[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور : جوانان با استخدام از بین می‌روند ، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- امین افشار معاون رئیس جمهور گفت: انسانی که می‌تواند نوآور و کارآفرین باشد با استخدام شدن در ادارات دولتی تلف خواهد شد. 
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عصر دیروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس با تاکید بر تغییر پایه‌های اقتصاد، دوری از اتکا به نفت و تمرکز بر اهمیت تفکر عنوان کرد: در علم اقتصاد نوین جوانان با استخدام شدن در ارگان‌های دولتی از بین می‌روند و انسانی که می‌توانست کارآفرین و نوآور باشد را محدود خواهد کرد. وی فرار مغزها را یکی از عوامل گرایش به اقتصاد سنتی عنوان کرد و آمارهای ارائه شده در این رابطه را غیر واقعی دانست و افزود: هیچ کشور پیشرفته ای در دنیا نیست مگر اینکه اقتصاد آن برپایه تفکر و اندیشه باشد. معاون رئیس جمهور با اشاره به این مساله که در دهه قبل شرکت‌های بزرگی نظیر توتال، فورد و از این دسته بر دنیای اقتصاد یکه تازی می‌کردند ادامه داد: اما در چند سال اخیر شرکت‌های متکی بر دانش و علم نوین مثل مایکروسافت، اپل و فیس بوک هستند که اقتصاد را در دست گرفته اند. وی با تاکید بر ساختن محیط کسب و کارهای دانش بنیان تشریح کرد: متاسفانه ما با استانداردهای روز دنیا فاصله داریم چون به راحتی اینگونه کسب و کارهای جدید را تعطیل می‌کنیم و جلو پیشرفت جوانان را در این زمینه می‌گیریم. ستاری افزود: اگر می‌خواهیم در این حوزه پیشرفت علمی داشته باشیم باید سرمایه گذاری بخش خصوصی را در عرصه پژوهش وارد کنیم. وی با اشاره به پیشرفت خوب دانشگاه و علوم پزشکی شیراز در این مسیر یادآور شد: در سال ۲۰۱۶ میلادی بالاترین رشد مقالات علمی در دنیا متعلق به ایران بوده و حرکت در این حوزه حمایت دولت را نیاز دارد، لازم است وقتی جوانی خواست کارآفرینی کند به او بها داد و از او حمایت کرد نه اینکه به گونه ای با او رفتار کنیم که سرخورده و ناامید شود و به سمت کارمند شدن تمایل پیدا کند. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تاکید کرد: کسانی که در حوزه تکنولوژی وارد سرمایه گذاری شده‌اند شاید دیرتر به محصول دست یابند، ولی قطعاً روشی مطمئن و پر منفعت برایشان خواهد بود. وی با تاکید بر توانایی جوانانی که در حوزه استارت آپ‌ها فعالیت می‌کنند بیان کرد: لازم است در فضای ایجاد شده جدید کار کنیم و خودمان را با آن تطبیق داده و در استان فارس نیز محیط اینگونه کسب و کار را فراهم کنیم. ستاری ارتباط پارک علم و فناوری فارس با بدنه اداری استان و دانشگاه را بهتر از گذشته دانست و تاکید کرد: باید کل استان در این زمینه شتاب دهنده باشد و به جوانان و حتی کسانی که شکست خورده اند فرصت دوباره داد چون مطمئناً منفعت آن به همه باز خواهد گشت. معاون رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع که باید به مردم خدمات ارزان و با کیفیت ارائه کرد متذکر شد: شنیده‌ها حکایت از جلوگیری فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در شیراز دارد، ولی این عمل بی‌فایده است چون در اندک زمانی مثل شهرهای دیگر نظیر تهران، مشهد و. . . تعدادشان زیاد می‌شود و مطمئناً فعالیتشان را ادامه خواهند داد. 
استاندار فارس در ابتدای این جلسه با بیان این موضوع که امروز این استان در مسیر توسعه قرار گرفته و در این جهت حرکت می‌کند گفت: در سال گذشته در فارس در زمینه های مختلف حوزه اقتصاد مقاومتی اقداماتی داشته ایم كه شاید اگر اقدامات انجام شده و دستاوردهای ایجاد شده به درستی به سمع و نظر مردم می‌رسید قطعاً امروز آنها قضاوت مثبت تری داشتند. محمدعلی افشانی یکی از مهمترین برنامه‌های اجرا شده در استان را طرح ارتقاء توان تولید دانست و گفت: سال گذشته 129 جلسه کارگروه تشکیل شد و مشکلات 830 واحد تولیدی مشکل دار رفع گردید که با تشکیل این جلسات و پیگیری‌های فراوان مدیران دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی، مشکلات 57 درصد این واحدها (473 واحد) حل شد. وی اضافه کرد: سال گذشته سه هزار و 201 واحد در سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت نام کرده اند و از آنجا که سهمیه فارس 517میلیارد تومان بود، تنها استانی که توانست بیش از 100 درصد سهمیه خود (117 درصد) را جذب نماید فارس بود. افشانی ادامه داد: در مجموع و تاکنون به 450 واحد تولیدی مشکل دار، 605 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و مشکلات 473 واحد دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفته که یکی پس از دیگری حل خواهند شد. وی افزود: با توجه به اینکه این استان هم قطب پزشکی جنوب کشور است و هم از دیرباز مرکز درمان استان‌های همجوار و کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده، بحث ایجاد شهر سلامت و گردشگری در زمینی به مساحت 830 هکتار یکی از مهمترین اقداماتی بود که در فارس انجام شده است که کار طراحی آن با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی انجام شده و عملیات اجرایی آن نیز در سفر اخیر رئیس جمهوری آغاز شد. افشانی افزود: 140 بسته سرمایه گذاری به زبان‌های فارسی و انگلیسی و با اعتباری معادل 55 هزار میلیارد تومان نیز تهیه شده که هر کس در هر شاخه ای از صنعت، کشاورزی و خدمات بخواهد سرمایه گذاری کند اطلاعات اولیه را در اختیار خواهد داشت. استاندار فارس ادامه داد: یکی از اقدامات اساسی که در استان انجام شد و امیدواریم که پاسخ مثبت هم بگیریم مسئله تامین آب در استان و مهمتر از آن بهره وری مناسب از آب است. وی افزود: با توجه به خشکسالی‌های اخیر که خوشبختانه با بارش‌های اخیر تغییراتی در آن حاصل شد، یکی از مهمترین کارهای صورت گرفته، تغییر در الگوی کشت و جایگزینی کشت‌های کم آب بر و بهره وری هرچه بیشتر از آب موجود بود. افشانی، با اشاره به افزایش گلخانه‌های استان از 140 هکتار در سال 93 به 220 هکتار در سال 95 اضافه کرد: مهمترین کار، توسعه گلخانه‌ها است که 85 درصد اعتباری که دولت برای آبیاری نوین می‌دهد شامل گلخانه‌ها نمی شود، در حالی که مهمترین بخش آبیاری نوین مربوط به گلخانه‌هاست. استاندار فارس خاطرنشان کرد: طی 2 سال گذشته بیش از 22هزار هکتار و طی سه سال گذشته بیش از 33 هزار هکتار آبیاری نوین در استان انجام شد. 
استاندار فارس، کشت گیاهان دارویی را نیز از مهمترین کشت‌های استان دانست و گفت: ساخت کارخانه گیاهان دارویی نیز در استان در حال آغاز است و سطح زیر کشت این گیاهان نیز ظرف 2 سال گذشته از یک هزار هکتار به چهار هزار و 625 هکتار رسیده است. وی اضافه کرد: کشت دانه‌های روغنی نیز که کم آب بر است و محصول آن راندمان و بازده اقتصادی سه برابری دارد، از 2 هزار و 800 هکتار به 11 هزار و 500 هکتار رسیده است. استاندار فارس ادامه داد: ظرف سه سال گذشته بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به صورت فاینانس در فارس انجام شده که از آن جمله می‌توان به سیمان خاکستری لامرد و فولاد نی ریز اشاره کرد. وی گفت: پارسال نیز 10 طرح به مبلغ 95 میلیون دلار در سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تصویب شد که 20 برابر سال‌های 93 و 94 است. وی افزود: علاوه بر آن حدود 500 میلیون یورو فاینانس برای نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد و 770 میلیون دلار هم در شورای اقتصاد برای مترو شیراز به تصویب رسید. نماینده عالی دولت در استان فارس تصریح کرد: به دنبال گشایش حاصل‌شده پس از برجام، وضعیت سرمایه گذاری خارجی در استان نیز مناسب شد و برخی پروژه هایی که به طور کامل با سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده اند نیز در دهه فجر پارسال افتتاح گردید. وی، در خصوص ایجاد و احداث نیروگاه‌های خورشیدی نیز گفت: برای ایجاد 100 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 2 هزار و 300 مگاوات و سرمایه گذاری 11 هزار و 500 میلیارد تومان مذاکراتی انجام شده که تاکنون 38 مورد پروانه احداث گرفته اند و برای جلوگیری از مواجه با مشکل برای تامین پنل‌های خورشیدی، کارخانه تولید این پنل‌ها در شهرک‌های صنعتی شیراز افتتاح گردید. استاندار فارس، ضمن قدردانی از حمایت‌های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از شرکت‌های دانش بنیان، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های این استان افزود: یکی از مهمترین کارهایی که در این استان با جدیت دنبال می‌شود بحث ایجاد شرکت‌های دانش بنیان است که تعداد آنها از 36 شرکت در سال 94 امروز به 97 شرکت رسیده است. افشانی تصریح کرد: از دیگر کارهای انجام شده رفع مسدودی پتروشیمی‌های استان به مبلغ یکهزار و 135 میلیون دلار است که انجام گردید. وی ادامه داد: علاوه بر آن یک هزار و 21 میلیون دلار نیز سال قبل برای فارس از محل صندوق توسعه ملی تصویب شد که 276 میلیون دلار آن مربوط به فولاد نی ریز بود که در سفر رئیس جمهوری گشایش اعتبار شد و عملیات اجرایی آن آغاز گردید. 
استاندار فارس، یکی از اقدامات بسیار اساسی انجام شده در این استان را مربوط به گازرسانی دانست و افزود: در دولت یازدهم، ظرف سه سال، به 743 روستای این استان گاز رسانی شد. در حالی که از سال 44 خورشیدی که اولین شعله گاز به استان فارس آمد تا قبل از دولت تدبیر و امید تنها 604 روستا از مزایای گاز طبیعی برخوردار بودند. افشانی گفت: در دولت یازدهم به 567 روستا در فارس آبرسانی شد و اعتباری نیز از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به سایر روستاهای این استان اختصاص یافت و در 2 سال آینده هیچ روستای بالای 20 خانوار بدون آب و گاز در استان نخواهیم داشت و می‌کوشیم این امر تا پایان سال 96 محقق شود. وی افزود: سال گذشته میزان صادرات استان از لحاظ ارزشی 48 درصد و از لحاظ وزنی 58 درصد افزایش را نشان می‌دهد. مهندس افشانی گفت: همچنین پس از توافق برجام، 40 هیئت خارجی از استان بازدید کردند که امیدواریم در آینده منجر به سرمایه گذاری‌های هرچه بیشتر شود. وی اضافه کرد: همچنین در این دولت در زمینه حضور گردشگر خارجی در فارس 246 درصد افزایش نسبت به دوره قبل داشته‌ایم که این نتیجه هم افزایی با جهان است. استاندار فارس ادامه داد: گردشگر یعنی شغل، یعنی معرفی مزیت‌ها و پتانسیل‌های استان و سرمایه گذاری و معنای آن تنها آمدن، دیدن و رفتن نیست. وی افزود: یکی از مهمترین اقداماتی که در استان در جهت مردمی کردن اقتصاد انجام شد، واگذاری 564 پروژه به بخش خصوصی بود که این میزان پروژه واگذاری، یک ششم کل پروژه‌های واگذاری کل کشور را شامل می‌شود. استاندار فارس بیان کرد: همچنین طی سال‌های اخیر، چهار هزار و 884 چاه غیر مجاز در فارس پر شد و بر روی 936 حلقه چاه نیز کنتور هوشمند نصب گردید. افشانی افزود: اصلاح منحنی اوج بار شبکه برق استان نیز از دیگر اقدامات انجام شده می‌باشد که با این کار به میزان 240 مگاوات برق در استان صرفه جویی می‌شود. وی تاکید کرد: در زمینه اشتغال نیز طی 2 سال گذشته از بهمن 93 تا آبان 95، بیش از 40 هزار نفر بر اساس لیست تامین اجتماعی به تعداد شاغلان واحدهای تولیدی استان اضافه شد. استاندار فارس ادامه داد: این به‌جز شاغلان در پروژه‌های عمرانی است که تعداد قابل توجهی نیز در این حوزه فعالیت دارند. وی گفت: ماحصل تمام این کارها این شد که نرخ بیکاری فارس که از سال 84 تا به امروز که هیچگاه کمتر از متوسط کشور نبوده برای اولین بار یک درصد کمتر از متوسط کشور شود. 
در ادامه این جلسه مدیران مراکز آموزشی، دانشگاهی، علمی و فناوری استان گزارشی از عملکرد سازمان‌های تحت امر خود و حمایت‌های انجام شده در مسیر گسترش شرکت‌های دانش بنیان در فارس ارائه کردند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی