[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

مدیریت، نظارت و نوسازی برای حمل و نقل عمومی لازم است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

حیدر عالیشوندی فرماندار شیراز در جمع اعضای کارگروه ماده 18 شهرستان شیراز اظهار داشت: لازم است خدمت اعضا و مسئولانی که در این کارگروه عضویت دارند خسته نباشیدی گفته و اعلام دارم که برنامه ریزی در این خصوص یعنی ساماندهی امور سرویس مدارس را فراموش ننمایند. تمام تلاش ما باید در عرصه کیفیت بخشی به خدمات سرویس مدارس مدنظر ما باشد. اولویت اولیه در امور سرویس رضایت اولیا و رانندگان باشد. نظارت کامل و جامع و لازم بر امور سرویس دانش آموزی مهم است. رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان شیراز گفت: تمام تلاش هایمان باید در حفظ و مراقبت از جان دانش آموز باشد و به مسائل معنوی آنان در مسیر عبور و مرور توجه شود. به دنبال نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری هم باید مدنظر داشت. در سفری که به آلمان داشتم متوجه شدم دانش آموزان تا کلاس چهارم از سرویس خصوصی و از چهارم به بعد از سرویس‌های عمومی استفاده می‌کردند. پارکینگ‌های دوچرخه امنیت لازم و کدهای مخصوص داشتند. باید آسایش و آرامش را به خانواده‌ها در حوزه سرویس ارزانی داشت. ایجاد آرامش برای تمامی امور سرویس و حمل و نقل عمومی باید یک اصل باشد. دولت چتر امنیتی و حمایتی خود را در امور خانواده‌ها گسترده کرده و به دنبال نظارت و کنترل امور است. وی افزود: در امور سرویس مدارس فرصت‌ها را نباید از بخش خصوصی گرفت تا خود را دریابد. سازمان حمل و نقل شهرداری، شورا، سازمان دانش آموزی و آموزش و پرورش در صدر اجرای برنامه‌های منسجم در زمینه سرویس مدارس باشند و از قبل طوری برنامه ریزی شود که کمترین مشکلات را در حوزه سرویس در سال جاری تحصیلی متوجه شویم. عالیشوندی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات خاطرنشان کرد: ما در مجموعه مدیریتی شهرستان با رعایت حق الناس شاهد مشارکت حداکثری در انتخابات بودیم و از این جهت از پرسنل آموزش و پرورش که همراهی و همکاری لازم را داشته و دارند، تقدیر و تشکر می‌نمایم. پیش از صحبت‌های فرماندار، نصراله کیانی دبیر کارگروه ماده 18 (سرویس مدارس) شهرستان شیراز اظهار داشت: منکر خدمات شرکت‌های حمل و نقل نیستیم اما آنان معمولاً در تأمین خودرو با مشکلات مواجه اند و لذا باید در خصوص عملکرد شرکت‌ها ارزیابی درستی صورت گیرد و شرکت‌های ضعیف کنار گذاشته شود و شرکت‌های توانمند جایگزین آنان شوند. سازمان حمل و نقل همکاری خوبی را در حوزه سرویس با آموزش و پرورش داشته است. 
شرکت‌های حمل و نقل طرف قرارداد با سرویس مدارس به تعهدات خود عمل کنند
دبیر شورای آموزش و پرورش شهرستان شیراز گفت: قطعاً اولیا از برنامه‌های خوب و راهکارهای ارزشمند سرویس مدارس استقبال می‌نمایند. باید از خدمات مجازی در حوزه حمل و نقل استقبال کرد اما با نظارت و دخالت مراجع ذی‌صلاح صورت پذیرد تا شهروندان و به ویژه جوانان با مشکلات مختلف مواجه نگردند. وی افزود: در حال حاضر از سی شرکت استفاده می‌شود و بر اساس سیاست‌های مدیرکل محترم باید متعهد شوند که بتوانند در زمینه‌های گوناگون از جمله پرداخت به رانندگان، همراهی با مدیران اجرایی، تأمین خودرو، آموزش‌ها و موارد دیگر با امور سرویس مدارس همراه باشند. 
محسن کلاری رئیس سازمان دانش آموزی فارس و عضو کارگروه سرویس مدارس شهرستان شیراز هم اظهار داشت: امسال ثبت نام مدارس را برای اولین بار از تیر داشته ایم و فرم‌های نظرسنجی ثبت نام نیز توسط اولیا پر کرده و می‌نمایند. مردم به ما اعتماد دارند و ما با شعار امنیت سرویس، آرامش خانواده و نظارت یک پارچه امور سرویس را دنبال می‌کنیم. رئیس سازمان دانش آموزی فارس گفت: به دنبال مرتفع نمودن موارد ضعف در امور سرویس هستیم و درصدد ایجاد رضایت صد درصدی اولیا و دانش آموزان هستیم. فرم‌های ثبت نامی از 15خرداد تا 25خرداد توزیع شد و در 6محور ثبت نام الکترونیکی امور تربیتی، امور مالی، ناوبری، نظارت و بازرسی و نظرسنجی کار خود را شروع کرده ایم. سازمان دانش آموزی و انجمن اولیا و مربیان نواحی مأموریت و مسئولیت اصلی کار را بر عهده دارند. کلاری خاطرنشان کرد: از رانندگان سرویس، مدیران مدارس و مدیران اجرایی و شرکت‌های برتر در حوزه سرویس تقدیر و تشکر خواهیم نمود. وزیر و معاونان وزیر از نحوه اجرای سرویس مدارس رضایت کامل داشته و دو استان کشور از شیوه اجرای امور سرویس فارس پیروی کرده و استقبال نموده و بازدیدهای مسئولان سرویس دو سه استان را از سازمان دانش آموزی فارس داشته ایم. عضو کارگروه سرویس مدارس شهرستان شیراز یادآور شد: باید کلیه اختیارات اجرایی سرویس مدارس به پیمانکاران یعنی شرکت‌ها واگذار می‌شود و آموزش و پرورش نظارت می‌کند. مدلی از 118 طراحی شده و خط ارتباطی در اختیار نواحی قرار داده شده و در ساعات کاری اپراتور نظارت، انتقادات و پیشنهادات مردمی را ثبت می‌کند. نظارت یک پارچه با سیستم هوشمند الکترونیکی محقق خواهد شد. کلاری همچنین گفت: از اول تیر تا پایان مرداد ثبت نام انجام و از اول شهریور تا پایان شهریور تا پایان این ماه ثبت نام انتقالی‌ها را داریم و تا 15مهر 60درصد سرویس‌ها را انجام خواهیم داد. اولیا تعیین مسافت منزل تا مدرسه را به صورت GPS انجام خواهند داد. خدمات الکترونیکی ویژه به اولیا داده می‌شود. هر کدام از اولیا که خدمات بیشتر الکترونیکی درخواست نمایند، می‌توانند به نصب اپلیکیشن‌های موجود اقدام نمایند. در زمینه آموزش رانندگان و لباس فرم واحد آنان نیز طرح و برنامه‌هایی داریم. 
پنجاه درصد ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز فرسوده است
منصور مفتاحی معاون سازمان حمل و نقل درون شهری شیراز نیز اظهار داشت: به خودم در زمینه حمل و نقل نمره 15 می‌دهم. همدلی و همراهی اعضای کارگروه امور ما را تا حدود بسیاری به پیش برد. وضعیت سرویس مدارس شیراز به نوعی بود که وزارت کشور بنا گذاشته از شیوه کاری امور سرویس شیراز در سطح کشور تبعیت شود. وی گفت: 50درصد ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز مورد رضایت ما هم نیست اما با 540دستگاه خودرو تاکسی از هزار و۲۰۰دستگاه فرسوده اند. 400دستگاه از هزار دستگاه اتوبوس ما فرسوده اند و در این رابطه باید نوسازی شوند. در زمینه تسهیلات نوسازی سواری روانی را شاهدیم اما در حوزه اتوبوس‌ها این روند اتفاق نیفتاده است. مفتاحی افزود: از فرماندار شیراز تقاضامندم که در زمینه ایجاد تسهیلات برای نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری پیگیری‌های جدی تری داشته باشند. خدمات تاکسی اینترنتی ایجاد شده است. در سیستم اسنپ ممکن است مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد. هم از نظر اخلاقی و هم از نظر قانونی طبق مواد آیین نامه راهنمایی رانندگی باید جلو افرادی که به دنبال سودجویی در این زمینه اند گرفته شود. ایجاد برخی ساز و کارها در شورای تأمین و شورای شهر و شورای حمل و نقل باید به نحوی باشد که اعتراض رانندگان تاکسی و آژانس داران را به دنبال نداشته باشد. قانونی باید در کار باشد که هر کسی از راه رسید و هویتش معلوم نباشد اقدام به سرویس مدرسه یا جابه‌جایی مسافر درون شهری نماید. مفتاحی خاطرنشان کرد: شیراز دارای بزرگترین مرکز آموزش رانندگان در سطح کشور است. امیدوارم پلیس راهور همراهی و هماهنگی لازم را در امور حمل و نقل با سازمان ما داشته باشد و ما هم بتوانیم در صدور گواهی نامه‌های بین المللی سرویس مدارس و رانندگان سیستم حمل و نقل شهری داشته باشیم. ثابت رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش فارس هم در این جلسه در سخنانی کوتاه اظهار داشت: تعامل خوب مسئولان انجمن نواحی با حوزه اجرایی سرویس وجود دارد و جا دارد از مسئولان انجمن نواحی در زمینه نظارت‌ها و آموزش‌های امور سرویس تقدیر و تشکر 
نمایم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی