[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

معلم، مدرسه و دانش‌آموز را دریابیم ، روزنامه شیراز نوین

محمد عمرانی:

ایران عزیز ما کشور پهناوری است. تنوع قومی و زبانی در ایران گسترده است. نحوه به کار گیری نیروها در آموزش و پرورش بدون توجه به تنوع قومی زبانی صورت می‌گیرد. گاه معلمی مخصوصاً در مقاطع تحصیلی ابتدایی وارد مدرسه شده و می‌بیند که دانش‌آموزان کلاسش با زبان فارسی آشنا نیستند و فارسی را به خوبی نمی فهمند بدتر این است که او هم زبان محلی آنها را نمی داند. 
معمولاً محل زندگی و کار بسیاری از معلمان متفاوت است. بسیاری از معلم‌ها در فاصله چند صد کیلومتر یا ده‌ها کیلومتری از محل کارشان زندگی می‌کنند. هزینه‌های سنگین رفت و آمد یا اقامت در این مناطق سنگین است. در ضمن همیشه ذهن آنها نگران به موقع رسیدن یا مواجه با مشکلاتی چون برف و سیل خطرات دیگر است. 
وضعیت معیشتی و حقوقی آنها نسبت به دیگر کارمندان دولتی در سطح پایین تری است. امکانات مدارس ناکافی است. هنوز بسیاری از  مدارس به رایانه مجهز نیستند. مدارس به اینترنت پرسرعت مجهز نیستند. از اینترنت برای دریافت نامه‌ها و رد و بدل اطلاعات اداری استفاده می‌شود. روش‌های آموزشی، قدیمی و مبتنی بر کتاب است. اطلاعات کتاب‌ها به‌روز نیست و بسیاری از معلمان باسابقه یا با کامپیوتر آشنایی کافی ندارند یا استفاده از آن را ضروری نمی دانند. 
فراهم سازی فرصت‌های یادگیری، توصیف کننده فضای یادگیری است که طی آن دانش‌آموزان به طیفی از معانی و مفاهیم دست می‌یابند.
 فرصت‌های یادگیری ارائه شده باید زمینه‌های خوداتکایی و خودآموزی دانش‌آموزان را فراهم سازد.
دانش‌آموزان زمانی محتوای یک برنامه درسی را به نحو مطلوب یاد می‌گیرند که این محتوا، با توانایی‌های آنان مطابقت داشته باشد.
 محتوا زمانی قابل یادگیری است که با توجه به دانش پیشین و تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان انتخاب شده باشد، در این صورت بین دانش‌آموز و محتوای آموزشی پیوند شناختی برقرار می‌شود. 
مطالب آموزشی باید برای فرد مفید باشد- یعنی یاد گرفتن و یاد نگرفتنش یکسان نباشد- اگر دانش برای دانش‌آموز معنادار بوده از زندگی او نشئت گرفته باشد و برای آینده او مفید باشد، با اطمینان می‌توان گفت پیوند عاطفی بین فراگیر و برنامه درسی پیوند عاطفی برقرار شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی