[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

آیت‌الله خاتمی: هیچ تردیدی در سلامت انتخابات نیست، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: امام جمعه موقت تهران گفت: فاصله 16 با 23میلیون رأی، فاصله کمی نیست، شورای نگهبان قانون اساسی هم انتخابات را تأیید کرده. بنابراین هیچ تردیدی در سلامت انتخابات و برگزیده شدن رئیس جمهوری منتخب نیست.
آیت الله سید احمد خاتمی روز یکشنبه در مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام(ره) در مصلی رشت با بیان اینکه انتخابات در همه جای دنیا فصل الخطاب دارد، افزود: بنده قبل از نظر شورای نگهبان گفتم که تخلفات به گونه‌ای نیست که اصل انتخابات زیر سؤال برود و در نظام مقدس اسلامی ایران نیز، نظر شورای نگهبان فصل الخطاب است و همه باید تمکین کنند.
وی با بیان اینکه با اعلام نظر شورای نگهبان پرونده انتخابات بسته شد، گفت: قرار نیست چهار سال با هم اختلاف داشته باشیم.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به طرح برخی سخنان به نقل از او، آنها را خلاف واقع دانست و اظهار کرد: من در نطق خودم مجریان را زیر سؤال ببرم؟ رفاقت بیش از دو دهه با وزیر کشور دارم، یعنی متوجه نیستم که برگزاری انتخاباتی به این گستردگی جای تشکر و قدردانی دارد؟
وی گفت: انتظارم این است که همگان سعه صدر داشته باشند؛ رقابت‌ها دیگر تمام شده و اکنون، زمان کار و تلاش است.
وحدت با شعار حاصل نمی‌شود
آیت الله خاتمی در ادامه سخنانش با تأکید بر اینکه نباید مسائل بعد از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با فتنه سال 88 قیاس شود، گفت: تفاوت این دو انتخابات، زمین تا آسمان است.
وی بر ضرورت وحدت در جامعه و بین گروه‌ها و تشکل‌های مختلف تأکید و اضافه کرد: وحدت با عمل حاصل می‌شود و باید اختلاف سلیقه‌ها را پذیرفت. چراکه اختلاف سلیقه از اول پیروزی انقلاب اسلامی هم بوده و این امر لازمه نظام آزاد است.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: نباید گفته شود دولتی‌ها دین ندارند، این حرف خلاف واقع است. زیرا این افراد هم از متن مردم، جزو مردم و بسیاری از آنان از خانواده‌های معظم و والامقام شهدا هستند.
آیت الله خاتمی ادامه داد: به هواداران رقیبی که رأی نیاورد نیز می‌گوییم رئیس جمهوری منتخب، رئیس جمهوری همه مردم ایران است و به هواداران رئیس جمهوری منتخب نیز می‌گوییم نباید حساسیت زایی شود.
وی خاطرنشان کرد: برای احیای آرمان‌های شهیدان، اختلافات باید تمام شود. زیرا برگزاری انتخابات با بیش از 41میلیون رأی، مایه مباهات و افتخارات نظام اسلامی ایران است و همه بایستی بر سازندگی اهتمام داشته و مسئولان نظام را همراهی کنند.
امام جمعه موقت تهران گفت: باید حامی ناصح مسئولان باشیم؛ جایی که خوبی می‌بینیم، تحسین کنیم و آنجا که ضعف هست، از راه خودش تذکر دهیم.
آیت الله خاتمی در ادامه سخنانش با بیان اینکه دین رکن نظام اسلامی است، افزود: حکومت مأموریت دارد که در حد توانش به اجرای دین بپردازد و هیچکس نباید انتظار داشته باشد که اگر در جایی می‌بینیم دین را زیر سؤال می‌برند، سکوت کنیم.
وی برخی مفاد سند 2030 را در تعارض با دین مبین اسلام خواند و گفت: درست است که گفته اند به شرطی می‌پذیرند که با مذهب ما در تعارض نباشد، اما باید تجدیدنظر شود همانگونه که دستور توقف را صادر کرده اند.
محور وحدت در کشورمان، مقام معظم رهبری است
آیت الله خاتمی با بیان اینکه وحدت محور می‌خواهد، گفت: محور وحدت، مقام معظم رهبری است و در عرصه انتخابات نیز همانگونه که معظم له فرموده اند، پیروز انتخابات مردم هستند. چرا که هر رأی در صندوق، به معنای رأی آری به نظام اسلامی ایران بود.
وی انتخابات را به معنای دقیق کلمه، جشن مردم سالاری خواند و افزود: این جشن برای برگزاری انتخاب آزادانه‌ای است که بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، هر سال در کشور برگزار می‌شود.
مردم‌باوری، از ویژگی‌های برجسته امام راحل بود
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرارسیدن بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام(ره)، یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و برجسته آن عزیز را باور کردن مردم عنوان و تصریح کرد: امام(ره) قدرت مردم را باور داشت.
وی با یادآوری دوران ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، به رویکرد امام راحل در مورد او اشاره و اضافه کرد: امام بزرگوار تا زمانی که هیئت رسیدگی کننده به عملکرد رئیس جمهوری وقت، رأی به عدم کفایت سیاسی او نداد، هیچ اقدامی نکرد.
آیت الله خاتمی روش و منش مقام معظم رهبری را نیز بر مبنای همین رفتار امام راحل در باور به مردم دانست و افزود: وقتی سوار کشتی هستیم، اگر کشتی آسیبی ببیند همه با هم غرق می‌شوند، توجه داشته باشیم که مسئله فقط این جناح و آن جناح نیست، بلکه امر مهم، توجه به منافع نظام است و از همین رو امام(ره) همواره از وحدت سخن می‌گفت.
وی با اشاره به طرح موضوعاتی خلاف واقع در شبکه‌های اجتماعی اضافه کرد: بنده آخوند وفادار به نظام اسلامی هستم و برای دفاع از این نظام، حاضرم جانم را هم بدهم. زیرا خط من، خط ولایت است و در عین حال اپوزیسیون هیچ دولت اسلامی نبوده و هرکسی که به صورت مشروع انتخاب شود و مقام معظم رهبری آن را تأیید کند، تأیید می‌کنیم.
آیت الله خاتمی در خاتمه سخنانش، برگزاری مراسم گرامی‌داشت یاد و خاطره امام راحل را، باشکوه و نماد وحدت ملی دانست و گفت: همدلی و صفا بین ملت، آرمان امام و رهبری است و حضور میلیونی ملت در مراسم تشییع پیکر مطهر آن فرزانه دوران، گویای شخصیتی از امام(ره) است که تبلور آرمان‌های یک ملت بود.
در خاتمه این مراسم حاضران در مجلس با مداحی ذاکر اهل بیت به نوحه خوانی و سینه زنی پرداختند. 
مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) در سالروز رحلت آن پیر روشن ضمیر، با حضور قشرهای مختلف مردم در مصلی رشت برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی