[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

وزیر بهداشت در نخستین مجمع استانی سلامت در شیراز: دولت یازدهم پایه‌گذار مجمع ملی سلامت شد، روزنامه شیراز نوین

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دولت تدبیر و امید را پایه گذار مجمع ملی سلامت دانست و گفت: استان فارس پس از یزد دومین استان کشور است که این مجمع را برگزار می‌کند.
دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه در نخستین مجمع استانی سلامت در شیراز افزود: تامین سلامت مردم از وظایف ذاتی و اولیه وزارت بهداشت است اما در مسیر تحقق این امر، بسیاری از دستگاه‌ها به عنوان وظیفه جانبی خود، ما را یاری می‌کنند.
وی گفت: 75 درصد سلامت مردم در اختیار ما نیست بلکه در اختیار دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌ها و خود مردم است.
او اظهار کرد: امروز بیش از 70 درصد مرگ ایرانی‌ها به خاطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیردار است و بنابراین به نظر می‌رسد اگر عزمی همگانی نباشد، در آینده تعداد افراد بیمار و معلول بیش از آنچه در گذشته بوده است، خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و سلامت جامعه از سوی دستگاه‌های مختلف تصریح کرد: با وجود این اقدام‌های ارزنده، این روزها برخی با بی انصافی خدمات دولت را نادیده می‌انگارند.
قاضی زاده هاشمی گفت: بخشی از سلامت، سلامت روح و روان و اخلاق جامعه است و بخشی سلامت جسم و آن بخشی که مربوط به سلامت روح و روان و اخلاق که مبنای اجتماع است و همه جوامع از آن متأثر هستند و راه صلاح و سلامت را بر اساس آن طی خواهند کرد.
او ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما دروغ؛ تهمت، غیبت، رفتارهای ناپسند و تخریب به هر قیمت رایج است و در فصل انتخابات اوج می‌گیرد. وی اضافه کرد: ما چندین انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرده‌ایم و دوره دوازدهم را هم پیش رو داریم و هر بار با اتهام زنی برخی نامزدها در حضور 80 میلیون نفر ایرانی، بخشی از سرمایه اجتماعی خود را از دست می‌دهیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وقتی گفته می‌شود که سمومی که در گذشته در کشور استفاده می‌شد، به دلیل تحریم‌ها سمومی بوده که باعث آسیب به سلامت می‌شده و یکی از علل ابتلا به سرطان در کشور ما و دنیا استفاده از همین سموم است اما طبیعی است که وقتی سم از منبع نادرست تهیه می‌شود یا به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود، بسیار آسیب زا خواهد بود.
وی خطاب به نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها گفت: بیایید همدیگر را متهم نکنیم، ما همه هم ریشه هستیم و حیف است که به یکدیگر اتهام بزنیم.
قاضی زاده هاشمی گفـت: روح و روان مردم مهمتر از جسم آنها است و وقتی حرف هایی را در اثنای رقابت انتخاباتی می‌بینند و می‌شنوند، تأثیرات بدی بر روح و روان آنها خواهد داشت.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: امروز برای همه عادی شده است که می‌گوییم سالانه حدود 18 هزار نفر در اثر تصادف در کشور فوت می‌کنند؛ حتماً یا قانون، یا پلیس، یا صنعت، یا جاده، یا فرهنگ رانندگی‌مان اشکال دارد و من معتقدم که همه اینها مشکل دارد و از طرفی، در کشور در سیاسی کردن مشکلات و مسائل مردم هم استاد هستیم.
وی افزود: در چنین فضایی، زمانی که ساختمان پلاسکو در تهران آتش می‌گیرد، یکی‌دو هفته احساسات مردم را تحریک می‌کنیم و حال آن که دوباره هم ممکن است آن اتفاق تکرار شود اما هیچ اقدامی برای پیشگیری انجام نمی شود و همه اینها به سلامت مردم ارتباط پیدا می‌کند و در نهایت هر فرد دیگری را متهم می‌کنند و هیچ اتفاقی هم نمی افتد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به نظر می‌رسد در موضوع سلامت کارهای زیادی پیش رو داریم، بخشی سلامت روح و روان مردم است که باید به آموزه‌های دینی و روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و ارزش‌های دینی و اسلامی که عصاره آن در اخلاص و راستی و درستی تعبیر می‌شود رجوع کنیم.
وی، با اشاره به حضور شمار زیادی از خیرین و انسان‌های نیک اندیش در استان فارس گفت: به نظر می‌رسد همراهی آنها بیشتر در بُعد انسانی و عرفانی آن ارزشمند است تا بعد مادی آن.
قاضی‌زاده هاشمی افزود: خیرین همین که در سالم سازی نسل‌ها، محیط و شهر خود می‌کوشند و نوع دوستی و وظیفه شناسی را تبلیغ می‌کنند اقدام ارزشمندی را در جامعه دنبال می‌کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی