[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

دانشمندان آداب معاشرت اجتماعی را به ربوت‌ها یاد می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

انسان‌ها می‌دانند که در کتابخانه عمومی باید موبایلشان را روی حالت بی‌صدا قرار دهند و در صورت دریافت کمک از دیگران، تشکر کنند. حال محققان قصد دارند ربوت‌ها را نیز با چنین آداب معاشرت اجتماعی آشنا سازند.
پژوهشگران معتقدند ماشین‌ها با یادگیری هنجارهای اجتماعی، ارتباط بهتری را با انسان برقرار می‌سازند. مراحل اولیه این پروژه به تازگی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاهی با حمایت مالی آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) به پایان رسیده است. هدف نهایی دانشمندان، توسعه ربوت‌هایی است که به صورت شهودی رفتار مناسب را انتخاب کنند
محققان برای اجرای این ایده، نحوه تشخیص هنجارهای اجتماعی توسط انسان و واکنش به آنها را مطالعه کرده و نوعی الگوریتم یادگیری ماشین را توسعه دادند که امکان آموختن این آداب را با استنتاج از داده‌های انسانی برای ربوت فراهم می‌سازد. به گفته این تیم، سیستم مورد بحث در نهایت به توسعه سامانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌پردازد که بر اساس آن، ربوت‌ها به صورت شهودی نحوه رفتار در شرایط مختلف را بر می‌گزینند؛ یعنی همان کاری که انسان‌ها انجام می‌دهند.
دکتر رضا قنادان، یکی از مدیران DARPA می‌گوید:
اگر بخواهیم همزیستی مسالمت آمیزی با ربوت‌ها، ماشین‌های خودران و دستیارهای هوشمند دیجیتالی در آینده داشته باشیم، که هدفمان نیز همین است، باید آنها را به گونه‌ای طراحی کنیم که هنجارها و اصول اجتماعی ما را رعایت کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی