[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

پایان آیین مذهبی زرتشتیان در چک‌چک، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: آیین مذهبی زرتشتیان داخل و خارج کشور در زیارتگاه پیر سبز (چک چک) واقع در 43کیلومتری شرق اردکان که از 24خرداد ماه به مدت پنج روز ادامه داشت، روز یکشنبه به پایان رسید.
زرتشتیان شرکت کننده در این آیین ابتدا در محل زیارتگاه با روشن کردن شمع، عود و آتش به پرستش پروردگار یکتا و بی‌همتا پرداختند و سپس در جمع‌‌های چند نفره در فضای باز این زیارتگاه با یکدیگر دیدار و گفت‌ و گو کردند. 
زنان و مردان زرتشتی طبق سنت خود در هنگام ورود به محل زیارتگاه پوششی بر سر قرار دادند و نذوراتی از انواع شیرینی و خوراکی را در میان هم‌کیشان خود پخش کردند. 
همچنین خیله (اتاق)‌هایی در محل زیارتگاه برای اقامت زائرین پیش‌بینی شده است و برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام، کفش‌ها را از پا درآورده و کلاه بر سر نهادند. 
قبل از ورود به زیارتگاه، تابلوهایی وجود دارد که نشان می‌دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همان‌طور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت شود. 
در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است، تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد. کف زیارتگاه با سنگ مرمر پوشیده شده و از بخشی از سقف قطرات آب چکه‌چکه بر زمین می‌ریزد و احتمال نامگذاری این محل نیز شاید از همین رو باشد. 
چند شعله شمع به طور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس وجود دارد. 
همانند بسیاری از زیارتگاه‌های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشتی، زینت بخش محوطه کوچک این زیارتگاه است. در مجموعه چک چک اردکان ساختمان‌های متعددی مشاهده می‌شود. از آنجا که مجموعه چک‌چک با شهر اردکان فاصله زیادی دارد، این ساختمان‌ها برای اسکان و پذیرایی از زائران ساخته شده است. 
هزینه ساخت و نگهداری مجموعه چک‌چک توسط زرتشتیان داخل و خارج از کشور تأمین شده است. 
چک چک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان است. این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می‌گویند در استان یزد و شهرستان اردکان در کوه‌های میان اردکان و انجیره قرار دارد. 
اردکان با 98هزار نفر جمعیت در 60کیلومتری شمال شهر یزد واقع شده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی