[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

معاون آموزش متوسطه فارس تأکید کرد هدایت تحصیلی دانش‌آموزان باید توأم با آگاهی و آزادی عمل باشد، روزنامه شیراز نوین

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: افق چشم انداز ما رسیدن به نقطه‌ای است که با در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و محدودیت‌های جامعه، دانش آموزان با آگاهی و آزادی دست به انتخاب رشته تحصیلی و شغلی بزنند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر ناصر قجری در جمع مدیران شرکت کننده در گردهمایی توجیهی هدایت و مشاوره تحصیلی دوره اول متوسطه نواحی چهارگانه شیراز، با تأکید بر اهمیت راهنمایی و ارائه مشاوره تحصیلی مناسب به دانش آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی، گفت: از آنجا که انسان‌ها منحصر به فرد هستند و هر فرد از توانایی‌ها، علایق و استعداد مربوط به خود برخوردار است، بنابراین آموزش و پرورش باید تربیت انحصاری را هم در دستور کارش داشته باشد.
وی گفت: فردی که در درون خود استعداد کاری نداشته و با توجه به شرایط ایجاد شده در حوزه‌ای جدای از استعدادش حرکت کند، هیچگاه نمی‌تواند از شکوفایی و شادی و رضایت باطنی برخوردار باشد حتی اگر در ظاهر شرایط مناسبی برای او فراهم شده باشد.
دکتر قجری با اشاره به وظیفه خطیر آموزش و پرورش در امر راهنمایی و هدایت دانش آموزان برای انتخاب رشته گفت: تمامی عوامل آموزش و پرورش بایستی بستر را به گونه‌ای فراهم نمایند که هر فرد مطابق علایق، استعدادها و شرایط خود هدایت شود و به سمت رشته و شغلی که مورد دلخواهش بوده و در سرنوشت آینده او بسیار مهم و حیاتی است، حرکت کند.
وی افزود: آموزش و پرورشی موفق است که اطمینان بخش و رهایی بخش باشد و بتواند یأس و ناامیدی را در دانش آموزان کم کرده و آنان را افرادی پایدار و با ثبات تربیت کند و این امر از طریق شناسایی توانمندی‌های دانش آموزان و بسترسازی برای بروز و به فعلیت درآمدن استعدادها و علایقشان میسر است.
معاون مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: اگر موضوع هدایت تحصیلی در نظام آموزشی به خوبی اجرا شده و معایب آن را اصلاح شود اتفاقات بزرگی در جامعه رقم می‌خورد، همانگونه که در کشورهای توسعه یافته که تجربیات موفق آموزشی و پرورشی دارند بحث هدایت تحصیلی و انتخاب شغل دانش آموزان از یک نظم و شکل مناسبی برخوردار است.
معاون آموزش متوسطه گفت: هدایت تحصیلی یک گلوگاه مهم و استراتژیک است که دیدگاه برنامه ریزان، مدیران و مشاوران مدارس و کارشناسان آموزشی و پرورشی می‌تواند در اجرای درست آن و انتخاب رشته مناسب توسط دانش آموزان بسیار مؤثر باشد.
وی با اشاره به تاریخچه هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش گفت: در نظام قدیم آموزشی هدایت تحصیلی نزدیک به 23سال در دوم متوسطه اجرا شد که عمدتاً برخاسته از عملکرد تحصیلی دانش آموزان بوده و استعداد و توانمندی‌ها و علایق آنان کمتر در آن نقش داشت.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس افزود: با استقرار نظام جدید آموزشی از سال تحصیلی گذشته، هدایت تحصیلی دانش آموزان به پایه نهم در دوره اول متوسطه منتقل شد تا برنامه ریزی برای این مهم بر اساس استعدادها و علایق دانش آموزان از بدو ورود به پایه هفتم انجام شود و نقش مدیران مدارس برای هدایت تحصیلی دانش آموزان برجسته‌تر شود.
قجری تأکید کرد: سند تحول بنیادین یکی از بهترین و جامع‌ترین اسناد بالادستی در حوزه آموزش و پرورش است و بر همین اساس شورای عالی آموزش و پرورش ما را مکلف به اجرای هدایت تحصیلی در دوره اول متوسطه و به صورت فرایندی از پایه هفتم نموده، لذا بسیاری از افراد و نهادها و سازمان‌ها مثل آموزش و پرورش، اولیای دانش آموزان و رسانه‌ها باید در این امر محوری نقش ایفا نمایند.
وی گفت: در هدایت تحصیلی فرآیندی خدماتی به صورت فرآیندی به دانش آموزان ارائه می‌شود تا آنها بر اساس علاقه و استعدادی که دارند با مشاغل جامعه آشنا شده و برای انتخاب شغل آینده شان تصمیم گیری کنند.
معاون آموزش متوسطه گفت: افق چشم انداز ما رسیدن به نقطه‌ای است که با در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و محدودیت‌های جامعه دانش آموزان با آگاهی و آزادی؛ دست به انتخابگری و انتخاب رشته تحصیلی و شغلی بزنند؛ چرا که الزام و اجبار دانش آموزان در امر هدایت تحصیلی با روح شیوه نامه هدایت تحصیلی تدوین شده منافات دارد.
قجری با یادآوری اینکه در سال گذشته شرایط استان در بحث هدایت تحصیلی شرایط بدی نبود، اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی‌ها و تعامل خوبی که امسال در سطح استان با بخش‌های مختلف آموزش و پرورش داشته ایم در کنار وحدت و همدلی، تا جایی که می‌توانیم با گفت‌وگو، مشاوره و رایزنی کارها را به خوبی پیش برده و مشکلات احتمالی را کم کنیم.
وی در پایان با تأکید بر اینکه نباید درگیر تب بعضی از رشته‌ها و مشاغلی باشیم که مقطعی هستند و ممکن است در آینده شرایط آنها تغییر کند، از مدیران و مشاوران مدارس درخواست نمود تا در زمان باقی مانده نسبت به فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به دانش آموزان و خانواده‌های آنان همچنین دبیران دوره اول متوسطه اقدام نموده و زمینه را برای هرچه مطلوب‌تر شدن روند انتخاب رشته دانش آموزان فراهم نمایند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی