[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

بدخوابی ژنتیکی است، روزنامه شیراز نوین

شاید کمتر کسی تصور کند که کم خوابی یا بدخوابی می‌تواند با ساختار ژنتیکی فرد ارتباط داشته باشد اما دانشمندان از کشف ارتباطی جدید در این حوزه خبر داده اند که می‌تواند نگاه ما را به این مشکلات تغییر دهد.
این بدان معناست که افرادی که دچار مشکلات خواب هستند، بخش مهمی از دلایل آن ریشه در ژنتیک فرد دارد که از بدو تولد همراه اوست.
بر اساس یافته اخیر محققان، هفت ژن مرتبط با خطر بدخوابی شناخته شده است. جالب اینجاست که پیش‌تر ارتباط این ژن‌ها با اختلالاتی نظیر اضطراب، افسردگی و نداشتن احساس خوب هم شناخته شده بود.
به گفته محققان در هلند، یافته‌های جدید می‌تواند درها را به سوی کشف درمان‌های جدید برای بدخوابی و کم خوابی باز کند. همچنین می‌توان به درک بهتر از این نکته رسید که چرا برخی افراد با گذاشتن سر روی بالشت به خواب نمی‌روند.
به عقیده این محققان، همواره تصور می‌شد که بدخوابی با اتفاقاتی که در سر روی می‌دهد مرتبط است اما تحقیقات جدید چشم انداز جدیدی را ترسیم کرده و باید گفت بدخوابی ریشه در ژن‌ها هم دارد.
این محققان نمونه‌های مربوط به ۱۱۳هزار و ۶نفر را مورد بررسی دقیق قرار دادند تا هفت ژن مورد نظر را از طریق تکنیکی موسوم به GWAS شناسایی کنند.
در این بررسی مشخص شد هفت جهش ژنتیکی با بدخوابی مرتبط است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی