[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

فضای زیست گوزن‌های زرد در فارس افزایش یافت، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس بیان داشت‌: سطح زیست و زاد و ولد و محل نگهداری گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت شده ارژن، پریشان کازرون از 170 هکتار به 400 هکتار افزایش یافت.
به گزارش روابط عمومی محیط زیست فارس، نبی الله مرادی در این زمینه گفت: منطقه میان‌کتل کازرون در غرب شیراز از سال1373 با انتقال 20 راس گوزن در مساحتی حدود 100هکتار کار خود را شروع کرد.
او ادامه داد: ‌در چند سال اول رشد جمعیت رضایت بخش بود ولی پس از چند سال جمعیت ثابت ماند و روند کاهش جمعیت شروع شد که در بررسی علت ها، تلفات براثر مارگزیدگی، حمله پلنگ، علت‌های ژنتیکی و از همه مهمتر کاهش ظرفیت محل زیست و محدودیت‌های منابع موجود در زیستگاه محصور تشخیص داده شد.
مرادی گفت: اقدامات اصلاحی از جمله جلوگیری از ورود پلنگ به محدوده، حفاظت و مراقبت بیشتر و موثرتر و کاهش جمعیت محدوده با انتقال تعدادی به سایت جدید در شهرستان ارسنجان، انجام و توسعه وسعت محدوده محصور در دستور کار قرار گرفت.
به گفته سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس علیرغم محدودیت‌های موجود بویژه منابع مالی با تلاشی که در چندسال اخیر انجام شده وسعت محدوده محصور از 170 هکتار به 400هکتار افزایش یافت و بالاخره فضای توسعه یافته مورد بررسی و تایید کارشناسان حیات وحش این اداره کل قرار گرفت و با پیش‌بینی تمهیدات لازم نسبت به برچیدن بخشی از فنس قدیمی امکان استفاده از فضای توسعه یافته مهیا شده است و کارشناسی در خصوص رفتارشناسی حیوان نیز در دست بررسی است.
مرادی اعلام کرد: ‌گوزن زرد گونه ای در حال انقراض و در لیست قرمز IUCN است. مهمترین زیستگاه این گونه کرخه و دز است که تعدادی از آنها را برای تکثیر و پرورش به سایت‌های محصور فارس منتقل شدند. 
مرادی افزود:با افزایش سطح زیستگاه امیدواریم که شاهد رشد جمعیت گوزن زرد در این منطقه باشیم البته در قالب برنامه‌های اصلاحی در آینده ای نزدیک، سه راس گوزن زرد از استان‌های همجوار به این سایت منتقل خواهد شد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر تعداد 39 گوزن زرد در این سایت زیست می‌کنند‌.
گوزن زرد ایرانی بومی سواحل شرق مدیترانه تا نواحی غربی ایران است و تا سال 1875 نسل آن در تمام این مناطق به جز بخش‌های جنوب غربی ایران منقرض شد. 
بیشترین گوزن‌های زرد ایرانی در محوطه‌های محصور نسبتاً وسیعی در دشت ناز ساری، پناهگاه حیات وحش سمسکنده در مازندران، جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه دز و کرخه خوزستان، میان‌کتل منطقه حفاظت‌شده ارژن پریشان و جنگل خلیل بیگ ارسنجان در استان فارس نگهداری می‌شوند اما تمام این مناطق کاملاً محصور یا جزیره ای هستند.
 در برخی از باغ وحش‌ها و مراکز تحقیقات زیستی ایران و کشورهای دیگر دنیا نیز نمونه‌هایی از این حیوان و گوزن‌های دورگه ایرانی و اروپایی وجود دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی