[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

نامه انتقادی میرسلیم به رقبا در خصوص مناظره اول، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: مصطفی میرسلیم در نامه انتقادی خود به سایر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که رشد رسانه‌ها و نظارت عمومی به مرحله‌ای رسیده است که امکان انکار وعده‌ها و عملکردها دیگر از نظریاتی همچون «دروغ بزرگ» پیروی نمی‌کند و درجا رسوایی پدید خواهد آورد. باید به نحوی سخن گفت و وعده داد که فرداها ما را توان عمل به آن باشد.
 متن این نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
رقبای ارجمند، حضرات آقایان نامزدهای محترم دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری
سلام علیکم
اولین مناظره برگزار شد و شاهد مواردی بودیم که نمی‌توان در برابر آن ساکت ماند. اینجانب از مدافعان برگزاری زنده مناظره بوده‌ام و همچنان معتقدم نباید از «آزادی‌» مقید به قانون ترسید و به بهانه امنیت، جریان آزاد اطلاعات را متوقف ساخت. از این رو از موضع وزیر محترم کشور رنجیدم، که اگر ایشان نتوانند اعتماد کنند که نامزدهای انتخابات (که شورای نگهبان به‌دقت گزینش کرده‌اند) مصالح ملی را رعایت می‌کنند، چگونه انتظار دارند مردم اعتماد کنند که رویه حذف اشتباهات رئیس جمهور حاضر در قدرت - که بارها در سال‌های اخیر در پایگاه اطلاع رسانی دولت رخ داده- در مناظرات غیرزنده تکرار نخواهد شد؟ به لطف الهی در آن تصمیم تجدید نظر شد و برکات آن را در افزایش شور انتخاباتی دیدیم. از برکات این حرکت، شفاف سازی، رفع شبهات و وادار کردن به پاسخگویی مسئولان بود که ان شاء‌الله نتیجه نهایی آن را در مشارکت گسترده مردم در انتخابات خواهیم دید. اما همان گونه که نباید از تن دادن به نقد در اتاقی شیشه‌ای و در برابر داوران اصلی که مردم‌اند، گریخت؛ چند نکته را نیز نباید از نظر دور داشت:
نخست آنکه فراموش نکنیم که علاوه بر تقوای الهی که ما را به «راستی و درستی» دعوت می‌نماید، رشد رسانه‌ها و نظارت عمومی به مرحله ای رسیده است که امکان انکار وعده‌ها و عملکردها دیگر از نظریاتی همچون «دروغ بزرگ» پیروی نمی کند و درجا رسوایی پدید خواهد آورد. باید به نحوی سخن گفت و وعده داد که فرداها ما را توان عمل به آن باشد.
دیگر آنکه فراموش نکنیم در کنار مردم، دشمن نیز نظاره‌گر این مناظرات است. نباید سخنان ما به گونه‌ای باشد که برای منکوب کردن رقیب یک موضوع استثنائی را به اندازه ای بزرگ نماییم که خود خوراکی برای دشمن فراهم آوریم یا در شکلی بدتر، دشمن را برای بهره گیری از مواضع و عملکرد خود به طمع اندازیم.
و از همه مهمتر، ضمن ضرورت بیان شفاف و صریح سخنان و بیان نقد بی‌پرده، مراقب باشیم که گرفتار «جدال‌ و مراء مذموم» به جای «جدال احسن» نشویم و به‌ دام‌ هتاکی‌ و مسئولیت‌ گریزی‌ نلغزیم. نباید به احساس و عصبیت مجال غلبه بر منطق داد. نادیده گرفتن نقاط قوت و سیاه انگاری هرآنچه در گذشته بوده است (بخشی از آن از یک سو و بخشی دیگر از طرف مقابل) خلاف انصاف و اخلاق نبوی است که قرار بود الگوی حکومت‌ورزی ما باشد. چه نیکو است امکان انتشار سند برای مخاطبان در هنگام استدلال مهیا گردد تا با بیان مبانی گفتگو به شکلی دقیق تر و درست تر، به تصویری واقعی‌تر از حقایق دست یابیم. صحنه مناظره دیروز این نگرانی را پدید آورد که مبادا مسائل فرعی را بر اصلی اولویت دهیم یا دوست را به خاطر خطایی دشمن بینگاریم و دشمن خونی و معاند را به بهانه لبخندی دوست فرض کنیم. امید دارم شما همراهان و رقبای ارجمند در روزهای باقیمانده تا انتخابات با تقویت نقاط قوت مناظره دیروز و اصلاح نقاط ضعف آن، بیش از پیش به ابعاد ایجابی برنامه خود بپردازید و ابعاد علمی نظریات خود را وجهه همت قرار دهید و مباد که خناسانی «دیوسازی از رقیب» را برای «فرار از پاسخگویی» بر ما تحمیل نمایند. به گمان این شریک شما در رقابت، از نقاط ضعف مناظره دیروز، پنهان ماندن زوایای مورد سؤال در برنامه برخی رقبای ارجمند و رجحان کشمکش به جای پاسخ به سؤالات طرح‌شده بود.

سید مصطفی آقامیرسلیم
9 اردیبهشت ماه 1396

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی