[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۹
  • دوره جدید

ضرب‌الاجل ۴۰ روزه برای پایان خط یک مترو، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز گفت: مردم 31 تیرماه را به خاطر بسپارند چرا که 24 و نیم کیلومتر خط یک مترو با کمک تمام مهندسان قطار شهری و شهرداری به بهره برداری می‌رسد.
علیرضا پاک فطرت در جریان بازدید از ایستگاه قطارشهری بازار وکیل (بهارستان)، با بیان اینکه یکی از دلایل احداث مترو علاوه برداشتن سیستم حمل و نقل آسان و ایمن، شکوفا شدن اقتصاد شهر و حضور گردشگر خصوصا گردشگر خارجی است، افزود: اقتصاد شهر در دست بازار است چرا که با ورود گردشگر شاهد رونق در بازار هستیم و این مسئله مربوط به امروز و دیروز نیست و همیشه ساری و جاری است؛ پس احیا کردن بازار با اختصاص یک ایستگاه مترو به آن از ضروریت‌ها بود که شهرداری با وجود تمام مشکلات آن را محقق کرد.
اوکه در این بازدید بازاریان شیراز را نیز به همراه داشت گفت: بازار در زنده بودن یک شهر و پویا بودن آن نقش دارد و این ایستگاه نقش حیاتی برای بازار وکیل دارد هر چند که متاسفانه این ایستگاه گم شده بود و با درخواست بازاریان شهرداری به این موضوع اهتمام ورزید .
شهردار شیراز با تاکید بر اینکه بیشتر متخصصان و مهندسان احداث این ایستگاه را غیرممکن می‌دانستند افزود: وجود سازه‌های لغزنده و غیر ایمن اطراف بازار وکیل و ترددهای بیشمار و عدم ممنوعیت‌های ترافیکی کار مشکل بود؛ اما با وجود تمام این مشکلات بر سر راه احداث ایستگاه نوع روش کار کردن ما در کشور بی‌نظیر است البته در تهران اینگونه کار شده اما نه به این صورت که خود این موضوع می‌تواند شروعی برای کارهای سخت در شهرهای بزرگ باشد.
پاک فطرت بحث تملک و عدم مسدود شدن خیابان را از مشکلاتی عنوان کرد که موجب شده بود کارشناسان این کار را ناممکن بدانند و گفت: با وجود تمام مشکلات و عملیات سخت با همت مهندسان و اصرار شهرداری بر ساخت آن وارد مدار مترویی شیراز شد.
وی همچنین از ضرب العجل 40 روزه برای افتتاح ایستگاه بازار وکیل خبر داد و گفت: امیدواریم این ایستگاه تا 31 تیرماه سال جاری افتتاح شود تا بتوانیم مترو را تا میدان الله برسانیم.
شهردار شیراز دلیل ادامه نیافتن مسافرگیری قطار در هنگام افتتاح ایستگاه زند تا میدان الله را آماده نبودن ایستگاه وکیل عنوان کرد و افزود: امیدواریم این ایستگاه چند ماه بعد از افتتاح وارد مدار شده و اقدام به مسافر گیری کند هر چند که پیشنهاد کسبه این است که ایستگاه وکیل به دلیل نزدیکی به بازار و معماری اسلامی و ایرانی آن به همان شکل و شمایل درست شود؛ تا جذابیتی برای گردشگران و ورودی آن و مسافر داشته باشد.
شهردار شیراز خاطر نشان کرد: مردم 31 تیرماه را به خاطر بسپارند چرا 24 /5 کیلومتر خط یک مترو با کمک تمام مهندسان قطار شهری و شهرداری به بهره برداری می‌رسد.
وی با بیان اینکه شهروندان با پرداخت به موقع عوارض به شهرداری در توسعه شهر کمک می‌کنند عنوان داشت: مردم مطمئن باشند که ریال به ریال پول پرداخت عوارض در جهت عمران و آبادی شهر هزینه می‌شود؛ همچنین سعی شده است هزینه‌های که انجام می‌شود پایدار و ماندگار باشد تا هزینه‌های جاری را کاهش دهد.
پاک فطرت عنوان کرد: سرمایه گذاری در چنین پروژه‌های مانند مترو ماندگار است چرا که علاوه بر ارزش افزوده املاک بر ارزش شهر نیز اضافه می‌کند.
4 رام خریداری‌شده به‌زودی وارد خط می‌شود
او درباره تامین واگن‌ها نیز گفت: تامین واگن‌ها وظیفه دولت است اما بازهم خودمان از اعتباراتمان برای اینکه بتوانیم 24 و نیم کیلومتر از خط را راه بیندازیم تعدادی واگن خریداری و تعدادی وارد کشور شده است و 4 رام دیگر خریداری شده است که به زودی وارد چرخه خواهد شد.
شهردار شیرازتاکید کرد: بعد از افتتاح ایستگاه بازار وکیل در روز تنها 3 ساعت فعالیت مسافرگیری انجام می‌شود، که با افزایش تعداد قطارها در آینده زمان ارائه خدمت افزایش می‌یابد.
پاک فطرت از امضاء قرارداد ساخت 115 واگن با یک شرکت تولید کننده داخلی خبر داد و افزود: البته امیدواریم دولت در تامین واگن‌ها ما را حمایت کند هر چند ما قرارداد را بسته ایم و به مرور هم با ورود قطارها به خط مترو ساعات ارائه خدمت به مردم اضافه می‌شود.
او اظهار داشت: اعتباری بالغ بر 60 میلیارد تومان برای 4 رام خریداری شده هزینه شده است و اعتبار 115واگن هم تنها 5 درصد پول تزریق شده و به مرور پول پرداخت می‌شود.
شهردار شیراز از انجام تست‌های گرم و سرد از ایستگاه زند تا ایستگاه میدان الله خبر داد و افزود: از اول مهر ماه که مدارس بازگشایی می‌شود امید داریم که میزان ساعت حرکت قطارها به استاندارد لازم برسد.
در ادامه اسدا..حاج زمانی مدیرعامل قطار شهری شیراز نیز گفت: با افتتاح کانل خط یکم مترو به طول 24 و نیم کیلومتر و اضافه شدن کلیه خطوط مترو به میزان 92 کیلومترخط ریلی زیر زمینی، بازار و مجموعه زندیه تقریبا از تمام نقاط شهر قابل دسترس خواهد بود که این موضوع موجب رونق روزافزون بازار و کسب و کار در این مجموعه تاریخی و اقتصادی می‌شود.
او درباره مشخصه این بازار نسبت به سایر ایستگاه‌های مترو خط یک گفت: این ایستگاه به‌صورت کاملا زیرزمینی در شهر شیراز کار شده است و اولین ایستگاهی است که در کشور با دهنه 21 متر و10 متر در آب احداث شده همچنین بافت منطقه سست بود که کار کردن در این شرایط و خیابانی که در بالای سر ترافیک در آن جریان دارد سخت و سنگین بود که با همت مدیران مجموعه و مهندسان مشاوره و پیمانکار ایستگاه بازار انجام و به چرخه مترو اضافه شد.
ایستگاه بازار وکیل، بهار 97 اقدام به مسافرگیری می‌کند
زمانی با بیان اینکه ایستگاه بازار وکیل در بهار سال 97 وارد چرخه مسافر گیری خواهد شد اظهار داشت: در اواخر تیر ماه مترو از ایستگاه عبور و به ایستگاه میدان الله خواهد رسید و در سایر ایستگاه‌های بلوار مدرس اقدام به مسافر گیری خواهد کرد.
 مدیر عامل قطار شهری شیراز از صرفه جویی به میزان 50میلیارد تومان به دلیل نوع کارکرد زیر زمینی در این ایستگاه و به دلیل نداشتن تملک و معارضین بوده خبر داد و افزود: کل هزینه این ایستگاه 100 میلیارد تومان بوده است.
یادآور می‌شود که میزان پیشرفت فیزیکی ایستگاه وکیل بیش از 90 درصد است؛ در حالی که در بحث مسافر گیری تنها 40درصد پیشرفت داشته ایم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی