[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۵
  • دوره جدید

قطار فاضلاب نی‌ریز روی ریل سرعت، روزنامه شیراز نوین

پروژه احداث فاضلاب شهری نی‌ریز که در ۷سال گذشته چراغ خاموش حرکت می‌کرد و روند پیشرفت آن کند بود، تا یک ماه آینده سرعت می‌گیرد.
 نداشتن سیستم فاضلاب شهری در اغلب شهرهای استان فارس سبب شده که این امر همواره از مطالبات اصلی شهرستان‌های این استان باشد؛ به گونه‌ای که در برخی از شهرها نظیر زرین‌دشت و لارستان نبود فاضلاب سبب بروز بیماری و بوی نامطبوع در محیط زندگی مردم شده است. 
آن‌گونه که محمدعلی جلیلی مدیر اجرایی طرح‌های فاضلاب استان فارس می‌گوید، 87شهر تحت پوشش اداره آبفای استان هستند که تنها 12شهر فاضلاب دارند و برای 7شهر نیز مطالعات احداث فاضلاب انجام شده، البته این آمار غیر از شهر شیراز است.
شهرستان نی‌ریز از جمله شهرهایی است که پروژه فاضلاب آن از سال 89 آغاز شده؛ اما به دلیل مشکلات متعدد به سرانجام نرسیده است. همین امر سبب شده که مردم این شهرستان این موضوع را به عنوان یک مطالبه از طریق رسانه‌ها پیگیری کنند. در شهریور 94 از سوی مسئولان آبفای استان فارس اعلام شد که بانک توسعه اسلامی با سرمایه‌گذاری 143میلیون یورو نسبت به احداث تصفیه‌خانه در 6شهر آباده، فیروزآباد، نی‌ریز، فسا، داراب و سپیدان اقدام می‌کند. براساس آن گزارش، شروع عملیات ابتدای سال 95 اعلام شده بود.
پس از اعلام آمادگی بانک توسعه اسلامی برای احداث فاضلاب‌های 6شهرستان استان فارس، احداث فاضلاب شهری نی‌ریز در دو بخش دولتی و توسط بانک توسعه اسلامی پیگیری می‌شود.  به گفته احمد شکوهی مدیر آبفای شهرستان نی‌ریز، در بخش دولتی 2800متر از خط انتقال و 4کیلومتر از شبکه جمع‌آوری فاضلاب اجرا شده و 10کیلومتر دیگر باقی است.
شکوهی از واگذاری پروژه  به شرکتی به نام زرنگار خبر می‌دهد که پس از انجام 1300متر، به دلیل کمبود اعتبارات انجام پروژه به مدت یک ماه متوقف شد؛ اما پس از پرداخت مطالبات شرکت از طریق اسناد خزانه اسلامی کار دوباره آغاز شده و تا 31تیرماه که مهلت این شرکت است،
 کار انجام می‌شود. 
به گفته وی، بخش اعظم کار احداث فاضلاب و تمام کار احداث تصفیه‌خانه به بانک توسعه اسلامی واگذار شده که اگر بانک به موقع کار خود را شروع کند، ظرف سه سال این پروژه به سرانجام می‌رسد.
محمدعلی قلندری، مدیرعامل شرکت آبفای استان فارس از ابلاغ نتیجه مناقصه به پیمانکار فاضلاب نی‌ریز از سوی بانک توسعه اسلامی خبر می‌دهد که با این موضوع، پروژه فاضلاب نی‌ریز در 2فاز کلید می‌خورد. 
به گفته قلندری، در فاز اول 50کیلومتر خط انتقال و شبکه جمع‌آوری فاضلاب و نصب 5هزار و 445انشعاب فاضلاب انجام و در فاز دوم نیز 41کیلومتر خط انتقال و شبکه جمع‌آوری فاضلاب و نصب 4هزار و  614انشعاب فاضلاب اجرا می‌شود. 
شکوهی، رئیس آبفای شهرستان نی‌ریز می‌گوید: در هفته پایانی خردادماه پیمانکاران برای تعیین محل زمین و تجهیز کارگاه اقدام می‌کنند و ظرف یک ماه آینده عملیات فاضلاب این شهرستان به طور رسمی آغاز می‌شود. 
جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب، جلوگیری از ورود فاضلاب به سطح معابر شهری و کانال آب‌های سطحی و پیشگیری از آلودگی‌های زیست محیطی، حفظ منابع آب زیرزمینی و رعایت بهداشت از مزایای احداث فاضلاب‌های شهری است. همین امر لزوم تسریع احداث فاضلاب شهری نی‌ریز را دو چندان می‌کند؛ به ویژه اینکه مردم این شهرستان سال‌هاست چشم انتظار تحقق این وعده مسئولان هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی