[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

زندگی شهری آواز پرندگان را تغییر داده است، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک مطالعه نشان داده است که مناطق شهری تأثیر منفی قابل توجهی بر حیات وحش دارند؛ از جمله استرس زندگی شهری طنین آواز پرندگان را تغییر داده است.
تلاش برای سازگاری با زندگی در مناطق شهری تأثیر زیادی بر سلامت پرندگان و حتی حشرات داشته است.
یک بیولوژیست به نام سیمون وات با اشاره به نتایج تحقیقاتش در فستیوال علمی چلتنهام در انگلیس گفت: در این راستا پرندگان حتی موسیقی شهری خاص خود را ابداع کرده اند که آهنگی سریع‌تر و زیرتر دارد، زیرا باید خود را با سر و صدای ناشی از ترافیک وفق دهند.
وی گفت: در کل می‌توانیم بگوییم که پرندگان در شهرها مشترکاتی دارند؛ آنها تمایل دارند با صدای زیرتر آواز بخوانند، از نت‌های کمتری استفاده می‌کنند و سریع‌تر آواز می‌خوانند؛ آنها موسیقی شهری خود را دارند.
براساس این گزارش، اتفاق دیگری که به طور مشترک برای تمامی گونه‌های پرندگان در شهرها می‌افتد، این است که در اوقات مختلف آواز می‌خوانند و حتی شب‌ها به دلیل روشنایی مصنوعی خیابان‌ها، صدای آنها شنیده می‌شود؛ به واقع توان پرندگان در شهرها جهت تعیین زمان کاهش یافته و در نتیجه برخی از آنها تحت استرس قرار دارند.
به گفته سیمون وات، این یک تکامل نیست بلکه عادت کردن است. این موجودات به محیط جدید خود عادت می‌کنند و طنین آواز خود را برای این که در هیاهوی سر و صدای بم ترافیک شهری شنیده شود، تغییر می‌دهند.
از سوی دیگر، پرندگان زمستان‌ها راهی شهرها می‌شوند، زیرا دمای هوا در شهرها به طور متوسط 5درجه سانتیگراد گرم‌تر است.
براساس این گزارش، کبوترها نیز به عنوان یکی از گونه‌های پرندگان به واسطه زندگی در شهرها توان تشخیص تفاوت فصل‌ها را از دست داده اند. زیرا شهرها به طور مصنوعی گرم هستند و آنها در تمام طول سال می‌توانند جفت گیری کنند و جمعیت خود را افزایش دهند، بنابراین شاهین‌ها و بازها برای شکار آنها به شهرها می‌آیند.
بررسی‌ها نشان داده است که بازها با استفاده از روشنایی مصنوعی خیابان‌ها، شکار در شب را نیز آغاز کرده اند. به هر حال به نظر می‌رسد که فشار بر حیات وحش شهری یعنی پرندگان شهری، افزایش یافته است.
آنها در شهرها تمامی ساعات بیدار می‌مانند و ریتم شبانه روزی بدنشان دیگر کار نمی‌کنند و در ضمن، هر میزان غذایی که نیاز دارند، در دسترس آنهاست.
به گفته سیمون وات، حتی نوعی پشه در Tube در لندن، برای تغذیه از انسان‌ها متحول شده و از تغذیه از پرندگان به تغذیه از انسان و موش روی آورده است.
وی همچنین توضیح داد که روباه‌ها نیز برای دسترسی به غذا به برخی شهرها رو آورده اند و به دلیل برخورد با خودروها، به جای طول عمر طبیعی هفت سال، اغلب تنها 15ماه زندگی می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی