[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۳
  • دوره جدید

رئیس کل دادگستری استان فارس: اجرای مجازت‌های زندان و حبس باید مدیریت شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در جمع اعضای کمیته کاهش جمعیت کیفری استان گفت: با ورود به مسائل زندان‌ها و بررسی وضعیت زندانیان می‌توان عمق مشکلات و مسائل جامعه را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.
علی القاصی با تأکید بر اینکه سیاست‌های تدوین شده در راستای کاهش جمعیت کیفری باید مستمر و مداوم باشد گفت: مقطعی بودن برخی اقدامات باعث تشدید مشکلات و افزایش مجدد جمعیت کیفری زندان‌ها می‌شود.
وی با بیان اینکه اجرای مجازت‌های زندان و حبس باید مدیریت شود، به دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری اشاره کرد و افزود: این دستور العمل در همه بخش‌ها تدوین شده است و اجرای دقیق آن می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات را مرتفع کند.
القاصی با بیان اینکه زندان جایی است که افراد پس از ورود به آن توسط جامعه مهجور مانده و مورد فراموشی قرار می‌گیرند گفت: بررسی وضعیت مددجویان زندان‌ها باید به نحوی توسط مسئولان امر پیگیری شود که ذهنیت به فراموشی سپرده شدن مددجویان زندان‌ها به پایان یابد.
رئیس شورای قضایی استان فارس تصریح کرد: رسیدگی به امور زندانیان نباید تنها به عنوان یک وظیفه اداری و در محدوده یک وقت خاص قلمداد شود بلکه پیش از هر چیز خدمت به یک زندانی و مددجوی در بند یک کار دائمی و وظیفه انسانی و شرعی مسئولان است که باید با اهتمام فراوان در اولویت کاری آنان قرار گیرد.
القاصی با بیان اینکه در جمع مددجویان زندان‌ها افراد آبرومندی هستند که بدون جرم و بزه در زندان به سر می‌برند گفت: مسئولیت رسیدگی به امورات آنان برعهده ماست و رسیدگی به آنان و فراهم ساختن زمینه آزادی آنان از زندان باید در اولویت مسئولان باشد.
وی در ادامه با اشاره به مسئله زندانیان جرائم غیر عمد افزود: باید به مراتب فراتر از انجام کار‌های روزمره به فکر حل مشکل این افراد باشیم. 
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس همچنین افزود: باید‌ها و نباید‌های قانونی در جایگاه خود باید مورد توجه قرار گیرد اما با رعایت دقیق چارچوب‌های قانونی نیز می‌توان زمینه بازگشت آزادی به برخی زندانیان و حل مشکلات آنان را تسهیل و فراهم ساخت.
وی ایجاد سازوکارهای انجام مصالحه و اخذ رضایت و همچنین جلب و جمع آوری کمک‌های خیرین را از جمله این راهکار‌ها خواند و افزود: با صدور دستورات اداری و تأکید بر انجام برخی تشریفات مشکلات جمعیت کیفری حل نخواهد شد بنابراین باید با نیت و اراده خدمت، امورات را دنبال کرد.
گفتنی است در این جلسه دستورالعمل استقرار واحدهای اجرای احکام در زندان‌ها و همچنین استفاده از تکنولوژی و تجهیزات جدید الکترونیکی و مجازات‌های جایگزین حبس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مدیرکل زندان های فارس در جلسه کاهش جمعیت کیفری زندان های فارس که با حضور رئیس کل دادگستری، معاونین قضایی رئیس کل، دادستان عمومی و انقلاب شیراز ، معاونین دادستان و قضات ناظر زندان‌های شیراز و مسئولین ستادی زندان‌ها و رؤسای زندان‌های شیراز در مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز برگزار شد با ارائه گزارشی از وضعیت جمعیت کیفری زندان‌های استان گفت: با حمایت‌های همه جانبه رئیس کل محترم دادگستری استان و همکاری مجموعه قضایی خوشبختانه در دو ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه ورودی سال گذشته، زندان‌های استان میزان 13درصد کاهش ورودی جمعیت کیفری داشته اند.
سیدحشمت اله حیات‌الغیب افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) مبنی بر کاهش تراکم جمعیت کیفری اقدامات مؤثری در ابعاد گوناگون اعطای مرخصی پایان حبس، آزادی مشروط، تعویق، تعلیق و سایر تأسیسات حقوقی انجام شده است و لازم است این اقدامات به صورت مستمر تداوم داشته باشد.
وی اضافه کرد: انتظار می‌رود قضات با آزادی مشروط زندانیان واجدالشرایط موافقت نموده تا در این زمینه کمک قابل توجهی به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها شود.
مدیرکل زندانهای فارس اظهار داشت: با توجه به تنظیم شیوه نامه جدید، زمینه اشتغال و حرفه آموزی محکومین فراهم شود. 
مدیرکل زندان‌های فارس با اشاره به اینکه صدور قرارهای تأمین، متناسب با نوع جرائم ارتکابی به گونه ای باشد که منجر به بازداشت متهمین واجدالشرایط نشود گفت: با توجه به اینکه تعدادی از زندانیان در مرکز استان وثایق ملکی در شیراز ندارند، قضات در زمینه قبول وثایق ملکی واقع شده در کلیه شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس که دارای سند رسمی هستند با خانواده متهمین و محکومین همکاری داشته باشند.
وی ضمن قدردانی از حضور مستمر قضات در زندان‌ها در سال گذشته گفت: سال گذشته 7103 مورد قضات از مجموعه زندان‌ها بازدید داشته اند و حضور هدفمند قضات در زندان‌ها جهت رسیدگی به امور زندانیان بلاتکلیف در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها مؤثر است و حضور قضات ناظر زندان‌ها در شورای طبقه بندی زندان‌های استان که حتی الامکان هفته ای یکبار تشکیل می‌شود و رسیدگی به درخواست‌های زندانیان در کاهش جمعیت کیفری مؤثر است.
مدیرکل زندان‌های فارس همچنین تأکید کرد: جایگزین نمودن جزای نقدی محرومیت‌های اجتماعی و غیره به جای حبس‌های کوتاه مدت و سایر مجازات های جایگزین حبس که در قانون جدید آیین دادرسی کیفری نیز پیش‌بینی گردیده است و اعمال ماده 483 قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص اعمال تخفیف به محکومین جرائم غیرقابل گذشت پس از اعلام رضایت شاکی یا مدعی خصوصی مورد توجه قضات قرار گیرد.
حیات الغیب افزود: تسریع در رسیدگی به صدور احکام اعسار جهت زندانیان واجدالشرایط و توسعه، تقویت و فعال نمودن شوراهای حل اختلاف مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه تأکید کرد: با توجه به جمعیت کیفری زندان‌ها، زندانیان جرائم مالی، مهریه، ترک نفقه، توهین و تهدید در مسائل خانوادگی، عدم ثبت واقعه ازدواج و غیره به زندان معرفی نگردند یا حتی الامکان نسبت به اعطای مرخصی طولانی مدت به آنان اقدام و نسبت به پیشنهاد عفو زندانیان واجدالشرایط موافقت گردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی