[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

حلقه دار بر گردن قاچاقچیان مواد مخدر، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به برخی از انتقادات نسبت به اعدام در ملاء عام گفت: اجرای حکم اعدام حق‌الناس است و توسط اولیای دم اجرا می‌شود. این در حالی است که در بیش از 90 درصد از اعدام‌ها متهمان به دلیل جرائم مواد مخدر قصاص می‌شوند. 
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، شامگاه چهارشنبه کاظم غریب آبادی در جمع خبرنگاران حضور یافته و اظهار داشت: امروز انتقادات بسیاری از سوی رسانه‌های غربی علیه ایران مبنی بر اجرای حکم اعدام در ملاعام وجود دارد. افراد می‌دانند اجرای حکم اعدام حق حکومت است ولی اجرای قصاص اولیای دم و تصمیم گیرنده اجرای آن هستند. در سال گذشته تنها 350 تا 400 مجرم توزیع کننده مواد مخدر اعلام شد.  این مقام مسئول با بیان این که در ایران سالانه بیش از 4 هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهد تصریح کرد: در ایران سالانه به اندازه کل جهان مواد مخدر کشف می‌شود و این امر ضروری است که دولت ایران در برابر توزیع کنندگان مواد مخدر مقابله و اجرای احکام قضایی را برای آنان اجرا کند. 
به عقیده غریب‌آبادی برخی افراد معتقدند که اجرای حکم اعدام در ملا عام تنها حکم بازدارنده ای است که باعث می‌شود آمار توزیع‌کنندگان مواد مخدر در کشور کاهش یابد. وی اضافه کرد: با توجه به تصمیم‌گیری‌های انجام شده تلاش داریم اعدام‌هایی که قرار است در ملاء عام صورت بگیرد با رعایت تمام موازین اسلامی و حقوقی انجام و حکم اجرا شود. معاون ستاد حقوق بشر ایران با اعلام این که هم اکنون تعداد 25 منشور حقوق بشر در کشور تعیین و در حال اجراست گفت: با اجرای این دسته از قوانین سعی داریم حقوق شهروندی را در تمامی مباحث دولتی و غیردولتی اجرا و از تضعیف شدن حقوق شهروندان دفاع کنیم. این مقام قضایی ضمن اشاره به این که در هفته گذشته بیش از 50 سفیر از زندان اوین بازدید داشته اند گفت: براساس ادعای این تعداد سفرا امروزه هیچ گونه اتهامی مبنی بر رعایت نشدن حقوق شهروندی در زندان وجود ندارد. غریب آبادی با بیان این که هم اکنون در ایران بیش از 3 میلیون نفر مهاجر و اتباع غیرمجاز سکنی دارند گفت: همواره به این موضوع معتقدیم که در بحث رعایت حق و حقوق مهاجرت هیچگونه انتقادی به دولت وارد نیست؛ زیرا اکثر این افراد از شغل و بیمه خدمات درمانی و تعطیل برخوردار هستند. غریب آبادی در پاسخ به سوال  یکی ازخبرنگاران مبنی بر وجود تحریم‌های حقوق بشر بر کشور گفت: تحریم‌های مربوط به حقوق بشر که در سال ۲۰۱۱ اعمال شده در حال اجراست و موضوع جدیدی وجود ندارد. 
وی افزود: در این تحریم‌ها نام ۸۳ نفر و یک شخص حقوقی از جمهوری اسلامی مطرح است که موضوع آنها نیز منع سفر به کشورهای دیگر و ضبط دارایی آنها در خارج از کشور است که تمامی این افراد تحریم شده دارایی در خارج از کشور ندارند که بخواهد مسدود شود. این مقام مسئول یادآور شد: اعمال تحریم‌های جدید به مباحث مختلفی بستگی دارد که اگر کشورهای اروپایی و آمریکا بخواهند در این بحث وارد شوند خود آنها نقض کننده حقوق بشر هستند و جامعه جهانی این مسائل را می‌داند و خوشبختانه هیچ گونه موضوعی در این بحث مطرح نشده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی