[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

خاک فارس قاچاق نمی‌شود کلینکر صادر می‌شود، روزنامه شیراز نوین

تسنیم‌: خاک به عنوان یکی از منابع ارزشمند محسوب می‌شود که متأسفانه در کشور ایران همچون هوا و آب در ردیف بی‌توجهی قرار گرفته است، اگرچه فروش خاک کشاورزی ممنوع است اما شاید خلأهای قانونی موجود در این زمینه دلیل افزایش قاچاق خاک شده تا جایی که رئیس جمهور نیز در یکی از سخنرانی‌های خود در سال گذشته با اشاره به خارج شدن خاک ایران از کشور گفته است: خاک ایران با لنج به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌رود و برای کشاورزی و سایر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 چندماه پیش صدا و سیمای فارس گزارشی با عنوان «تاراج خاک فارس» به همراه فیلمی از کامیون‌های حمل خاک منتشر کرد که در آن به این موضوع اشاره کرده بود که سودجویان خاک صنعتی را در شهرستان‌های سپیدان، گردنه کولی‌کش شهرستان آباده و ارسنجان جمع‌آوری و با انتقال خاک به یکی از کارخانه‌های سیمان کنگان بوشهر خاک را به کلینکر تبدیل و از کشور خارج می‌کنند .کلینکر مواد اولیه تولید سیمان است و سودجویان این خاک را به قیمت بسیار پایین به تجار کشورهای حوزه خلیج فارس می‌فروشند‌. با فروش کلینکر به این کشورها، آنها به راحتی در کشور خود سیمان تولید می‌کنند.انتشار این گزارش واکنش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس را برانگیخت و وی با تکذیب قاچاق خاک از استان فارس گفته است: یک مجموعه معدنی در شهرستان ارسنجان فارس که از سال‌ها قبل دارای پروانه بهره‌برداری است، خاک سیلیس را برای مصرف در کارخانه‌های تولید کلینکر و سیمان به این واحدهای صنعتی عرضه می‌کند. همتی با تاکید بر اینکه هیچ اقدام خلاف قانونی در این زمینه صورت نگرفته است و این واحد فرآوری مواد معدنی حقوق دولتی را در ازای این بهره‌برداری پرداخت می‌کند، افزوده است: برخلاف گزارش‌های انتشار یافته، کلینکر از مواد اولیه تولید سیمان است و در کشاورزی کاربردی ندارد و از طرفی، صادرات آن نیز ممنوعیت قانونی ندارد و با قطعیت می‌توان گفت که خاک سیلیس از استان فارس به خارج از کشور صادر نمی‌شود و در این زمینه، نگرانی وجود ندارد. 
موضوع قاچاق خاک به همین جا ختم نشد و نماینده مردم شیراز در مجلس، در اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به قاچاق خاک استان فارس و جزیره هرمز هشدار داد و تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های واصله با معضل قاچاق خاک در استان فارس و جزیره هرمز روبه‌رو هستیم که در این رابطه با تذکر شفاهی و ملاقات حضوری با مسئولان محیط زیست خواستار رسیدگی به این موضوع شدیم. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هفته گذشته در نشست مطبوعاتی خود بار دیگر قاچاق خاک از فارس را تکذیب کرد و افزود: هیچ کامیونی اقدام به قاچاق خاک فارس نمی‌کند و آنچه با قاچاق خاک اشتباه گرفته شده است صادرات کلینکر از بزرگ‌ترین کارخانه سیمان در کنگان است و گرنه ما مخالف صادرات هر نوع خاک حاصلخیز از کشورمان هستیم. 
نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، با اشاره به لایحه «حفاظت از خاک» مصوب مجلس که در آن بر ممنوعیت صادرات خاک تاکید کرده است، می‌افزاید: متاسفانه بر اساس گزارش‌های واصله چندی پیش در یکی از اسکله‌‌های جنوب کشور صادرات خاک، در پوشش‌ سیمان اتفاق ‌افتاده است و خاک را با مجوز صادرات سیمان از کشور خارج ساخته‌اند. وی با بیان اینکه استناد ما برای قاچاق خاک در استان فارس گزارش‌های مردمی و فیلم‌های حمل خاک از استان فارس است، می‌گوید: هرگونه فروش و انتقال خاک کشور به کشورهای دیگر غیرقانونی است و مجازات نقدی و غیرنقدی در لایحه «حفاظت از خاک» برای مجرمان در نظر گرفته شده است. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می‌افزاید: براساس برنامه ششم توسعه، سالانه 500 هزار هکتار از خاک کشاورزی کشور باید بازسازی شود و در پایان برنامه ششم توسعه 2.5 میلیون هکتار از خاک کشاورزی کشور بازسازی می‌شود. بازار خاک از پرسودترین بازارهای دنیاست که برخی ارزش آن را بیش از هر کالای اقتصادی می‌دانند، این طلای سیاه در بازار منطقه خاورمیانه مشتریان بسیار زیادی به ویژه برای کشورهای عرب منطقه دارد؛ زیرا جنس خاک این کشورها به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس ماسه‌ای و آهکی است که امکان رویش هیچ گیاه و حتی فضای سبز در آن وجود ندارد. آنها همواره به دنبال راهی برای ایجاد فضای سبز و تولید محصولات کشاورزی هستند و به این دلیل خواهان و خریدار خاک از سایر کشورها به ویژه خاک حاصلخیز ایران هستند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی