[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

فسفر چیست و چرا به آن نیاز داریم، روزنامه شیراز نوین

فسفر یک ماده معدنی است که بیش از ۱درصد از وزن کل بدن را تشکیل می‌دهد. این ماده دومین ماده معدنی فراوان در بدن است. فسفر تقریباً در هر سلولی وجود دارد. بیشتر فسفر موجود در بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها یافت می‌شود.
عملکرد فسفر
اصلی‌ترین عملکرد فسفر در تشکیل استخوان‌ها و دندان‌هاست. این ماده نقش بسیار مهمی در نحوه استفاده بدن از کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها بازی می‌کند. همچنین برای ایجاد پروتئین برای رشد، نگهداری و ترمیم سلول‌ها و بافت‌ها نیاز خواهد بود. فسفر  در ایجاد ATP نیز کمک می‌کند. ATP مولکولی است که بدن برای ذخیره انرژی از آن استفاده می‌کند.
فسفر به همراه ویتامین B  کار می‌کند. همچنین مصرف فسفر برای تأمین موارد زیر نیز ضروری است:
عملکرد صحیح کلیه‌ها
انقباضات عضلانی
ضربان قلب نرمال
سیگنالینگ عصبی
منابع غذایی حاوی فسفر
اصلی‌ترین منبع غذایی حاوی فسفر، گروه غذایی پروتئین‌ها یعنی گوشت و شیر است. رژیم غذایی حاوی کلسیم و پروتئین می‌تواند فسفر مورد نیاز بدن را تأمین کند. نان‌های ساخته شده از غلات کامل و حبوبات نیز حاوی مقادیر بالایی فسفر هستند. با این حال، فسفر به گونه‌ای ذخیره شده است که توسط انسان‌ها جذب نمی‌شود. میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقدار پایینی از فسفر هستند.
عوارض جانبی
فسفر را می‌توان از طریق مواد غذایی تأمین کرد. بنابراین امکان کمبود آن در بدن نادر است. همچنین وجود مقادیر بالا از فسفر در خون نیز نادر است. اما اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، می‌تواند با کلسیم ترکیب شود تا رسوبی را در بافت‌های نرم همچون عضلات ایجاد نماید. مقدار بالای فسفر در خون تنها در افرادی با بیماری حاد کلیوی یا اختلال شدید در تنظیم مقدار کلسیم دیده می‌شود.
مقدار مورد نیاز فسفر در سنین مختلف
با توجه به توصیه‌های پزشکان، مصرف روزانه فسفر به شرح زیر است:
۰ تا ۶ماهه:۱۰۰میلی گرم در روز
۷ تا ۱۲ماهه: ۲۷۵میلی گرم در روز
۱ تا ۳ساله: ۴۶۰میلی گرم در روز
۴ تا ۸ساله: ۵۰۰میلی گرم در روز
۹ تا ۱۸ساله: ۱۲۵۰میلی گرم
بزرگسالان: ۷۰۰میلی گرم در روز
زنان باردار یا شیرده:
کمتر از ۱۸سال: ۱۲۵۰میلی گرم در روز
بزرگتر از ۱۸سال: ۷۰۰میلی گرم در روز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی