[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۵
  • دوره جدید

مرمت خانه تاریخی عمویی واقع در بافت تاریخی شیراز، روزنامه شیراز نوین

مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: مرمت خانه تاریخی عمویی واقع در بافت تاریخی شیراز متعلق به دوره قاجاریه در قسمت‌های اضطراری و استحکام‌بخشی بنا در حال انجام است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سیامک بصیری گفت: خانه عمویی متعلق به دوره قاجاریه، واقع در بافت قدیم شیراز، محله گودعربان است. از مشخصات آن می‌توان به ورودی بنا در سمت شرقی اشاره کرد که در این ضلع، دو طبقه همکف و فوقانی در نما و فضای داخلی ساده است. ازاره سنگی این سمت چهارگوش کار شده است. در ضلع شمالی، تالار اصلی دارای درک چوبی و در طرفین آن آجرکاری دیده می‌شود. فضای داخلی تالار شمالی آینه کاری است؛ ولی پوشش سقف از بین رفته و تیرآهن به کار رفته است. زیرزمین این سمت دارای پنجره فلزی فرنگی پیچ است. سمت غربی دو سه دری موجود است که پله‌ای در وسط آنها قرار دارد. زیرزمین این قسمت دارای مشبک‌های حجاری شده است. در قسمت جنوبی هم اتاقی کوچک و سرویس بهداشتی مشاهده می‌شود. کف فرش حیاط سیمانی و حوض قدیمی در آن قرار دارد. همچنین می‌توان گفت آینه‌کاری در تالار شمالی، طرح‌های ساده آجرکاری در نما، حجاری در نورگیر زیرزمین و پنجره‌های فلزی فرنگی پیچ از عناصر تزیینی بنا است. این اثر در سال 8/5/1381 با شماره 6063 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 
وی به اعتبار تخصیص یافته برای مرمت این خانه تاریخی اشاره کرد و افزود: هزینه مرمت خانه عمویی از محل اعتبارات ملی با هزینه‌ای بالغ بر 320میلیون ریال تخصیص داده شده است.
مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: تخصیص اعتبارات ملی در قالب مشارکت در راستای حمایت مالکین و متصرفین بناهای تاریخی با مشارکت مالکین، اقدام به مرمت در قالب عقد تفاهم‌نامه انجام می‌شود . بصیری در پایان گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، از مالکین خانه‌های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور دعوت می‌کند به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های مرمت و حفاظتی خانه خود با مراجعه به معاونت میراث فرهنگی این اداره کل به آدرس شیراز، پشت ارگ کریم‌خانی، خیابان 22بهمن، خانه محتشم، نسبت به عقد تفاهم‌نامه اقدام کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی