[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

سرمای فارس تا آخر هفته ماندگار است، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور 
طی روزهای 14 و 15 بهمن یعنی پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، سراسر استان فارس با کاهش شدید و ناگهانی دمای هوا مواجه شد که این مسئله در برخی از نقاط با بارش برف و باران نیز همراه بود. 
یکی از اتفاقات ویژه آخر هفته گذشته بارش برف پس از 50 سال در برخی از شهرهای جنوبی فارس بود که باعث تعجب و خوشحالی اهالی این مناطق شد. به گفته مدیرکل هواشناسی فارس وجود رطوبت در هوا و کاهش شدید دما باعث چنین مسئله‌ای در این شهرها شده است. عبدالکریم جامع در گفت و گو با شیراز نوین بیان کرد: بارش برف در این نقاط چندان زیاد نبود. در لامرد بارش جزئی برف وجود داشت و در لار نیز فقط در ارتفاعات این مسئله وجود داشت ولی در خنج، فراشبند و قیروکارزین به نسبت میزان بارش برف بیشتر بوده است. 
طی این تحولات هوایی، شیراز از بارش برف و باران نصیبی نبرد ولی از جمله شهرهایی بود که دمای آن به زیر صفر درجه رسید؛ به طوری که دمای این شهر در روز جمعه منفی پنج درجه بود. مسئله‌ای که باعث یخ بندان در نقاط مختلف شیراز شد و شاید یکی از نمونه‌های جالب آن یخ زدن و قندیل بستن میدان پارسه است. 
مدیرکل هواشناسی فارس درباره کاش دمای هوای در استان نیز گفت: شیراز با منفی 5 درجه، آباده با منفی هشت درجه، ارسنجان با منفی پنج درجه، استهبان با منفی پنج درجه، بوانات منفی ۱۱ درجه، جهرم با منفی سه درجه و حسین آباد داراب نیز با منفی پنج درجه از جمله شهرهای استان هستند که در روز جمعه دمای زیر صفر درجه را از سرگذراندند.
عبدالکریم جامع افزود: طی روزهای پنجشنبه و جمعه بیشترین مقدار بارش برف در شهرستان‌های سپیدان و آباده و بیشترین میزان بارش باران در شهرهای جهرم، فیروزآباد، کازرون و داراب بوده است.
جامع همچنین درباره پیش بینی وضعیت هوای استان در هفته آتی گفت: تا روز یکشنبه وزش باد شدید و تا آخر هفته نیز کاهش دما و سرما برای کل استان پیش بینی می‌شود. 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری حسن فیاض پور فارس نیز در گفت و گو با «شیراز نوین» بیان کرد: بارش برف و باران هیچ گونه مشکل خاصی در شهرهای استان به وجود نیاورد؛ فقط راهبندان جزئی در برخی از روستاهای جنوبی وجود داشت که سریع برطرف شد. 
به گفته مدیر مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس در بارش‌های روز جمعه در جاده‌های استان محورهای منتهی به شهرستان‌های فیروزآباد، استهبان، نی‌ریز، کوار، فراشبند، آباده، خرم‌بید، و جهرم به سمت لار، بوانات بارش برف گزارش شده که شدت بارش در گردنه‌های کولی‌کش و خسرو شیرین زیاد است.
هادی مدرس زاده رحمان پور گفت: با توجه به برودت هوا و بارندگی در اکثر محورهای استان از روز پنجشنبه پدیده یخبندان و لغزندگی معابر در اکثر محورها به‌ویژه محورهای کمهر- یاسوج، سپیدان- شیراز، سپیدان- اقلید، سپیدان- یاسوج و دشت ارژن- کازرون به وقوع پیوسته است.
وی افزود: با آمادگی کامل گشت‌های راهداری و توزیع شن و نمک توسط ماشین‌آلات سنگین یخ‌زدا، در حال حاضر تمام محورهای اصلی استان باز و تردد در جریان است.
مدیر مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس همچنین تأکید کرد: کسانی که قصد سفر در محورهای استان در روزهای آتی دارند حتماً قبل از آغاز سفر از وضعیت جوی مسیر اطلاعات کامل کسب کرده و به توصیه‌های پلیس راه و مرکز مدیریت راه‌ها توجه کامل داشته باشند و بدون به همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی کامل از انجام سفر خودداری کنند.
مدرس زاده ادامه داد: بهترین کار برای اطلاع از وضعیت را‌ه‌ها استفاده از سامانه تلفن گویای 141،  سایت www.141.ir و نرم‌افزار کاربردی 141 قابل نصب بر گوشی‌های تلفن همراه هوشمند است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی