[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

اتباع غیرمجاز؛ میهمانان خودخوانده، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- امین افشار
Amin.afshar.20000@gmail.com
ورود اتباع غیرمجاز خارجی به ایران به دلیل ناآرامی و نامنی‌های مداوم منطقه و کشورهای همسایه از ده‌ها سال پیش رواج داشته ولی در سال‌های اخیر با توجه به شرایط اقتصادی کشور و بیکاری قشر زیادی از جامعه، به یکی از اساسی‌ترین معضلات اجتماع بدل شده است. 
دسته ای از این اتباع با طی مراحل قانونی وارد کشور می‌شوند اما تعدادی دیگر که جمعیت کثیری را شامل می‌شوند بدون دریافت مجوزهای قانونی و از مبادی غیرمجاز یا از مرزها بصورت قاچاقی وارد کشور می‌شوند. استان فارس و کلانشهر شیراز یکی از مقصدهای جذاب برای سکونت اتباع کشورهای خارجی خصوصاً افغانستان و در سال‌های اخیر حتی پاکستانی‌هاست. 
براساس آمار غیررسمی حدود 500 هزار نفر اتباع مجاز و غیرمجاز در فارس زندگی می‌کنند که با توجه به این میزان اسکان این گروه تعداد عظیمی از شغل‌های استان در دست این قشر است. 
حضور اتباع بیگانه مخصوصاً افراد غیرمجاز موجب افزایش مشکلات اجتماعی از جمله بیکاری، بزهکاری، ازدواج‌های غیرقانونی، تجاوز، قتل، مشکلات در حوزه سلامت جامعه و جعل اسناد هویتی می‌شود.  با توجه به ورود آسان و راحت اتباع خارجی به داخل کشور به نظر می‌رسد نظارتی بر ورود این افراد به کشور وجود ندارد.  مسعود رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شیرازنوین پیرامون این موضوع گفت: ابتدا لازم است صادقانه با این موضوع برخورد و متولی اصلی برخورد با این معضل را مشخص نماییم. 
وی افزود: متولی اصلی برخورد با افراد غیرمجاز خارجی که بصورت غیرقانونی وارد کشور شده اند هر کدام از سازمان‌هایی نظیر نیروی انتظامی یا سازمان اتباع هستند، باید مشخص شوند. 
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم شفاف‌گویی و بیان واقعیت‌ها درباره این موضوع اضافه کرد: گام اول در برخورد با این معضل شفاف‌گویی و صداقت است و اگر در این زمینه صادق نباشیم نتیجه‌ای نخواهیم گرفت. 
رضایی با اشاره به لزوم پاسخگویی و شفافیت در کلام گفت: براساس تحقیقات شخصی در این زمینه که به این نتیجه منتهی شده است که دست‌های پنهانی در کار است که بعد از گرفتن اتباع غیرمجاز و ارجاع آنها به مرز کشور مقصد، مجدداً از مرز خارج نشده و به داخل کشور باز می‌گردانند. 
وی دراین باره توضیح داد: براساس مشاهدات در این زمینه مشخص می‌شود که نظارت خوبی درباره این موضوع صورت نمی‌گیرد. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید کنترل و نظارت دقیقی دراین حوزه صورت گیرد و متخلفینی که اقدام به آزادسازی و عدم برگشت این افراد به کشورشان می‌کنند که اغلب یا نیروهای مردمی یا دولتی هستند شناسایی و با آنها برخورد قاطع صورت گیرد. وی با اشاره به معضل بیکاری در جامعه گفت: با توجه به مشکلات جامعه خودمان و عدم وجود شغل کافی نمی‌توانیم اتباع خارجی را در مشاغل کشور جذب کنیم. وی اضافه کرد: این افراد را در کشورهای اروپایی در شغل‌های مختلف جذب می‌کنند ولی در کشور ما با توجه به مشکلات جدی در حوزه اشتغال نمی توانیم اولویت را در اختیار اتباع دیگر کشورها قرار دهیم. رضایی بحث دادن آمارهای غیرواقعی را در کشور پیش کشید و گفت: موضوع آمارهای منتشرشده در کشور ما خود یک معضل است و اغلب در زمینه هایی نظیر این موضوع، یا آمار واقعی را منتشر نمی کنند یا اگر هم ارائه دهند اغلب متناقض است و آمار صحیحی نیست. 
با توجه به مشاهدات در سطح شهر شیراز اغلب مشاغل خدماتی، کارگری ساختمان، نگهبانی، کارگرهای خدماتی و... در دست افرادی است که اتباع کشورهای خارجی نظیر افغانستان و پاکستان هستند؛ همچنین حضور این افراد مدتی است که در بخش کشاورزی نیز مشهود بوده و بخشی از بازار کار کشاورزی در حوزه برداشت محصول در دست اتباع خارجی قرار گرفته است.
ورود غیرقانونی اتباع کشورهای خارجی به خصوص اتباع افغانی و پاکستانی از دیرباز به عنوان یکی از مشکلات جامعه ایرانی مطرح بوده و موجب بروز آسیب‌های اجتماعی زیادی نظیر تکدی‌گری، دستفروشی، زاغه نشینی و... بوده است. 
بلوکه شدن بسیاری از مشاغل مخصوصاً خدماتی از سوی این مهاجرین و به دنبال آن بیکاری صدها هزار جوان استان فارس را در پی داشته و همچنین با توجه به اسکان این افراد در حاشیه شهر شیراز، معضل حاشیه نشینی کلانشهر شیراز را گسترش داده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی