[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

فرهنگ پارس و زوایای کمتر شناخته‌شده‌ آن-شهرستان مرودشت، روزنامه شیراز نوین

شهرستان مرودشت از شهرستان‌های مرکزی استان فارس است که از جنوب به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان سپیدان، از شمال به شهرستان اقلید، از شمال شرقی به شهرستان پاسارگاد و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می‌شود. این شهرستان با مرکزیت شهر مرودشت، دارای 4649کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 45کیلومتر است. این شهرستان جلگه‌ای، آبرفتی و هموار است که از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می‌شود و از جنوب شرقی و شرقی تا دریاچه بختگان امتداد می‌یابد. بخشی از رود کر از این شهرستان عبور کرده و با رود سیوند در نزدیکی پل‌خان یکی شده به دریاچه بختگان می‌ریزد. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 1620متر است. این شهرستان علاوه بر ویژگی‌های تاریخی و طبیعی از جهت کشاورزی به ویژه گندم و ذرت و صنت پتروشیمی نیز دارای اهمیت است. دو چشم‌انداز طبیعی و بسیار زیبای تنگ بستانک یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان جهت بازدید گردشگران است. شهرستان مرودشت دارای یک واحد اقامتی جهت پذیرایی میهمانان و گردشگران است. 
جاذبه‌های گردشگری شهرستان مرودشت 
تخت‌‌جمشید
از باشکوه‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران با وسعت 125000متر مربع است که در زمان داریوش اول به سال (518 م) در جلگه مرودشت بر دامنه کوه رحمت بنا شده است. این مجموعه باستانی شامل پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ مرکزی یا شورا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ اردشیر، کاخ صدستون، کاخ ملکه (حرمسرا)، کاخ خزانه، خیابان سپاهان، دروازه ناتمام و دو مقبره اردشیر دوم و سوم است.
نقش رستم
این مجموعه که بر دامنه کوه حاجی‌آباد ودر فاصله 3کیلومتری تخت‌جمشید نقر شده است، شامل یک نقش ایلامی، 4مقبره از پادشاهان هخامنشی، مجموعه‌ای سنگی به نام مکعب زرتشت، هشت نقش برجسته ساسانی، نقش تاجگذاری اردشیر اول، نقش بهرام و درباریان، نقش تاجگذاری مهر نرسی، نقش پیروزی شاپور و چند نقش جنگ‌سواران، دو آتشدان سنگی و چند کتیبه است.
نقش رجب
این مجموعه که در فاصله 2کیلومتری تخت‌جمشید و بر دامنه کوه رحمت حک شده است. شامل 4نقش برجسته ساسانی: نقش شاپور در کنار درباریان، نقش تاجگذاری شاپور اول، نقش مؤبد موبدان، کرتیر، نقش تاجگذاری اردشیر بابکان و دو کتیبه پهلوی است.
شهر استخر
استخر یکی از شهرهای قدیمی فارس است که در زمان هخامنشیان و ساسانیان مورد توجه بوده است. بر اثر کاوش‌های انجام شده، تعدادی از ستون‌ها و پایه ستون‌های آن از خاک بیرون آورده شده است.
از دیگر آثار مرودشت می‌توان به پل‌خان، غار و کتیبه‌های حاجی‌آباد و تپه‌های متعدد باستانی و تاریخی اشاره کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی