[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

چگونه آزار و اذیت جنسی در کودکان را تشخیص دهیم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

به عنوان پدر یا مادر این کاملاً طبیعی است که نگران فرزند خود باشید. اما بی شک دغدغه‌هایی وجود دارد که بیش از سایر دل نگرانی‌ها سبب رنجش خاطر شما می‌شود. نگرانی‌هایی که صحبت از آن‌ها آسان نیست.
یک مادر در صفحه پرسش و پاسخ‌های اینترنتی از تغییرات رفتاری دختر پنج ساله اش به شدت نگران است و اکثر افراد با توجه به نشانه‌هایی که می‌دهد، این احتمال را مطرح می‌کنند که ممکن است دخترش قربانی آزار و اذیت جنسی شده باشد.
این مادر می‌نویسد: «در طول یک ماه گذشته او به طرز نگران کننده‌ای تغییر کرده و جنون آمیز و خشن رفتار می‌کند و افکار مزاحم او را آزار می‌دهد.»
«جنون آمیز یعنی دائماً بی قرار است، این سو و آن سو می‌دود، حرف‌های بی معنی می‌زند، گوش نمی‌دهد یا در حین سخن گفتن صدایش را پایین و پایین می‌آورد تا اینکه جمله نیمه تمام مانده و سپس گفت‌وگویی جدید را آغاز می‌کند، قادر به خوابیدن نیست، رفتارهای تکانشی از خود بروز می‌دهد (از بشقاب دیگران غذا برمی‌دارد).»
«خشن بودن معادل است با فریاد زدن، فحاشی کردن (در مورد کودکان کلماتی مانند «خفه شو»، «احمق» و «از تو متنفر هستم» ناسزا محسوب می‌شوند)، نسبت به من و پدرش با خشونت رفتار می‌کند، اگر آرامش را صفر و نهایت خشم را صد در نظر بگیریم، ناگهان از صفر به صد می‌رسد و در هنگام عصبانیت قادر به آرام کردن خود نیست. او حتی در حین عصبانیت به گربه خانگی ما لگد می‌زند.»
«افکار مزاحم بیش‌تر به اندام‌های تناسلی مربوط می‌شود. (در این قسمت از پرداختن به جزئیات اجتناب می‌کنم) اما اساساً معنای آن این است که او نسبت به این اندام‌ها آگاهی یافته و پیوسته به دنبال دانستن در مورد آن‌هاست یا همیشه در مورد این بخش از بدن سؤالاتی را مطرح می‌کند.»
«او شعر‌ها یا ترانه‌هایی وحشتناک ساخته و با احساس گناه آن‌ها را بیان می‌کند. او پیوسته می‌پرسد که آیا برای هر خطای کوچکی که انجام داده مجازات خواهد شد. او باور دارد که اگر کار اشتباهی انجام دهد، پلیس یا مدرسه او را دستگیر خواهند کرد.»
«بدتر از همه این است که او چنین چیزهایی می‌گوید: «من می‌خواهم یکی را با مشت آنقدر بزنم تا بمیرد» یا اینکه حوادث ناگوار مانند آتش سوزی را «واقعاً سرگرم کننده» توصیف می‌کند.»
این‌ها اظهارات این مادر است. مادری که نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد.
بسیاری از کاربران با شنیدن این اظهارات، ابراز تأسف کردند که به احتمال زیاد این دختر مورد آزار جنسی قرار گرفته است؛ ادعایی که انجمن ملی پیشگیری از خشونت جنسی علیه کودکان در بریتانیا آن را تأیید می‌کند:
امیلی چری رئیس بخش مشارکت در این انجمن می‌گوید: «آنچه این مادر در توصیف رفتار فرزند خود می‌گوید، واقعاً نگران کننده است.» تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره در رفتار کودک اغلب نشانه‌ای از این است که کودک طعمه آزار یا قلدری شده است. 
«اکثر کودکان دوره‌ای را، به خصوص در اولین سال‌های زندگی خود، سپری می‌کنند که طی آن به اندام‌های تناسلی توجهی ویژه دارند. این مرحله کاملاً طبیعی از رشد و تکامل آن‌هاست. اما هنگامی که این پدیده با تغییرات رفتاری قابل ملاحظه‌ای همراه می‌شود، می‌تواند نشان دهد که نوعی آزار یا سوء استفاده رخ داده یا در حال وقوع است.»
«یک علامت بسیار نگران کننده این است که کودک از پلیس یا معلم بترسد. متجاوزان از ایجاد ترس، شرم و گناه استفاده می‌کنند تا قربانیان خود را ساکت کنند و مانع از افشاگری آنان 
شوند.»
این موضوع بسیار مهم است که در چنین شرایطی والدین به پزشک و اولیای مدرسه مراجعه کنند. همچنین شاید لازم باشد آنان به مراکز حمایت اجتماعی از کودکان مراجعه کرده و از خدمات این مراکز بهره مند شوند.
چه نشانه‌‌هایی را باید مورد توجه قرار داد
• نوسانات خلق و خو که با خشونت همراه است
• بی اختیاری ادرار یا مدفوع در خواب
• عفونت‌های ادراری
• اختلالات تغذیه
• مشکلات خواب
• درد یا جرح در اندام‌های جنسی
• استفاده از الفاظ یا مفاهیم جنسی که شما در مورد آن با کودک سخن نگفته اید
• گوشه‌گیر شدن و انزواطلبی
• ظهور افکاری مبنی بر آسیب به خود یا تمایل به خودکشی
در صورت مشاهده این علائم لازم است با پزشک یا دست کم مشاور در تماس باشید.
همچنین آموزش‌هایی وجود دارد که به زبان کودکانه، حقوق و اقدامات پیشگیرانه را به آنان می‌آموزد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی