[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز : امدادرسانی در بافت تاریخی چندان راحت نیست، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- مژده آتش‌آب‌پرور

گرچه ارزش تاریخی و فرهنگی بافت قدیمی شیراز بر هیچ کس پوشیده نیست، ولی شکل ظاهری این ناحیه که متشکل از کوچه هایی با عرض‌های باریک است، همواره چالش هایی را برای این منطقه به همراه داشته است. مشکلاتی که مهم‌ترین آن ها در زمان وقوع حوادث و لزوم امدادرسانی مشخص می شود. چنانچه بحران بزرگی در بافت تاریخی شیراز شکل بگیرد، دسترسی برای کمک به مردم چه برای آتش نشان ها و چه نیروهای اورژانس با مشکلاتی مواجه خواهد بود.  
جدیدترین مورد بروز حادثه در این بافت، حریق مخروبه‌ای در نزدیکی سه راه نمازی، در ساعت 15 و 50 دقیقه عصر روز گذشته است که اگرچه بنابر گفته‌های مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز حادثه‌ای حاد و خطرناک برای این منطقه نبوده است، با این وجود زنگ هشداری است که سختی های امدادرسانی به بافت تاریخی را آشکار می‌سازد. حریق مذکور بدون ایجاد هیچ گونه شرایط نامساعدی توسط آتش نشانان اطفاء شده است. مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز در گفت و گو با «شیراز نوین» بیان کرد: آتش سوزی روز گذشته حریق کوچکی در مخروبه‌ای در بافت تاریخی شهر بوده ولی اگر یکی از میراث مهم این منطقه دچار حریق شود به واسطه شرایط این ناحیه امداد رسانی چندان راحت نخواهد بود. 
محمد فرخ زاده با بیان اینکه زمان رسیدن به محل حادثه اصل مهمی در امدادرسانی است، گفت: کوچه های این منطقه دارای عرض چندانی نیستند و مردم باید دقت بیشتری داشته باشند و از پارک کردن خودروهای خود در این کوچه ها خودداری کنند تا عبور و مرور راحت تر انجام شده و زمان امدادرسانی کمتر شود. وی افزود: برخی از کوچه های بافت تاریخی چنان کم عرض هستند که حتی بدون ماشین پارک شده نیز خدمات رسانی به آن ها چندان آسان نیست که در این موارد علاوه بر استفاده از موتورهای سه چرخه امدادرسانی، تکیه ما بر توانایی های خود آتش نشان در زمینه امداد رسانی است. 
به گزارش شیراز نوین، با توجه به اینکه گاه حادثه‌ای کوچک ممکن است جرقه ای برای بروز حادثه‌ای بزرگ‌تر و بحرانی تر باشد، وضعیت بافت تاریخی شیراز از نظر دسترسی و عبور و مرور، به ویژه برای نیروهای امدادرسان، باید مورد توجه خاص گرفته و برنامه‌ریزی وجود داشته باشد که بدون خدشه وارد شدن به قسمت‌های با ارزش تاریخی منطقه، تسهیل دسترسی صورت گیرد.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی