[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۵
  • دوره جدید

با غیبت در چهار فصل متوالی لیگ برتر ایران فوتبال شیراز تاریخ‌ساز شد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین
چهل و هفت سال پیش، برای نخستین بار مسابقات فوتبال در کشور ایران به صورت سراسری برگزار شد. ابتدا مسابقات با نام جام منطقه‌ای برگزار می‌شد. بهترین‌های مناطق مختلف کشور به مرحله پایانی صعود می‌کردند و در نهایت قهرمان مشخص می‌شد. در نخستین دوره این رقابت‌ها، تیم تاج شیراز حضور داشت که نتایج خوبی هم به دست آورد. آنها از گروه منطقه خود به دور بعد صعود کردند و شاید قرعه بسیار سخت در مرحله دوم (هم‌گروهی با پاس و پرسپولیس) مانع پیشروی آنها شد. برگزاری مسابقات جام منطقه‌ای تا سال 51 ادامه یافت و از سال 53 بالاترین سطح مسابقات فوتبال ایران با نام لیگ تخت جمشید آغاز به کار کرد. در مجموع طی 47سال گذشته، 35دوره مسابقات لیگ فوتبال به صورت سراسری در ایران برگزار شده و 5نام متفاوت داشته است. جام منطقه‌ای، جام تخت جمشید، جام قدس، جام آزادگان و جام خلیج فارس. از سال 1358 تا 1368 مسابقات باشگاهی در سطح فوتبال ایران برگزار نشد و همچنین در سال 1351 نیز فوتبال ایران به حالت تعطیل درآمد. ضمن اینکه مسابقات جام تخت جمشید در سال 1357 به خاطر شرایط ویژه آن روزهای کشور، نیمه‌تمام ماند.
اما در طول 35دوره برگزاری رقابت‌ها، شهر شیراز تنها در 8دوره شرکت نداشته است. سال‌های 1350، 52 و 53 در سه فصل متوالی شهر شیراز از داشتن نماینده در سطح اول فوتبال ایران محروم بود. با حضور برق در جام تخت جمشید در سال 1354 به بعد، همواره تیم یا تیم‌هایی از شیراز در بالاترین سطح فوتبال ایران حاضر بودند و این تا سال 1389 ادامه داشت. پس از تعطیلی مسابقات فوتبال ایران از سال 1357، مسابقات فوتبال در دهه 60 چند سال با نام جام قدس برگزار می‌شد اما مسابقات به صورت باشگاهی نبود و استان‌های مختلف تیم‌های منتخب خود را به مسابقات می‌فرستادند. تنها در فصل 1368-69 بود که جام قدس به صورت باشگاهی برگزار شد و تیم کما نماینده شیراز در آن مسابقات بود. یک سال بعد این مسابقات به نام جام آزادگان تغییر کرد و باز هم کما تنها نماینده شیراز در این مسابقات بود. در سال 71 برق هم به لیگ آزادگان صعود کرد تا شیراز برای اولین بار در تاریخ صاحب دو تیم در بالاترین سطح فوتبال ایران شود. همان سال کما به دسته پایین‌تر سقوط کرد اما برق تا فصل 77-76 در جدول باقی ماند. فجر هم از همین فصل به مسابقات جام آزادگان صعود کرد تا فوتبال شیراز بدون نماینده نماند. در فصل‌های 78-77 و 79-78 شیراز صاحب یک تیم در لیگ آزادگان بود و از فصل 80-79 با بازگشت برق، شیراز تا 9سال متوالی صاحب دو تیم در لیگ برتر بود. تا اینکه در فصل 88-87 برق و یک سال بعد هم فجر به دسته پایین‌تر سقوط کردند. بدین ترتیب در فصل 90-89 شیراز صاحب هیچ تیمی در لیگ برتر نبود و این اتفاق پس از 37سال (23دوره) افتاده بود. فجر یک سال بعد به لیگ برتر بازگشت و سه فصل حضور در این مسابقات را تجربه کرد. اما در فصل 93-92 مجدداً راهی دسته پایین‌تر شد. این تیم می‌توانست در فصل 94-93 به رقابت‌های لیگ برتر بازگردد اما در آخرین روز از صعود بازماند. فصل گذشته نیز بدترین فصل تاریخ خود را سپری کرد و خوش شانس بود که در روز پایانی از سقوط نجات پیدا کرد. فصل گذشته سومین فصل غیبت تیم‌های شیراز در سطح اول فوتبال ایران بود و این میزان غیبت برای اولین بار از سال 1353 اتفاق افتاده بود. با توجه به اینکه فصل آینده نیز تیم‌های شیرازی در لیگ برتر حضور ندارند، فوتبال شیراز صاحب یک رکورد خواهد شد. 4فصل غیبت اتفاقی نادر در تاریخ فوتبال شیراز به حساب می‌آید. رکوردی که احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.
شیراز در فصل 97-96 صاحب دو تیم در سطح دوم فوتبال ایران است که باید با 16تیم دیگر برای کسب یکی از دو رتبه بالای جدول رقابت کنند. اتفاقی که با توجه به شرایط کنونی فوتبال شیراز بسیار سخت به نظر می‌رسد و اگر یک عزم عمومی برای تحقق این موضوع صورت نگیرد، باید در سال‌های آینده نیز همچنان در حسرت تماشای بازی‌های یک تیم شیرازی در لیگ برتر فوتبال ایران باقی بمانیم. اما ظاهراً این افت بی‌سابقه فوتبال شیراز در سال‌های اخیر فقط برای هواداران فوتبال شیراز نگران کننده است و هیچ مقامی، مسئولیت این حادثه تاریخی را نخواهد پذیرفت و هیچ اراده خاصی هم برای رهایی از این بن بست وجود ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی