[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

ارزش آب و هوا در برابر نفت ، روزنامه شیراز نوین

دبیرکل راپمی با بیان این که امروز شاید یک بطری آب گران‌تر از یک بشکه نفت باشد، گفت: حل مسئله گرد و غبار نیازمند همکاری جهانی است.
دبیرکل کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان راپمی در کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار تهران با بیان این که من فرزند بیابانم، گفت: حل مسئله گرد و غبار نیازمند همکاری جهانی است.
عبدالرحمان العوضی تأکید کرد: بر اساس آیات قرآنی، خداوند همه چیز را از آب آفریده است. اکنون با تغییر اقلیم روبرو هستیم و این مسئله در بالاترین سطح ملموس است. مسئله آب یکی از مسائل مؤثر در زندگی سالم و توسعه است و حتی شاید مهم‌ترین مسئله باشد که امید است این کنفرانس بتواند نتایج خوبی در حفظ ذخایر آبی برای نسل‌های آینده داشته باشد.
وی افزود: اگر سازمان ملل پیشتیان این مسئله باشد و حرکتی جهانی انجام دهد آب به مثابه یک سرمایه بین‌المللی حفظ خواهد شد. 
اکنون بر سر نفت و قیمت آب شاهد درگیری هستیم در حالی که شاید یک بطری آب گران‌تر از یک بشکه نفت تمام شود. وقت آن گذشته که درباره مصرف آب صحبت کنیم. باید دید چگونه می‌توان آب را حفظ کرد. عبدالرحمان العوضی ادامه داد: بشر هزاران سال در خاورمیانه زندگی کرده، اما باید نعمت آب را که نعمتی مهم و حیاب‌بخش است شکرگزار باشیم. اكسيژن،‌ آب، غذا و خواب سه نياز اساسی و اوليه برای زنده ماندن انسان به شمار می‌روند. يك انسان چه مدت می‌تواند بدون رفع اين سه نياز زنده باقی بماند؟ پاسخ اين پرسش در مورد هر انسان و موقعيتی كه در آن واقع شده متفاوت است. اگرچه قانون سه بر طبيعت نيازهای اوليه بدن انسان حاكم است: سه دقيقه بدون اكسي‍ژن، سه روز بدون آب و سه هفته بدون غذا.
با اين‌همه، اعضای خارق‌العاده‌ای در ميان گونه بشر وجود دارند كه اين قانون‌ها را شكسته و تعريفی دوباره برای اين قانون‌ها و ديگر محدوديت‌های موجود برای بقای انسان نوشته‌اند.
قانون سه دقيقه بدون هوا در بيشتر مواقع دستور‌العمل خوبی است، زيرا بيشتر انسان‌ها در صورتی كه بيش از اين مدت نفس خود را حبس كنند، در معرض آسيب‌های شديد مغزی قرار می‌گيرند. اما تعدادی از انسان‌ها وجود دارند كه بيش از اين مدت نيز می‌توانند بدون اكسيژن زنده بمانند. درحال حاضر ركورد بيشترين زمان حبس نفس بدون حركت در زير آب 11دقيقه و 35ثانيه است كه توسط استفان ميسفاد در سال 2009 ثبت شد. تام سيتاس در سال 2012 با استفاده از تنفس اكسيژن خالص پيش از حبس نفسش توانست ركورد 22دقيقه و 22ثانيه را به نام خود ثبت كند.
انسان در زير آب بيشتر از خشكی می‌تواند نفسش را حبس كند، زيرا بدن انسان از عملكرد عجيبی به نام واكنش شيرجه پستانداران برخوردار است كه به وی اجازه می‌دهد به راحتی واكنش شديدی كه انسان را وادار به تنفس دوباره می‌كند را مهار كند، اين قابليت در زير آب مانع از غرق شدن می‌شود.
امروز بحران آب و محیط زیست چالش مهم پیش روی همه ما است، این چیزی است که مردم جهان خیلی به آن اهمیت می‌دهند و آب در طول تاریخ همیشه مسئله مهمی بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی