[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

ظریف: اگر مدیران سابق مفهوم کاغذپاره را درک می‌کردند ، روزنامه شیراز نوین


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در «چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا» در محل سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما شرکت و سخنرانی کرد. وی گفت:‌ براساس برخی منابع مالی در یک مورد ۳۵میلیارد دلار در فرآیندی خاص سر از جاهایی درآورد که بخشی از آن در پرونده فساد اقتصادی عیان شد و مردم از آن با خبر شدند.
فرازهایی از سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان به شرح زیر است:
طراحان تحریم برنامه‌های ویژه‌ای را برای فلج کردن سیستم بانکی کشور طراحی کرده بودند. کلیدی‌ترین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بانک‌ها و سیستم مالی کشور را هدف قرار داده بود و بخش اعظمی از مذاکرات هسته‌ای را هم این موضوع به خود اختصاص داد. گرچه علی‌رغم بد‌عهدی‌های آمریکا هنوز با عادی شدن اوضاع در این حوزه فاصله وجود دارد، ولی تا حد زیادی به شرایط قبل از تحریم‌ها بازگشته‌ایم. در سایه برجام و البته با همت همکاران سیستم بانکی کشور با جرئت می‌توان ادعا کرد که زنجیرهای قبلی بسته شده در دست و پای سیستم بانکی اکنون باز شده اند.
تنها کمتر از ۱۰۰روز از شروع به کار دولت تدبیر و امید، با توافق موقت ژنو، ماهیانه ۷۰۰میلیون دلار از منابع مالی این کشور -که به شدت به آن نیاز حیاتی بود- آزاد شد و در اختیار نظام بانکی کشور قرار گرفت و پس از نهایی شدن برجام، ده‌ها میلیارد دلار پول‌های مسدود شده ایران آزاد شده و در اختیار سیستم بانکی کشور قرار گرفت.
امروز درآمدهای نفتی کشور نصیب بانک مرکزی شده و شبکه بانکی کشور نیز به سوئیفت متصل شده است. ما امروز شاهد کاهش هزینه بیمه و تأمین مالی هستیم؛ هر چند در حد و اندازه وضعیت اقتصاد ایران نیست و از شرکای خود در OECD انتظار داریم که در این زمینه تسهیلات بیشتری در قبال ایران صورت دهند.
متأسفانه جریمه‌های سنگین از سوی آمریکا علیه بانک‌های بزرگ بین المللی و به ویژه سخنان دولت جدید آمریکا فضای بین المللی بانکداری با ایران را غبارآلود کرده است.
اعتقاد داریم شرکای تجاری و پولی ایران باید به این واقعیت اطمینان داشته باشند که ایران امن‌ترین و شفاف‌ترین کشور برای همکاری اقتصادی در منطقه است. ایران بر مردم خود متکی است و مردم امنیت و آرامش کشور را تأمین کرده اند و این خود بهترین سرمایه برای شرکای خارجی برای حضور در ایران و تعامل با آن است.
سیاست‌های خاص دولت گذشته مشکلات کشور در مسائل خارجی را تشدید کرد. اگر مدیران آن زمان مفهوم کاغذ پاره را بهتر درک می‌کردند، اموال ایران مورد راهزنی آمریکا قرار نمی‌گرفت. براساس برخی منابع مالی در یک مورد ۳۵میلیارد دلار در فرآیندی خاص سر از جاهایی درآورد که بخشی از آن در پرونده فساد اقتصادی عیان شد و مردم از آن باخبر 
شدند.
تمامی نمایندگی‌های سیاسی و کلیه دیپلمات‌های وزارت امور خارجه در مرکز و نمایندگی‌ها در کنار مأموریت‌های سنتی خود موظف اند تسهیل در روابط اقتصادی را با اولویت دنبال کنند.
وزارت امور خارجه در حوزه صادرات برای کمک به افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی، خدمات فنی و مهندسی و اعزام نیروهای متخصص برای خود اولویت‌های خاصی تعریف کرده است.
وزارت خارجه از تمامی ظرفیت‌های خود برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، ارتقای تولید ملی و اشتغال جوانان استفاده کرده و خود را در این مسیر بیش از پیش متعهد می‌داند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی