[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

تازه های گردشگری- خانه قاجاری بهجانی در بافت تاریخی شیراز مرمت می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: در راستای حمایت مالکین و متصرفین بناهای تاریخی و با مشارکت مالک، خانه تاریخی بهجانی واقع در بافت تاریخی شیراز متعلق به اواخر دوره قاجاریه در دستور کار مرمت قرار گرفت. 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: این خانه در اصل از خانه‌های بزرگ و باارزش دوره قاجاریه بوده است كه متأسفانه در حال حاضر، قسمت اعظم خانه از بین رفته و تجدید بنا شده است و در حال حاضر تنها قسمتی از ضلع غربی خانه شامل شاه‌نشین و اتاق‌های جانبی و اتاقك‌های كوچك زیرین شاه‌نشین باقی مانده است.
وی اظهار کرد: علی‌رغم اینكه قسمت‌های زیادی از خانه مذكور از بین رفته است؛ ولی به دلیل وجود شاه‌نشین بسیار زیبا و منحصر به فرد بنا باعث شده است كه پیشنهاد ثبت این خانه در فهرست آثار ملی مطرح گردد و این اثر در تاریخ 1387/10/16 با شماره 24475 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: با توجه به فرم معماری این بنا همچنین مصالح به كار رفته در احداث بنا و تزیینات موجود شامل نقاشی‌ها، آیینه‌كاری و... می‌توان چنین استنباط كرد كه نفوذ و تأثیرگذاری فرهنگ و سبك‌های غربی از طریق كارگزاران و حكام قاجاریه به این مرز و بوم آورده شده و شاهان قاجار، یكی از راه‌های زنده نگهداشتن خاطره‌ها و سفرها و هر آنچه را در فرنگ دیده بودند، از طریق همین نقاشی‌ها كه در برخی منازل دوره قاجاریه مشاهده می‌كنیم زنده نگه داشته‌اند.
مصیب امیری در پایان ضمن اشاره به محل تخصیص اعتبار مرمت این خانه تاریخی از اعتبارات ملی، میزان هزینه مرمت این بنا را بالغ بر 370میلیون ریال اعلام کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی