[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

رئیس کل دادگستری استان فارس : برخورد با اخلالگران تجمعات قانونی ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در همایش رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی و اعضای شورای قضائی استان ضمن تبریک حلول ماه شعبان و اعیاد این ماه به مهمترین رویداد پیش رو یعنی برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری اشاره و اظهار کرد: هدف مشترکی که با همفکری، همدلی و هماهنگی دنبال می‌شود برگزاری انتخابات سالم و رقابتی، با حضور حداکثری مردم و در نهایت امنیت در استان فارس است. علی القاصی ضمن تشریح چیستی و چرایی این گردهمایی با بیان اینکه نشست مسئولان قضایی با حضور رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی دادگستری استان به صورت مستمر برگزار می‌شود گفت: موضوع محوری این همایش توجه به برگزاری انتخابات است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان اینکه یکی از وظایفی که براساس قانون بر عهده دستگاه قضائی قرار گرفته پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی است، خاطرنشان کرد: ستاد ویژه پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در راستای اصل 156 قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جهوری در دوره‌های گذشته تشکیل شده در این دوره نیز با بخشنامه ریاست قوه قضائیه، این ستادها در استان بر اساس ترکیبی که در دستورالعمل ارائه شده شکل گرفته و فعال است. القاصی‌ با اشاره به اینکه ستادهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی تمامی موارد مربوطه از نظر تخلفات و جرائم احتمالی یا وقوع یافته را رصد می‌کنند، تصریح کرد: در این زمینه جلساتی در سراسر حوزه‌های قضائی استان تشکیل و مصوبات این جلسات عملیاتی شده است. وی با بیان اینکه تمامی عناوین مجرمانه و هر رفتاری که از نظر قانون، جرم و تخلف محسوب می‌شود از قوانین و مقررات استخراج و به تمامی اعضای ستادهای پیشگیری ابلاغ شده است، عنوان کرد: نسخه‌ای از این قوانین و مقررات نیز در زمان ثبت‌نام به منظور آگاهی بخشی در اختیار نامزدهای شوراهای شهر و روستا قرار گرفته است تا در آینده ادعای عدم آگاهی از قوانین به حداقل برسد. رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد: تمامی سوابق نامزدهای شورای اسلامی شهر و روستاهای استان در ستادهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در کمترین زمان در اختیار دستگاه‌های مجری انتخابات قرار گرفته تا مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
القاصی‌ با تأکید بر اینکه پیشگیری از استفاده مستقیم از اموال دولتی و بیت‌المال در جهت تحقق اهداف انتخاباتی کاندیداها با جدیت در دستور کار قرار دارد، گفت: تاکنون چند مورد در این زمینه اتفاق افتاده که با آنها برخورد قانونی شده است.
وی بر پیشگیری از سوء استفاده مسئولان کشوری، لشکری، دولتی و... در ستادهای انتخاباتی و بهره‌گیری ابزاری از اقوام با دادن وعده‌های غیر قانونی تأکید و خاطرنشان کرد: هر گونه ایجاد اختلال، بی‌نظمی و تعرض به نشست‌ها و اجتماعات مجاز و قانونی، مورد برخورد قانونی قرار می‌گیرد. رئیس شورای قضایی استان فارس همچنین بر لزوم پیشگیری از هرگونه تخریب، توهین، افترا و سایر اقدامات غیرمجاز نسبت به دیگر نامزدها و سیاه کردن چهره نظام برای دستیابی به مقاصد خود در فضای مجازی و واقعی تأکید و تصریح کرد: کنترل و رصد فضای مجازی با محوریت قانون جرائم رایانه‌ای به تمامی حوزه‌ها ابلاغ شده است. القاصی‌ تأکید کرد: کنترل، نظارت و مدیریت رسانه‌های محلی و مطبوعات از طریق تذکر به موقع و هشدار نسبت به عدم انتشار مطالب تنش‌زا و حاوی توهین، کنترل اطلاعات نظامی و انتظامی و جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه از اهمیت بسیاری برخوردار است. وی با بیان اینکه اعضای اصلی ستادهای پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی باید امانتدار مردم و نامزدهای انتخابات باشند، عنوان کرد: با توجه به اینکه اداره امور کشور طی یک دوره چهار ساله توسط مردم به یک فرد سپرده می‌شود توجه به برگزاری امر انتخابات و تلاش برای جلوگیری از سلب اعتماد مردم با امانتداری در این زمینه اهمیت زیادی دارد. این مقام ارشد قضائی استان فارس با اشاره به اعتماد مردم به مسئولان در راستای برگزاری انتخابات سالم، اظهار کرد: تمامی افرادی که در این امر مهم، وظیفه‌ای بر عهده دارند باید به مردم پاسخگو باشند و مسئولیت آنها در قبال مردم سنگین است. القاصی‌ با بیان اینکه تمامی اعمال و رفتار افرادی که مسئول برگزاری انتخابات هستند مورد ارزیابی و سنجش مردم قرار دارد، افزود: اگر با کوتاهی از قانون در یک حوزه انتخابیه اقدامات نادرستی صورت گیرد تمامی امور قانونی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین نباید اجازه داد کوچکترین خدشه‌ای به روند صحیح انتخابات وارد شود. وی با اشاره به اینکه معیارها و توصیه‌های مقام معظم رهبری در این زمینه باید مد نظر تمامی افرادی که به صحنه انتخابات وارد می‌شوند و مجریان و برگزارکنندگان آن قرار گیرد، گفت: در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، مردم به مجریان انتخابات اعتماد داشتند و انتخابات پیش رو نیز باید در کمال سلامت و دقت برگزار شود.
رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه در شرایط بسیار حساس کنونی که روز به روز تبلیغات سوء علیه ایران در خارج از کشور بیشتر می‌شود باید دقت بیشتری در برگزاری انتخابات صورت گیرد، خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی سعی دارند مردم را نسبت به نظام و مجریان برگزارکننده انتخابات مأیوس و اعتماد مردم را مخدوش و در افکار عمومی جامعه نسبت به موضوع انتخابات، شبهه ایجاد کنند. بنابراین باید مراقب بود تا توطئه‌های دشمنان نقش بر آب شود. القاصی‌ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نتیجه انتخابات به دست مردم است که با شعور سیاسی و آگاهی بالای خود سرنوشت چهار سال کشور را تعیین می‌کنند، تصریح کرد: برگزاری انتخابات یک کار مشترک است و مأموریت و مسئولیت دستگاه‌های ناظر، مجری و تأمین کننده امنیت در چارچوب قانون تعریف شده است تا هم مردم و هم مسئولان به درستی به وظایف خود عمل کنند. وی با بیان اینکه مردم عملکرد کاندیداها، مجریان و مسئولان امنیتی و انتظامی را می‌بینند و رصد می‌کنند، عنوان کرد: حیثیت و اقتدار و آبروی نظام توسط همه باید حفظ و به خوبی از آن دفاع شود، به ویژه در مناظراتی که پیش رو است. رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه مسئولین فرصت خدمت به مردم را به واسطه نظام مقدس انقلاب اسلامی و خون شهدای این مرز و بوم به دست آورده اند، گفت: انتظار است که مسئولان تلاش کنند از مخدوش شدن چهره نظام و اساس انقلاب در منظر جهانی جلوگیری کنند؛ چرا که این امر مهم هم خواسته مردم و هم مورد تأکید و توصیه رهبر معظم انقلاب است. القاصی‌ بیان کرد: تمامی کسانی که برای کسب منافع حزبی خود، موازین قانونی و شرعی را زیر پا می‌گذارند، باید رصد، شناسایی و با آنها بر اساس قانون برخورد شود تا انتخاباتی در تراز انقلاب اسلامی برگزار شود. وی در بخش پایانی این همایش و پس از برگزاری نشست پرسش و پاسخ با مسئولان قضائی شهرستان‌های فارس گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی از سوی مسئولان برگزارکننده انتخابات در راستای برگزاری یک انتخابات سالم ضروری است و مجموعه قضائی یکی از دستگاه‌هایی است که بیشترین سهم را در برگزاری انتخابات بر عهده دارد. وی افزود: دستگاه قضائی با حفظ استقلال خود در این انتخابات نیز همانند انتخابات گذشته سربلند بوده و مرّ قانون را اجرا می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی