[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

مریخ‌گَرد ناسا: آینده حمل و نقل زمینی در سیاره سرخ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

شبیه وسایل نقلیه‌ای است که در فیلم‌های فضایی به دیدن آن‌ها عادت کرده ایم، با این تفاوت که این بار مأموریت او واقعی است. ناسا از وسیله حمل و نقلی پرده برداری کرده است که گمان می‌رود روزی بشر را روی سیاره سرخ جا به جا کند.
این خودروی شش چرخ مفهومی غول پیکر هفته گذشته در مرکز فضایی کِندی ناسا رونمایی شد.
این وسیله نقلیه که تماماً از فیبر کربن و آلومینیم ساخته شده و انرژی خود را از نور خورشید اخذ می‌کند، 8.5متر طول و 4متر عرض دارد و طراحی شده تا محل اقامت 4فضانورد را تأمین کند. این خودرو دارای آزمایشگاهی با قابلیت جدا شدن است که انجام تحقیقات میدانی در فضا را میسر می‌سازد.
ناسا پیش از این دو مریخ گرد دیگر را محیای سفر به مریخ کرده است، اما این آژانس هوایی در نظر دارد تا انسان‌هایی در مریخ سکنی گزینند. هدفی که باید تا دهه 2030 میلادی محقق شود. با سکونت بشر روی مریخ حمل و نقل و تفرج در سیاره سرخ چالشی جدی است که این خودرو مفهومی به این منظور طراحی و تولید شده است. این خودروی منحصر به فرد از وسط به دو نیم تقسیم شده و جدا می‌شود. در قسمت جلویی تجهیزات ناوبری و ارتباطی همچون جی پی اس تعبیه شده است. حال آنکه بخش عقبی یک آزمایشگاه تحقیقاتی سیار است که می‌تواند به طور کامل از قسمت جلویی جدا شده و به صورت کاملاً خودکار به پژوهش بپردازد.
مارک پارکر طراح این خودرو می‌گوید، سرعت این کاوشگر می‌تواند نهایتاًَ به 112کیلومتر بر ساعت می‌رسد، اما چنان ساخته شده که بتواند در محیط صخره‌ای مریخ تردد داشته باشد. در شرایط سنگلاخی مریخ سرعت آن در حدود 25کیلومتر بر ساعت خواهد بود. 
او می‌گوید این وسیله دو هدف کاملاً مجزا را دنبال می‌کند و در واقع از وسط به دو بخش تفکیک می‌شود.
«قسمت عقب یک آزمایشگاه تمام عیار است، قسمت جلو اما همانند کابین خلبان است برای اینکه گشت زنی انجام شود. قسمت عقب می‌تواند جدا شده و به طوی مستقل تحقیقات را به شکل خودکار انجام دهد.»
«به این ترتیب قسمت دیده بانی قادر است به گشت زنی ادامه دهد، بدون اینکه سنگینی بخش عقب مصرف سوخت را بالا ببرد.»
 6چرخ این هیولای آهنین هر کدام 1.3متر ارتفاع و 75سانتی متر عرض داشته و دارای مجاری عبور هوا هستند تا شن‌های سرخ مریخ از میان آن‌ها عبور کند.
این کاوشگر به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی ساخته شده است تا الهام بخش افکار عمومی، پیرامون کاوش‌های فضایی باشد. با وجود این ناسا اعلام کرده علاقه مند است چنین کاوش گرهایی را در آینده تولید نماید. 
هر چند که انتظار دیدن این خودرو روی مریخ را نباید داشت، اما یک یا چند مؤلفه موجود در آن، ممکن است به خودرویی راه پیدا کند که به مریخ سفر خواهد کرد.
در واقع این مدل مفهومی خلق شده است تا تاریخ کوشش‌های بشر برای سفر به مریخ را به ثبت رسانده و الهام بخش آینده این راه طولانی باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی