[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای فارس‌: سد درودزن، آبی برای کشاورزی ندارد، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: مدیرعامل سازمان آب منطقه ای استان فارس با بیان اینکه امسال سد درود زن آبی برای برداشت کشاورزی ندارد گفت: حجم آب موجود قابل برداشت در دریاچه این سد هم‌اینک تنها 62 میلیون متر مکعب است که پاسخگوی نیاز کلانشهر شیراز و شهر مرودشت به آب آشامیدنی نیست. 
حمیدرضا دهقانی روز یکشنبه با بیان اینکه این شرایط نگرانی هایی برای تامین آب شرب مردم شیراز و مرودشت در تابستان امسال به وجود آورده است، بر لزوم صرفه‌جویی بیشتر در مصرف آب تاکید کرد. 
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سد درود زن و در شرایط فعلی اولویت اصلی برای تامین آب شرب و سپس تامین آب صنعت و محیط زیست است و بخش کشاورزی امسال آبی از این سد نخواهد داشت‌. 
مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای استان فارس اظهار کرد: این شرکت برای مراقبت از ذخیره موجود و پیشگیری از برداشت‌های غیر مجاز، گروه‌های گشت و بازرسی را فعالتر کرده است؛ ولی به دلیل اقدامات کشاوزان و نامناسب بودن الگوی کشت و همکاری نکردن برخی از نهادها و ارگان‌های مسئول متاسفانه همچنان شاهد برداشت‌های بی رویه از منابع آب هستیم‌. 
وی بیان کرد: لازم است کشاورزان به وضعیت نامطلوب منابع آب سطحی و زیرزمینی توجه بیشتر داشته باشند و از توسعه کشت و برداشت بی رویه از منابع آب به ویژه در حوضه آبریز سد درودزن و مسیرهای زیر دست سد خودداری کنند. 
دهقانی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی لازم به کشاورزان پایین دست سد درودزن در رابطه با نامطلوب بودن شرایط کاشت محصولات کشاورزی در سال 96 صورت گرفته است، گفت: در این شرایط هیچ برنامه‌ریزی برای توسعه کشت یا برداشت آب کشاورزی از منابع آب‌های سطحی در سد درود زن وجود ندارد‌. 
مدیرعامل سازمان آب منطقه ای استان فارس حجم آب قابل برداشت از سد درود زن را 10 درصد از حجم مفید این سد ذکر کرد و گفت‌: ضرورت تامین آب شرب شیراز و مرودشت در تابستان امسال و در شرایط فعلی برداشت آب کشاورزی از سد را غیرمنطقی می‌داند. 
سد درود زن در نزدیکی روستایی به همین نام در استان فارس در 50 کیلومتری شمال غرب مرودشت و بر روی رود کُر ساخته شده ‌است. ساخت این سد در سال 1351 به پایان رسید و آب آشامیدنی شهرهای شیراز و مرودشت را پشتیبانی می‌کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی