[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

میزان فطریه امسال اعلام شد، روزنامه شیراز نوین

فارس: زکات فطره امسال طبق نظر اکثر مراجع، برابر با ۶۰۰۰تومان (معادل سه کیلوگرم گندم) یا ۱۵هزار تومان (معادل سه کیلوگرم برنج) اعلام شده است که خانواده‌ها بر اساس قوت غالب خود آن را پرداخت می‌کنند. در همین زمینه، نظر 8تن از مراجع عظام اعلام شده است. پس از پایان یافتن ماه مبارک رمضان و در شب عید فطر، افرادی که دارای شرایط باشند، باید زکاتی بپردازند که مقدار و موارد مصرف آن خواهد آمد. این زکات به نام زکات فطره خوانده می‌شود، افرادی که در شب عید فطر بالغ و عاقل باشد، بنده کسی نباشد و فقیر نباشد، زکات فطره بر آن‌ها واجب است. چنین فردی باید زکات خود و کسانی که در مغرب شب عید فطر نان خور او هستند را بپردازد. مقدار زکات فطره به ازای هر نفر یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم است و جنس زکات فطره شامل گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها است.
وقت وجوب زکات فطره شب عید فطر و زمان پرداخت زکات فطره از شب عید تا ظهر روز عید فطر و بهتر آن است که در روز عید بدهد و اگر نماز عید می‌خواند بنابر احتیاط واجب قبل از نماز عید بپردازد.
به مناسبت در پیش بودن عید سعید فطر به میزان پرداخت زکات فطره رمضان 1438 هجری به روایت مراجع تقلید اشاره می‌شود:
رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
حداقل فطریه برای هر نفر 7000تومان (بر اساس قوت غالب گندم) است. 
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در استفتائی درباره پرداخت زکات فطره قبل از حلول ماه شوال که با موضوع «با توجه به امکان پرداخت زکات فطره از طریق درگاه پرداخت اینترنتی وجوهات شرعی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، آیا می‌توان قبل از حلول ماه شوال اقدام به واریز آن نمود»، نوشت:
چون به صورت امانت دریافت می‌شود و بعد از حلول ماه شوال صرف در مورد مصرف آن می‌ کنند، مانعی ندارد.
آیت‌الله صافی گلپایگانی
طبق اعلام دفتر حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (3کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند. کفاره روزه غیرعمدی برای هر روز، یک مد (حدود 750گرم) طعام مثل گندم است. کفاره عمدی برای هر روز افطار عمدی، اطعام 60مسکین، هرکدام یک مد (حدود 750گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود، با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، متفاوت است، لذا روزه‌داران عزیز می‌توانند معادل مقادیر فوق را بر طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه کرده و پرداخت کنند. 
آیت‌الله نوری همدانی
طبق نظر آیت‌الله نوری همدانی، پرداخت قیمت 3کیلو از گندم که 6هزار تومان است کفایت می‌کند. از نظر این مرجع تقلید قوت غالب قشری از انسان‌ها میزان است و اما اگر کسی خود مایل به پرداخت قیمت برنج باشد، هر نوع از برنج باشد کافی است. همچنین کفاره تأخیر یا عذر برای هر روز 2هزار تومان و عمدی 120هزار تومان معین شود.
آیت‌الله علوی گرگانی
زکات فطره امسال برای هر نفر از نظر این مرجع تقلید شیعیان بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ 6هزار تومان و بر اساس قوت غالب برنج خارجی، مبلغ 15هزار تومان و برنج ایرانی، مبلغ 30هزار تومان اعلام‌ شده است. کفاره روزه غیرعمد (عذر) برای هر روز مبلغ 2هزار تومان است که باید به‌ صورت نان تهیه و پرداخت شود. همچنین کفاره روزه عمد برای هر روز مبلغ 200هزار تومان است.
آیت‌الله شبیری زنجانی
دفتر حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی، مبلغ 6هزار تومان را بابت فطریه هر نفر به‌ حساب گندم تعیین کرده است. کفاره افطار غیرعمدی برای هر روز به‌ حساب گندم 900گرم است که در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به شخص مستحق داد تا به وکالت از او برای خودش این مقدار طعام بخرد.‌ همچنین دفتر حضرت آیت‌الله‌شبیری زنجانی، مبلغ هزار و 500تومان را برای کفاره افطار غیرعمدی و مبلغ 90هزار تومان را برای افطار عمدی تعیین کرده است.
آیت‌الله مکارم شیرازی
بر اساس اعلام نظر آیت‌الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال برای هر نفر بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ 6هزار تومان و بر اساس قوت غالب برنج خارجی، مبلغ 15هزار تومان و برنج ایرانی، مبلغ 30هزار تومان اعلام شده است.
آیت‌الله وحید خراسانی
فطریه هر نفر یک صاع (تقریباً 3کیلو گرم) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج و مانند اینها است که باید به مستحق داده شود و بنابر احتیاط واجب، این مقدار، از غذای معمول محل فرد باشد و اگر پول یکی از اینها را هم به همان میزان بدهد، کافی است. بنابراین به حساب گندم به مبلغ 6هزار تومان در ایران برای هر نفر تعیین شده است.
آیت‌الله جوادی آملی
مقدار فطریه سه کیلو گندم، برنج، خرما و مانند آن یا پول آنکه در هر مکانی قیمت خاص خود را دارد، فطریه کسی که اول مغرب شب عید (نه غروب) نان‌خور کسی محسوب شود بر او واجب است. صرف نان او را در شب عید بخورد کافی نیست، بلکه باید نان‌خور او حساب شود. بنابراین مهمانی که فقط افطار کسی را می‌خورد و نان‌خور او محسوب نمی‌شود فطریه او بر میزبان واجب نمی‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی