[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

معاون قضایی دادگستری فارس خبر داد رشد ۱۱درصدی پرونده‌های قاچاق کالا ، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی دادگستری استان فارس با بیان اینکه به منظور مقابله با قاچاق شعب ویژه در تمام دادسراها و محاکم انقلاب استان تشکیل شده است گفت: در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ پرونده‌های قاچاق کالا و ارز که در مراجع قضایی استان رسیدگی شده ۱۱ درصد رشد داشته است.
به گزارش شیراز نوین، به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، احمد رحمانیان یکی از راه‌های مؤثر تحقق اقتصاد مقاومتی را حمایت از تولید داخلی و ایجاد اشتغال، جلوگیری از ورود و مصرف کالاهای قاچاق عنوان کرد و  اظهار داشت: وجود گسترده کالای قاچاق در بازارهای داخلی تهدید جدی برای رشد و شکوفایی صنعت داخلی و ایجاد اشتغال پایدار است.
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش مراجع بین‌المللی در برابر هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق یک‌صد هزار فرصت شغلی از بین می‌رود، تصریح کرد: با توجه به حجم تقریبی 20 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور حدود دو میلیون شغل یا فرصت شغلی در کشور از بین می‌رود.
دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس قاچاق را دلیل کاهش تولیدات داخلی و فرصت سرمایه‌گذاری در راستای ایجاد شغل مولد و رشد تولید ناخالصی کشور خواند و گفت: کالای خارجی قاچاق ارزان‌تر، باکیفیت‌تر و بسته‌بندی بهتر عرضه می‌شوند و این سبب سودآوری و ایجاد درآمد نامشروع و سبب افزایش بزه پول‌شویی می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه قاچاقچیان  با توسل به پول‌شویی سعی در تطهیر فعالیت نامشروع خود دارند، بیان کرد: قاچاق کالا تأثیر ویرانگری بر سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش تولیدی داشته و سرمایه‌گذاری برای اشتغال مولد و در نتیجه رشد تولید ناخالص داخلی را از بین می‌برد.
معاون قضایی دادگستری استان فارس با بیان اینکه به منظور مقابله با قاچاق شعب ویژه در کلیه دادسراها و محاکم انقلاب استان تشکیل و به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز به‌صورت ویژه و فوق‌العاده رسیدگی می‌شود، تصریح کرد: در سال 95 نسبت به سال 94 پرونده‌های قاچاق کالا و ارز که در مراجع قضایی استان رسیدگی شده 11 درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به رشد 16درصدی مراجعه به دادسراها و محاکم قضایی در دوماهه اول سال 96 افزود: حدود 30 درصد از کالاهای قاچاق از مبادی رسمی کشور وارد و مهم‌ترین اقلام قاچاق پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی است.
این مقام مسئول با اشاره به اقدامات دادگستری در راستای پیشگیری از قاچاق کالاهای سلامت‌محور گفت: دادگستری، برنامه عملیاتی پیشگیری از این کالاها را مشتمل به 144وظیفه به 14دستگاه در کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان تصویب کرده است.
دبیر شورای پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان فارس تأکید کرد: در مورد قاچاق کالا و ارز، اجرای احکام پیشگیرانه مندرج در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ایجاد سامانه‌های نرم‌افزاری از سوی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های ذکر شده در قانون باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی