[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

غرق‌شدن خشک چیست، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

خروج از استخر خطر غرق شدن را به صفر نمی‌رساند
غرق شدن خشک ممکن است ضد و نقیض و نوعی پارادوکس به نظر برسد اما این یک پدیده واقعی است که می‌تواند عواقب غم انگیزی به دنبال داشته باشد. این پدیده بسیار نادر است اما امکان دارد برای هر کسی اتفاق بیافتد و آگاهی از نشانه‌های آن مسئله مرگ و زندگی است. اما واقعاً غرق شدن خشک چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟
غرق شدن خشک دقیقاً چیست
غرق شدن خشک زمانی رخ می‌دهد که فرد پس از چند ساعت زیر آب بودن و تنفس از طریق دهان یا بینی، بیمار شده یا دچار علائم بیماری می‌شود. هنگامی که فرد مدتی زیر آب می‌ماند، تارهای صوتی او دچار تَنجِش یا اسپاسم (انقباض ممتد غیرارادی عضلانی) شده که باعث مسدود شدن آن‌ها می‌شود. به این ترتیب فرد با این تارهای صوتی بسته، برای تنفس دچار مشکل می‌شود. در عارضه فشاری مخرب ایجاد کرده و سبب التهاب می‌شود که در نتیجه این التهاب مایعاتی در شش‌ها تولید می‌شود.
چگونه سبب درد یا مرگ می‌شود
با تجمع آب در ریه‌ها، تنفس مختل می‌گردد، مشکلی که مدام بدتر و بدتر می‌شود. اگر درمان‌های پزشکی صورت نگیرد، راه‌های تنفسی باز نشود و مایع از شش‌ها خارج نگردد، احتمال مرگ وجود دارد. هر ماده خارجی که وارد ریه شود می‌توانند سبب تحریک آن شده و تنفس را تحت تأثیر قرار دهد، خواه این ماده اسید معده، غذا یا آب استخر باشد.
نشانه‌های غرق‌شدن خشک کدام‌اند
مهم‌ترین چیز این است که والدین به حس ششم خود اطمینان کنند. شما بهتر از هر کسی کودک خود را می‌شناسید و اگر آنان عملکرد طبیعی نداشته باشند، احتمالاً اتفاقی برای آنان افتاده است. سرفه‌های متوالی که بی دلیل و بی سابقه عارض شده، بریده بریده نفس کشیدن یا هر نشانه‌ای که به مشکلات تنفسی مربوط شود (نظیر سوزش بینی)، بی‌حالی یا خستگی ناگهانی که غیر عادی به نظر برسد، گیجی ذهن و کبودی لب‌ها و انگشتان از علائم این عارضه است. اگر چه این مشکل به طور خاص در کودکان مشاهده می‌شود، اما به یاد داشته باشید که هر کسی ممکن است آن را تجربه کند.
در صورت بروز چه باید کرد
در ابتدا باید فرد را تحت نظر قرار داد و مطمئن شد که حال او وخیم نیست و اوضاع بدتر نمی‌شود. اما اگر مشکلات تنفسی بیش‌تر شد، بهترین راه مراجعه فوری به مراکز اورژانس است. درنگ نکنید و اجازه دهید مراقبت از بیمار را کادر پزشکی به عمل آورد.
آیا برای پیشگیری می‌توان اقدام نمود
در حقیقت پاسخ این سؤال منفی است. در اکثر مواقع تنها مسئله این است که وحشت زده و غافلگیر نشوید. این پیشامد بسیار نادر است. فقط از احتمال بروز آن آگاه باشید و نشانه‌های آن را جدی بگیرید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی