[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

حقوق، روزنامه شیراز نوین

سرورالسادات طباطبایی‌زاده

شرط اجازه خروج از کشور ضمن عقد ازدواج 
پرواضح است که در گذشته به دلیل وقوع ازدواج‌های سنتی، ممکن بود بسیاری از افراد در حین عقد و به جا آوردن تشریفات آن، سند ازدواج خود را به طور کامل نخوانده و آن را امضا کنند. حتی گاهی زوجین تا پایان عمرشان قباله ازدواجشان را نگهداری کرده، اما آن را یک بار هم به طور کامل و دقیق نخوانند. امروزه با وقوع مسائل و مشکلات بسیار اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... که گریبان‌گیر جامعه جوان ما شده است و بالطبع وقوع طلاق در قشر جوان، جامعه را به دیدگاه عمیق نسبت به ازدواج و مسائل تبعی آن مجبور کرده است. در گذشته نه چندان دور، افراد از شروط ضمن عقد ازدواج بی‌اطلاع بوده و کمتر کسی از این شروط استفاده می‌کرد؛ به طوری که زن و مرد در شرف ازدواج، فقط به راه‌های استحکام بنیان خانواده و افزایش محبت و عطوفت بین خود می‌اندیشیدند. اما ازدواج‌های جامعه امروز متفاوت از چند دهه اخیر، نگاه‌های زوجین را به سمت و سوی دیگر برده است تا با احتیاط بیشتری زندگی زناشویی را آغاز کرده و با اقدامات و توافقاتی، از بروز اختلافات احتمالی آینده جلوگیری کنند. حال ممکن است گاهی این اقدامات موجب کاهش اختلافات شده و گاهی نتیجه برعکس شود. محتمل است این توافقات مورد سوءاستفاده قرار گرفته و منشأ بروز اختلافات بین زوجین در آینده شود. شروط ضمن عقد را نیز می‌توان یکی از این اقدامات و توافقات دانست که زوجین قبل از ازدواج، با دقت و تفکر بیشتری به آنها پرداخته و در نهایت، بر سر آن توافق می‌کنند. در این شماره از مطالب حقوقی، به بیان شرط اجازه خروج از کشور  ضمن عقد ازدواج می‌پردازیم:
امروزه شرط‌هایی در سندها و قباله‌های ازدواج چاپ شده در دفاتر ثبت ازدواج برای زوجین گنجانده شده است، از جمله شرط انتقال تا نصف دارایی و وکالت بلاعزل زن در طلاق؛ اما شرط‌هایی نیز در سندهای چاپی قید نشده‌اند و زوجین می‌توانند آنها را در سند ازدواج بگنجانند، مانند شرط تحصیل، شرط اشتغال، شرط اجازه خروج از کشور و...
شرط اجازه خروج از کشور، از جمله شروطی است که زن می‌تواند در خصوص آن و به نفع خود با مرد ضمن عقد نکاح توافق کند. همان‌طور که می‌دانید مطابق قانون ایران، زنان متأهل فقط با اجازه کتبی همسر خود می‌توانند از کشور خارج شوند. همچنین برای تقاضای صدور گذرنامه، اخذ رضایت کتبی شوهر در دفاتر رسمی ثبت الزامی است. برای این منظور، درج عبارت زیر در عقدنامه پیشنهاد می‌شود:
«زوج به زوجه، وکالت بلاعزل می‌دهد که با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا کتبی مجدد شوهر، از کشور خارج شود. تعیین مدت، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به خارج از کشور، به صلاح‌دید خود زن است».

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی