختلف در فارس بذور مختلفی از قبیل: کلزا، گندم، جو و. . . در قالب ایجاد مزارع الگویی و مزارع PVS انتخاب مشارکتی ارقام تولید شده که بذرهای مناسب و سازگار با اقلیم منطقه توسط بهره‌بردار انتخاب و جهت کشت اقدام می‌گردد که باید اضافه کنم استان فارس نیز در تولید بذور محصولاتی مانند: گندم، کلزا و پنبه با رقم‌های داخلی و خارجی متنوع و مقاوم به خشکی و متناسب با شرایط اقلیمی استان، برخوردار می‌باشد.  وی از دیگر فعالیت‌های انجام شده در فارس به ساماندهی کود‌ها و سموم در استان اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به شبکه‌های متنوع و بسیار زیاد کود و سم، طرح ساماندهی این نهاده‌ها به خصوص در برچسب‌ها، محتوا و گواهی‌های لازم پیگیری شده که بیش از ۸۰۰۰ برند مختلف دارای مجوز شده اند و همچنین سم‌فروشی‌ها نیز دارای کارشناس متخصص گردیده‌اند. 
قاسمی، در ادامه گزارش عملکرد بخش کشاورزی استان به بیان تأمین روغن به وسیله کشت‌های داخلی پرداخت و خاطرنشان کرد: همانگونه که مستحضر هستید، پس از کاهش اساسی کشت دانه‌های روغنی در سال‌های گذشته، در فارس با همت دولت تدبیر و امید در سال زراعی 96-95 این مقدار به بیش از ۶ برابر افزایش سطح داشته و به دنبال آن هستیم که این سهمیه به دو برابر این مقدار برسد؛ به علاوه استان ما دارای رکورد جهانی عملکرد کلزا در سال‌های گذشته بوده که بایستی برای قطع وابستگی کامل به واردات این محصول بیشتر تلاش شود. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین در ادامه در موضوع گلخانه‌ها بیان داشت: در استان فارس از سال ۹۴ به قبل ۱۳۶هکتار گلخانه موجود بوده که طی ۲ سال اخیر این مقدار به بیش از ۹۴هکتار افزایش یافته است؛ به دلیل کمبود آب و اقلیم خشک و نیمه خشک، بایستی توجه ویژه‌ای به کشت‌های گلخانه‌ای به خصوص کشت سبزی و صیفی داشت که ما این طرح را در قالب ایجاد مجتمع‌ها و شهرک‌های گلخانه‌ای جهت انتقال 80 هزار هکتار سبزی و صیفی در فضای باز به 7 هزار هکتار کشت گلخانه در دستور کار داریم.  این مقام مسئول همچنین در بحث گیاهان دارویی تأکید کرد: استان فارس از ظرفیت‌های بسیار خوبی جهت تولید گیاهان دارویی برخوردار است؛ چرا که کاشت این نوع محصول در مصرف بهینه آب و رونق اقتصادی بیشتر، بسیار اثربخش است که در این زمینه ۱۸۰۰هکتار افزایش سطح زیر کشت زراعی با انواع مختلف گیاهان دارویی و ۱۱۰۰۰هکتار در منابع طبیعی با قطب بندی‌های مناسب و با همکاری علوم پزشکی استان افزایش کشت انجام شده که در این مقوله توجه به تأسیس و استقرار صنایع فرآوری این نوع محصول و به دنبال آن ایجاد زنجیره تولید در استان جهت جلوگیری از خام فروشی از اولویت‌های این سازمان می‌باشد. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در ادامه سخنانش گفت: در حوزه چهار چوب زنجیره‌های تولید و در راستای ایجاد بازارهای مناسب به دنبال تشکیل این زنجیره‌ها در محصولات مختلف کشاورزی هستیم که در این زمینه در حال حاضر برای محصولاتی از قبیل: مرغ، شترمرغ، گیاهان دارویی آلوئه‌ورا، اقدامات مؤثری صورت گرفته که در دیگر بخش‌ها مانند مرکبات و سایر محصولات زراعی نیز در دستور کار سازمان می‌باشد و لازم می‌دانم اضافه کنم که در حال حاضر چهار زنجیره تولید در استان شکل گرفته که این حرکت با رویکرد از صفر تا صد یعنی از قبل از تولید تا پس از آن برای محصولات مختلف به منظور ایجاد بازار و حل مشکلات آن می‌باشد.  وی افزود: امروز شاهد افتتاح و بهره برداری بیش از 323 طرح شامل: 303 فقره سامانه‌های نوین آبیاری، 7 واحد گلخانه، 9 واحد صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی، 4 واحد تولید دام و طیور می‌باشیم که با بهره برداری از این 303 فقره، 3300 هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز می‌شوند و به این ترتیب، کل سامانه‌های نوین آبیاری اجراشده طی 3 سال و نیم اخیر به 33744 هکتار می‌رسد که معادل کل سطح اجرا شده تا سال 1392 است. 
در خاتمه، قاسمی ارائه دیگر فعالیت‌ها و دستاورد‌های مهم انجام شده در توسعه بخش کشاورزی فارس را به علت ضیق وقت به جلسات دیگر موکول کرد و اظهار داشت: عزم دولت و جهاد کشاورزی با وجود پتانسیل‌های فراوان و بالقوه در این بخش جبران کاستی‌ها و اقدامات مؤثر در راستای توسعه بخش کشاورزی و حمایت از کشاورزان می‌باشد. 
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح همزمان 303 طرح آبیاری تحت فشار و آغاز بهره برداری از 20 طرح تولیدی بخش کشاورزی در زمینه‌های گلخانه، مرغداری گوشتی، گاوداری شیری و صنایع تبدیلی کشاورزی در استان فارس توسط ریاست محترم جمهور گفت: در گذر زمان با توجه به مسائلی که پیش می‌آید انسان‌ها باید خود را با شرایط تطبیق دهند و یکی از مشکلاتی که با آن در سال‌های گذشته با آن روبرو بودیم بحث خشکسالی می‌باشد که بحمد الله در سال زراعی جاری شاهد نزول رحمت الهی به طور مطلوب در نواحی جنوب و شرق استان فارس بودیم و امیدواریم که خداوند متعال باران رحمتش را بر ما نازل فرماید. ما هم بایستی قدردان نعمت‌های بی‌شمار خداوند باشیم و بایستی در عمل شکرگزار نعمات خداوند باشیم. این آب که مایه حیات می‌باشد و هر آنچه زنده است به آب زنده است و اگر چه بشر به برخی از امکانات و علم دسترسی پیدا کرده است؛ ولی این علم که انتهای علم نیست. 
وی افزود: ما در تولید محصولات کشاورزی در مراحل مختلف کشت، مبارزه با بیماری ها، علف‌های هرز و آفات و برداشت را برنامه‌ریزی می‌کنیم تا بتوانیم از آب خوب استفاده نماییم و تلاش می‌کنیم غذای مردم و بندگان خدا را تأمین نماییم. لازم است که از تلاش مسئولین، کارشناسان، کشاورزان و بهره برداران که در جهت استفاده صحیح و بهره وری از آب تلاش می‌نمایند تشکر نمایم. ما کار را در جهت توسعه سامانه‌های نوین آبیاری خوب شروع کردیم و تا کنون در این استان 25 درصد از اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است و این پایان کار نیست و بایستی در این زمینه بیشتر تلاش نماییم و با جدیت هر چه بیشتر در جهت توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار گام برداریم. 
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به افتتاح همزمان 303 طرح آبیاری تحت فشار توسط ریاست محترم جمهور اشاره نمود و گفت: با افتتاح این پروژه‌ها بیش از ۲. ۱۳ میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی در هر هکتار انجام می‌گردد و همچنین شاهد افزایش 30 درصدی تولید در واحد سطح و کاهش 25درصدی مصرف نهاده‌های کشاورزی در واحد سطح خواهیم بود.  وزیر جهاد کشاورزی در قسمت دیگری از سخنان خود به آغاز بهره‌برداری 20 طرح تولیدی بخش کشاورزی در زمینه‌های گلخانه، مرغداری گوشتی، گاوداری شیری و صنایع تبدیلی کشاورزی اشاره نمود و افزود: بهره برداری از این پروژه‌ها سبب اشتغال زایی بیش از 132 نفر با سرمایه گذاری 285 میلیارد ریال می‌شود که با اجازه ریاست محترم جمهور شاهد افتتاح این پروژه‌ها در سطح استان فارس هستیم. 
دکتر روحانی رئیس جمهور محترم اسلامی ایران در مراسم افتتاح از 323 طرح مختلف کشاورزی در استان فارس گفت: قبل از برجام دو سوم نان سفره مردم از خارج وارد می‌شد، اما امروز همه گندم ما در داخل تأمین می‌شود و این نان حلال ایرانی است و تولید مواد غذایی در سال 92، 97 میلیون تن بود اما امسال به 118 میلیون تن رسیدیم که 21 میلیون تن به تولیدات کشور اضافه شده است. 
وی افزود: اگر ما به مسئله آب توجه نکنیم با یکی از مشکلات بسیار بزرگ اجتماعی مواجه خواهیم شد؛ پس بایستی به سمت آبیاری نوین و بهره برداری درست از منابع آب و صرفه جویی درست و علمی از این منابع روی بیاوریم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی