[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

آیت‌الله مکارم شیرازی: باید فکری به حال «پارازیت‌ها» کرد، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید با اشاره به عواملی که امروز موجب بیماری می‌شود و در گذشته وجود نداشته است، گفت: بعضی از پزشکان به بنده می‌گویند این پارازیت‌ها و حتی امواج موبایل یکی از عوامل مهم گسترش سرطان است.
معظم‌له عصر شنبه (دوم اردیبهشت) در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در مدرسه امام سجاد(ع)، با بیان اینکه باید فکری برای این امواج کرد، افزود: شخص مطلعی می‌گفت وقتی افراد در خارج کشور وارد منزل می‌شوند، موبایل خود را وارد اتاق نمی‌کنند که از آن‌ها دور باشد؛ اما اینجا موبایل در خواب و بیداری کنار افراد است. این مرجع تقلید بر لزوم آموزش و آگاهی مردم نسبت به موضوع امواج تأکید کرد و افزود: این مسئله فرهنگ‌سازی شود که افراد در داخل منزل سلامتی خود و خانواده را حفظ کنند.
آیت الله مکارم شیرازی همچنین بر لزوم مطالعه جامع، کامل و دقیق نسبت به آسیب امواج از سوی وزارت بهداشت و درمان تأکید کرد و گفت: باید راهکاری جهت پیشگیری برای این مسئله نیز اندیشیده شود.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مسئله سلامت از نظر شرعی و عقلی در زندگی انسان حرف اول را می‌زند، افزود: انسان تا سلامت نباشد، نمی‌تواند در هیچ تخصص و علمی نقش آفرینی کند و همه چیز در سایه سلامت است.
وی با اشاره به این‌که امام سجاد(ع) در دعای خود از خداوند، نعمت سلامتی را درخواست می‌کنند، افزود: هرچه کمک به موضوع سلامت در جامعه شود، کمک به تولید، علم، پیشرفت و جهاد شده است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه تأمین سلامت و ایجاد زیرساخت‌های درمانی فقط از سوی اشخاص و افراد امکان پذیر نیست، تصریح کرد: دولت، ملت و خیران باید دست در دست یکدیگر دهند تا تأمین سلامت صورت گیرد. آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین بر لزوم گسترش فرهنگ پیشگیری در جامعه تأکید کرد و افزود: پیشگیری ارزان، مؤثر و مفیدتر از درمان است و نسبت به این مسئله باید تلاش گسترده‌ای صورت گیرد. وی با بیان اینکه هورمون‌هایی که به حیوانات می‌دهند تأثیر زیادی در بیماری‌ها دارد، گفت: عدم تحرک مردم در افزایش انواع بیماری‌ها بسیار مؤثر است؛ براساس سخن بزرگان سلامتی اول در تحرک، دوم تغذیه و سوم دارو و درمان است.
این مرجع تقلید بر لزوم تقویت ورزش همگانی در کشور تأکید کرد و گفت: مردم باید روزی سی دقیقه تحرک حسابی داشته باشند و از گسترش بیماری‌ها جلوگیری کنند؛ امروز مسئله چاقی در کودکان و بزرگسالان زیاد شده و ام‌الامراض است.
آیت‌الله مکارم شیرازی بر لزوم تلاش رسانه ملی و رسانه‌ها در راستای آگاهی مردم تأکید کرد و افزود: گسترش آموزش عمومی در مسئله سلامت موجب کاهش بیماری‌ها و هزینه‌های درمان می‌شود.
وی همچنین افزایش آلودگی هوا را یکی دیگر از عوامل مهم بیماری‌ها عنوان کرد و گفت: نهادهای مختلف باید دست در دست هم دهند و مسئله آلودگی هوا را کاهش دهند؛ گاهی یک وسیله نقلیه دودزا، فضای زیادی از جامعه را آلوده می‌کند.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود، اهتمام دولت یازدهم به موضوع درمان را برجسته‌تر از سایر اقدامات برشمرد و گفت: مردم اهتمام به مسائل درمانی را لمس می‌کنند و می‌بینند که هزینه‌های درمانی کاهش یافته و کار قابل ملاحظه‌ای در مسائل درمانی انجام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی