[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

نخستین متخصص دندانپزشک در ایران، روزنامه شیراز نوین

دندانپزشکی و دندانسازی در ایران تا زمان ناصرالدین شاه قاجار به عنوان یک حرفه تخصصی مطرح نبود؛ تا اینکه وی در سفر دوم خود به فرنگ، اولین متخصص دندانپزشک و دندانساز را به ایران آورد.
دندانپزشکی و کشیدن دندان در ایران نیز مانند دیگر کشورها در ابتدا به دست دلاک‌ها انجام می‌گرفت که علاوه بر این، به شکسته‌بندی، حجامت و بعضاً آرایشگری نیز می‌پرداختند؛ روندی که تا عصرناصرالدین شاه قاجار ادامه داشت.
عبدالله مستوفی در کتاب خود درباره تاریخ اجتماعی و اداری عصر قاجار با اشاره به نبود دندانساز و دندانپزشک در ایران می‌نویسد:
دندانسازی در ایران هیچ نبود. اطبا به معالجه لثه می‌پرداختند و اگر حاجتی به دندان‌کشی پیدا می‌شد به دستور طبیب، سلمانی‌ها به این کار می‌پرداختند. ناصرالدین شاه در سفر دوم خود به فرنگ، یک نفر دندان‌ساز هم به ایران آورد و پس از چندی، دکتر «هبنت» جانشین او شد. ولی عامه مردم، هنوز به گذاشتن دندان عاریه عادت نداشتند و حتی از اعیان هم کسی رجوعی به این دکتر نمی‌کرد. 
سلمانی‌ها همچنان به دندان‌کشی خود مشغول و با کلبتین‌های ساخت اصفهان کار خود را بدون هیچ تزریقی انجام می‌دادند و بعضی از آن‌‌ها واقعاً زبردست بودند. بعد از دکتر «هبنث» که به علت کهولت سن ایران را ترک می‌کند، دندانپزشک دیگری به نام «موسیو پلو» در سال 1286 ق. به استخدام دولت درمی‌آید و دندانپزشک مخصوص ناصرالدین شاه می‌شود. خبر ورود دندانپزشک جدید به ایران در شماره 636 روزنامه دولت علیه ایران بدین ترتیب منتشر می‌شود:
موسیو پلو که یکی از صاحب صنعتان دولت بهیه فرانسه است. روز بیستم شهر رجب وارد دارالخلافه گشته مصمم به شغل رفع مرض دهان و درد دندان است. حکیم مذکور، دندان که درد می‌کند بدون اذیت بیرون می‌آورد و در عوض، دندان مصنوعی تازه می‌گذارد که هیچکس تمیز نمی‌دهد که این دندان مصنوعی است. هر دندانی که سیاه شده باشد یا زنگ زده باشد پاک می‌کند و دندانی که کرم خورده باشد رفع کرم‌خوردگی می‌کند که ابداً دیگر کرم نزند و هر دهانی که بدبو باشد معالجه می‌کند و دندان جفتی که روی هم افتاده باشد جدا می‌کند و دندان اگر کج باشد راست می‌نماید و در پاریس به جهت این شغل نشان‌های افتخار متعدد به او داده‌اند.
منزل او در بیرون دروازه دولت پهلوی خانه خلیفه فرنگی است. کتابچه نیز در علم و هنر خود نوشته و صورت و شکل شخص بی‌دندان و بادندان را نموده و در وقت آمدن به ایران در اسلامبول طبع کرده و مجاناً به معارف و اعیانی که روزنامه دارند داده می‌شود.
اما یکی از معدود عکس‌های برجای مانده از دندانپزشک مخصوص ناصرالدین شاه از آنتوان سوریوگین تا مدت‌ها به عنوان آرایشگر شاه آن هم در حال آرایش سبیل شاه مطرح بود تا اینکه دکتر رفیع کافیه، طی مقاله‌ای در نشریه انجمن دندانپزشکی ایران به بررسی این عکس پرداخته و فرد مذکور را در حال معاینه دندان ناصرالدین شاه معرفی کرد. با توجه به سن و سال این دندانپزشک، احتمالاً وی موسیو پلو سومین دندانپزشک وارداتی دربار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی