[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

ثبت سیگنال‌های مغزی با تزریق مش انعطاف‌پذیر، روزنامه شیراز نوین

محققان یک مش قابل تزریق به مغز ساخته اند که می‌تواند به طور مستقیم تغییرات سیگنال‌های الکتریکی مغز را با دقت سلولی ثبت کند. این مش در مغز موش‌ها آزمایش شده است.
ایمپلنت مغز یک ویژگی محبوب از فیلم‌های علمی تخیلی است اما اکنون محققان یک گام به اجرای واقعی آن نزدیک‌تر شده اند.
محققان دانشگاه هاروارد یک مش (ساختاری تورمانند از مواد مختلف) قابل تزریق مغزی تولید کرده اند که می‌تواند به طور مستقیم تغییرات در سیگنال‌های الکتریکی مغز با دقت سلولی ثبت کند.
این مش جست‌وجوگر کاربردهای مختلفی دارد از جمله ایجاد تداخل مغز و ماشین و کاربرد در حیوانات. حتی می‌توان چشم انداز دقیق شیوه عملکرد حافظه و یادگیری را در افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف مرتبط با سن مانند آلزایمر را برای آن متصور شد.
آزمایش این مش در موش‌ها یک عکس العمل کوتاه ایمنی ایجاد کرد و سپس مش و بافت مغز عملیات جست‌وجو را باهم انجام دادند. 
محققان با اضافه کردن الکترودهای شبیه سازی شده می‌توانند به بازخورد خوبی در زمینه غلبه بر «کاهش قابلیت‌های شناختی» بیابند که با افزایش سن اتفاق می‌افتد.
پروتکل این آزمایش در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و در آن توضیح داده شده که یک مش بسیار انعطاف پذیر به مناطق خاصی از مغز تزریق شده است.
الکترودهای ثبت رویداد این مش به وسیله نوارهای مغناطیسی به پدهایی در انتهای مش متصل شده اند. این پدها به کابل‌های مسطح انعطاف پذیری مجهز هستند و به سیستم خارجی ثبت رویداد متصل می‌شوند.
به گفته محققان پس از اتمام عملیات نیازی به خارج کردن این مش از مغز وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی