[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

هم در اخلاق و هم در نتیجه - شکست سنگین هادی طباطبایی مقابل وحید رضایی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- میثم محجوبی: سه شنبه بعد از ظهر در ورزشگاه دستغیب شیراز، دو تن از بازیکنان خوشنام و سابق فوتبال ایران در قامت سرمربی دو تیم نوپای فوتبال کشور رو در روی هم قرار گرفتند؛ باشگاه برق جدید شیراز با قدمت حدود دو سال و باشگاه داماش گیلان که ششمین سال تأسیس خود را سپری می‌کند. وحید رضایی کاپیتان سابق فجر سپاسی شیراز که سال‌ها در جام آزادگان و لیگ برتر در نقش یک هافبک دفاعی طراح و مقتدر، ثابت‌ترین مهره غلام پیروانی و محمود یاوری در این تیم بود، روی نیمکت برق جدید شیراز نشست و در سوی دیگر، هادی طباطبایی سنگربان خوشنام تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال و پیش از آن بهمن تهران که به خاطر انجام یک بازی درخشان، لقب شیر کپنهاگ را برای همیشه به نام خود ثبت کرد، به عنوان سرمربی تیمی از شهر آبا و اجدادی خودش قرار داشت. 
شکست برای هر یک از دو مربی، تقریباً به معنی پایان کار بود. شکست داماش که به طور کامل پرونده این تیم را می‌بست. تیمی که می‌گویند حتی از سپیدرودِ لیگ برتری شده، بیشتر خرج کرده بود و شکست برق جدید هم باعث می‌شد وضعیت نارنجی پوشان شیرازی به جایی برسد که برای رتبه دوم و صعود به پلی آف هم کار سختی در هفته پایانی داشته باشند. 
بازی در نیمه اول بسیار محتاطانه و کم خطر از سوی هر دو تیم دنبال شد. این موضوع به طور کامل نشان دهنده «اهمیت گل نخوردن» در این مسابقه بود. شاید هر دو مربی می‌دانستند که در صورت دریافت گل اول، احتمال بازگشت نتیجه بسیار سخت خواهد بود و برای همین، هدف اول و دوم و سومشان گل نخوردن بود. ولی در نیمه دوم وحید رضایی کمی این استراتژی را تغییر داد. تیم او از همان ابتدای نیمه دوم فشار حملات را زیاد کرد. گرچه این حملات در ابتدا زهر آنچنانی نداشت، اما میل به پیروزی را در بازیکنان و هواداران افزایش داد. پس از گذشت حدود 15دقیقه، فرصت‌های خطرناکی برای برق جدید ایجاد شد و از آن طرف داماش که بیشتر از برق جدید به سه امتیاز برای صعود نیاز داشت، نه تنها هیچ فرصتی برای گلزنی خلق نمی‌کرد، بلکه زمین خوردن‌های بعضی بازیکنانش در اوایل نیمه دوم، حتی این شائبه را به وجود آورد که تیم حریف برای کشتن زمان بازی دست به تمارض می‌زند. ادعایی که البته پشتوانه منطقی نداشت چون کسب نتیجه مساوی هم هیچ دردی از طباطبایی و شاگردانش دوا نمی‌کرد. در اواسط نیمه دوم برخورد یک توپ با دست مدافع حریف در محوطه جریمه، تماشاگران را علیه داور مسابقه شوراند. شاید همین مسئله باعث شد داور با پیش زمینه ذهنی به کارش ادامه دهد و به محض برخورد توپ بعدی به دست مدافع رشتی، پنالتی را اعلام کند. در اینکه توپ به دست مدافع برخورد کرد، شکی نیست اما اینکه طبق قوانین این توپ پنالتی هست یا نه، چیزی است که در تصاویر آهسته مشخص می‌شود. اعلام پنالتی از سوی داور با واکنش غیرقابل تصور هادی طباطبایی مواجه شد. مرد خوشنام فوتبال ایران، برخوردی با این قضیه کرد که هیچکس انتظارش را نداشت. او که حدود شصت متر با صحنه فاصله داشت، معلوم نیست چطور غلط بودن تصمیم داور را با قاطعیتی تشخیص داد که باعث شد بلافاصله تصمیم به خروج تیمش از میدان دهد. چیزی که در لیگ‌های پایین‌تر تبدیل به عادت شده و هیچ برخورد قاطعی با آن صورت نمی‌گیرد. طباطبایی 9دقیقه داد و بیداد کرد و شاید نظر اکثر فوتبال‌دوستان حاضر در استادیوم را در مورد خودش اندکی تغییر داد. شاید هم هدف او صرفاً تغییر جو مسابقه یا احیاناً تأثیرگذاری منفی روی پنالتی زن تیم میزبان بود.کارهای او حتی صدای وحید رضایی را هم درآورد اما بالاخره تیم طباطبایی با ایجاد حلقه اتحاد به بازی برگشت. پس از 9دقیقه! رسول بهاروندی هم که خود پنالتی را گرفته بود، با خونسردی کامل و ضربه‌ای دقیق دروازه را باز کرد. حالا داماش مجبور بود یکپارچه حمله کند چون برای زنده نگه داشتن امیدهایش نیاز به زدن دو گل داشت. اما تیم او حتی پس از اینکه برق جدید 10نفره هم شد، حرف زیادی برای گفتن نداشت و نه تنها دو گل نزد، بلکه دو گل از همین تیم ده نفره هم دریافت کرد و علی رغم هزینه‌های زیادی که متحمل شده بود، پس از یک فصل طاقت فرسا با صعود به لیگ دسته اول خداحافظی کرد؛ آن هم یک هفته پیش از پایان رقابت‌ها.
هفته پایانی رقابت‌ها هفته آینده برگزار خواهد شد. حالا داماشِ طباطبایی هیچ امیدی به صعود حتی به عنوان تیم دوم ندارد. اما نتیجه اش می‌تواند تأثیر زیادی در سرنوشت تیم شیرازی داشته باشد. طباطبایی در زمین شیراز عصبی شد و اخلاق را باخت ولی می‌تواند این شکست را در بازی پایانی جبران کند. او انگیزه‌ای برای صعود ندارد اما می‌تواند با ارائه یک فوتبال شرافتمندانه در رشت مقابل شهرداری ماهشهر، محبوبیت خدشه دار شده خود در شیراز را جبران کند. او دو هفته پیش هم در کاشان تیمش را وقتی ۳ بر صفر بازنده بود، بیرون کشید و به بازی ادامه نداد و می‌توان عصبانی شدن او در شیراز را به دلیل پیش زمینه ذهنی او نسبت به داوری‌ها دانست. داوری‌هایی که به خصوص در لیگ‌های دو و سه که پوشش تلویزیونی داده نمی‌شود، وضعیت بدتری هم دارد و گاهی مشکلاتی در آن به وجود می‌آید که حتی شرایط رسیدگی به آنها هم وجود ندارد. با این حال نوع رفتار و فریادهای طباطبایی با چیزی که از او انتظار می‌رفت، تفاوت‌های فراوانی داشت. تفاوت‌هایی که در خیلی از بازیکن‌های با اخلاقی که به عرصه مربیگری وارد می‌شوند به وجود می‌آید و بیشتر آنها به دلیل فشاری است که به مربیان فوتبال برای گرفتن «نتیجه به هر قیمتی» وارد می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی