[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۹
  • دوره جدید

شیرازنوین برگزیده بخش تیتر روزنامه‌نگار در زوم، روزنامه شیراز نوین

اسامی برگزیدگان مطبوعات و خبرگزاری‌های فارس در اسفندماه 95 از سوی هیئت داوران روزنامه نگار در زوم اعلام شد که روزنامه شیراز نوین با تیتر «اکران توقف در سینماپارکینگ» مقام اول بخش تیتر مطبوعات استان را از آن خود کرد. در بخشی از بیانیه هیئت داوران عنوان شده است که جایزه ماهانه روزنامه نگار در زوم، دو هدف عمده را برای خود دیده است؛ نخست آنکه دیده‌‌بانی باشد برای فعالیت‌های روزنامه‌نگاران در شیراز و مشوقی برای بهترین آثار. دیگر اینکه فعالیت‌های روزنامه نگاران نوپا و جوان را ببیند و به طریقی دیگر، مشوق این فعالان رسانه‌ای باشد؛ به این امید که روزنامه‌نگاران نوپا، با توسعه مهارت‌ها و دانش خود بتوانند روزی به بدنه اصلی روزنامه‌‌نگاری شیراز بدل شوند و این پوست‌اندازی لازمه هر چرخه زنده و پویایی است.
 داوران در این ماه، بر خلاف ماه‌های گذشته بیش از بقیه موضوعات در حوزه مصاحبه به بحث و بررسی پرداختند و هر چند هنوز به نسبت فضای عمومی روزنامه نگاری در این شهر، مصاحبه به عنوان دروازه ورود به « عقاید، افکار و دیدگاه‌های شخصیت‌های خبری و غیرخبری» محجور واقع شده اما این می‌تواند طلیعه خوبی برای توجه بیشتر روزنامه نگاران فارس به حوزه مصاحبه باشد.
در حوزه خبر، ضعف عمده همچنان باقی است. در زمانه‌ای که خبر در حال کوچ از روزنامه به شبکه‌های اجتماعی است باید به مقوله خبر نگاهی دیگر داشت. سبک‌های خبری در حال پوست‌اندازی است و ما همچنان اندر خم اصول اولیه مانده‌ایم.
گزارش‌های مطبوعاتی در روزنامه‌های کم سن و سال‌تر فارس و خبرگزاری‌ها، همچنان از نقاط مثبت کارنامه‌ کاری روزنامه‌نگاری در فارس است.
این روند در مورد تیترهای مطبوعاتی هم دیده می‌شود.
یادداشت در روزنامه‌نگاری فارس، اتفاقی جدی نیست؛ یادداشت‌نویسی ما، نه توانسته آنچنان که باید با افکاری عمومی ارتباط بگیرد و نه حتا چندان در نقد کارگزاران شهری مثمر ثمر واقع شود. فراموش نکنیم که با کمک شبکه‌های اجتماعی و پشتیبانی آن‌ها از روزنامه ها، یادداشت‌نویسی توانسته رونقی دو چندان در روزنامه‌نگاری ما در کشور داشته باشد. 
در پایان هیئت داوران انتخاب، برگزیدگان خود را این شرح معرفی می‌کند: در حوزه مصاحبه، داوران از تلاش‌های آقای میثم حجتی از روزنامه تماشا قدردانی می‌کند و معتقد است، تمرین و ممارست می‌تواند یکی از راه‌های ارتقای هر روزنامه نگار جوانی باشد. اما با اشاره به مصاحبه خوب «زندگی دو قدم مانده به مرگ» از آقای عبدالصمد ابراهیمی جایزه مصاحبه در این ماه تعلق می‌گیرد به گفت و گوی « ارتباط با مخاطب اتفاق مهم فیلم‌هایم است» از سارا حاتمی، روزنامه افسانه؛ در حوزه عکس داوران از عکس نوروزی امید منوچهری در روزنامه افسانه تقدیر می‌کند اما برگزیده‌ای ندارند، در حوزه یادداشت داوران برگزیده‌ای ندارند، در حوزه خبر داوران خبر برگزیده‌ای در شأن روزنامه نگاری شیراز ندارند‌، در حوزه تیتر، تیتر برگزیده داوران «اکران توقف در سینماپارکینگ» از روزنامه شیراز نوین است و بالاخره در حوزه گزارش، هیئت داوران به خاطر رعایت اصول و مبانی گزارش‌نویسی، استفاده از گفت و گو و ارایه آمارهای مناسب، مقدمه، تیتر و پایان بندی خوب جایزه خود را به گزارش «پس از باران» به قلم هژیر فتحی از خبرگزاری مهر اعطا می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی