[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

رئیس دامپزشکی شهرستان شیراز : پلمپ ۱۱ قصابی متخلف در ورودی‌های شیراز، روزنامه شیراز نوین

رئیس دامپزشکی شهرستان شیراز از پلمپ 11واحد متخلف قصابی در ورودهای شهر شیراز طی ماه جاری خبر داد. دکتر عبدالرضا گفت: با وجود این که بارها به شهروندان توصیه کرده‌ام از اماکنی که کشتار غیر مجاز انجام می‌دهند‌، خرید نکنند اما هنوز هم متقاضیان بازار فروش گوشت‌هایی را که ورودی‌ها و حواشی شهر به فروش می‌رسد داغ نگه داشته‌اند و اگر چه با بازدیدها،پلمپ هایی نیز انجام می‌گیرد اما همچنان این متخلفان به کار خود ادامه می‌دهند. وی ادامه داد: مردم خود نیز باید از خرید گوشت هایی که توسط افراد سودجو به فروش می‌رسد خودداری کنند تا سلامت خانواده را به خطر نیندازند چرا که برخی از این متخلفان کاملاً غیر مجاز در محل اقدام به کشتار دام می‌کنند.از جمله این اماکن می‌توان به ورودی‌های شهر شیراز شامل بیدزرد‌، پل فسا ، بلوار خلیج فارس، دوکوهک، گویم جاده خرامه‌، مسیر گلستان و صدرا اشاره کرد.
دکتر وفا عنوان کرد: مردم در صورت مشاهده هرگونه کشتار غیرمجاز دام‌، علاوه بر خودداری از خرید گوشت به دلیل بهداشتی نبودن‌، مراتب را در اسرع وقت به شماره 32233072 و یا سامانه 1512 اطلاع دهند.
رئیس دامپزشکی شیراز گفت: در همین خصوص طی ماه جاری 11 واحد متخلف قصابی در محل‌های یاد شده توسط اداره دامپزشکی شهرستان شیراز پلمپ و پرونده آنها به مراجع قضائی ارسال شده است.
دکتر وفا در ادامه با اشاره به خطرناک بودن تب کریمه کنگو گفت: این بیماری کشنده و قابل انتقال بین انسان و دام است و ابتدا انسان از طریق گزش کنه آلوده به ویروس و یا از طریق له کردن کنه آلوده در دست و یا روی بدن و یا در اثر تماس مستقیم با گوشت، جگر‌، خون‌، ترشحات و سایر بافت‌های دام آلوده و با تماس با ترشحات خون آن و نفس افراد مبتلا، به این بیماری دچار می‌شوند. وی ادامه داد: تب کریمه کنگو ماهیت شغلی دارد و عمدتاً دامداران ، قصابان، کارکنان کشتارگاه‌ها، دامپزشکان‌، پزشکان‌، پرستاران‌، بهیاران و سایر کارکنان بیمارستان ها، افراد در معرض خطر می‌باشند.
دکتر وفا عنوان کرد‌: بیماری در دام علائم ظاهری نداشته و در صورت کشتار دام آلوده‌، عامل بیماری از طریق خون ، امحا و احشا و ترشحات بافت‌های آلوده منتشر می‌شود. رئیس دامپزشکی شهرستان شیراز در خصوص اقدامات حائز اهمیت برای کنترل و پیشگیری تب کریمه کنگو گفت: حذف ناقل‌، محافظت از گزش توسط ناقل و خودداری از له کردن کنه با دست‌، پرهیز از تماس با منبع بیماری و خودداری از کشتار غیر مجاز دام و استفاده از دستش در موقع خرد کردن گوشت، کشتار دام در کشتارگاه و نگهداری لاشه‌های دام به مدت 24ساعت در سردخانه از جمله مهم ترین راهکارهای کاهش خطر بیماری تب کریمه کنگو است.
دکتر وفا از مردم و به ویژه برخی افراد که در شغل‌های مرتبط کار می‌کنند، خواست با انجام پیشگیری و رعایت راهکارهای مذکور، خود را از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو حفظ کنند.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی