[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۵
  • دوره جدید

بررسی مشکلات معادن سنگ تزئینی تنگه کلون جویم، روزنامه شیراز نوین

خبرنگارشهرستان -آرزو جهان پیما
در این جلسه که با حضور بخشدار، روسای شوراهای اسلامی شهر و بخش جویم، مسئولین ادارات منابع طبیعی و صنعت و معدن لارستان و جمعی از بهره برداران معادن سنگ جویم در محل بخشداری جویم تشکیل شد، ابتدا داود شفیعی بخشدار جویم ضمن تشکر از حضور مدعوین به برخی از انتظارات و مطالبات مردم اشاره نمود و اظهار داشت: وجود معادن در هر منطقه، یک نعمت خدادادی است و می‌تواند برکاتی  به همراه داشته باشد و  به کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال کمک کند، انتظار مردم از معدن‌داران هم به حق است و هم به عرف. دغدغه شورای اسلامی ناشی از دغدغه مردم است و انتظار ما از معدن‌داران همکاری و همراهی در زمینه ایجاد اشتغال و کمک به امور فرهنگی و عمرانی شهر است. 
پس از آن  عبدالمجید محمدی ریاست شورای اسلامی شهر جویم پس از بیان مقدمه ای اظهار داشت: وظیفه شوراهای اسلامی شهر و روستا ایجاد پل ارتباطی میان مردم و مسئولین است، ما وظیفه داریم دغدغه‌های مردم شریف را به مسئولین منعکس نماییم و معذوریت‌ها و تنگناهای موجود دستگاه‌های اداری را نیز به مردم منتقل کنیم تا خدای ناکرده مردم نسبت به اصل نظام ناامید نشوند. وی در ادامه افزود: یک سوال همیشگی که در محافل حقیقی و مجازی شهر جویم مطرح است این است که طی 7 سال گذشته ، شبی حداقل 2 کامیون عظیم سنگ از معادن ملی و خدادادی جویم استخراج می‌شود و به زیرساخت‌های شهری نیز آسیب می‌رساند، سود این سنگ‌ها به جیب چه کسانی می‌رود و شهر جویم از این اقدام چه بهره‌ای می‌برد؟ در طول 6یا 7 سال گذشته چند جوان جویمی در این معادن به کار گرفته شده است؟چه تعداد مجوز در شمال شهرجویم جهت بهره برداری یا اکتشاف صادر شده است؟ آیا واقعاً این برداشت‌ها قانونی است؟
 محمدی در ادامه سخنان خود افزود: ما انتظار داریم که شبیه مناطق نفت خیز  که شرکت نفت عوارض آلودگی به شهرداری‌ها می‌پردازد یا حتی برای مردم آن شهر بیمارستان، بزرگراه، پارک یا میدان می‌سازد، معدن‌داران عزیز هم متعهدانه به وظایف خود عمل نموده و حق السهم شهر و مردم آن را بپردازند، گزارش‌های موثقی از تخریب منابع طبیعی و قطع اشجار و بوته‌ها و آسیب به چشم اندازهای کم نظیر شمال شهر جویم وجود دارد که لازم است اداره منابع طبیعی و صنعت و معدن و محیط زیست با جدیت از ادامه روند تخریب جلوگیری نمایند.
محمدی در پاسخ معدن داران که اظهار  داشتند تاکنون سودی عاید آنها نشده است گفت: پس 7 سال برداشت  مستمر و حمل شبانه حداقل 2 سرویس سنگ چه توجیهی جز سوددهی دارد؟ اگر چنین باشد که تا ده سال آینده هم این ادعا باقی است و ظاهراً معدن داران محترم کاری عبث انجام می‌دهند که منطقی نیست، مردم ما کمابیش از آوازه بالای کیفیت سنگ مرمریت معادن جویم در سنگ بری‌های سطح استان و حتی کشور آگاهند و خدارا شاکرند که این نعمت خدادادی در شهرستان وجود دارد پس ما خواستار بازنگری و شفاف سازی تعداد مجوزهای اکتشاف و بهره برداری موجود و زمینه سازی تبدیل جویم به قطب سنگ جنوب استان فارس و جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زمینه اشتغال جوانان و همچنین پرداخت حق و حقوق مردم شهر از سوی بهره برداران معادن هستیم.
در ادامه جلسه معدن‌داران نیز به بیان مشکلات خود پرداختند و استخراج سنگ را کاری پر مشقت دانستند.
 ابراهیم زاده ریاست صنعت و معدن لارستان به تشریح روند صدور مجوز اکتشاف و بهره برداری اشاره کرد و افزود: تنها یک بهره بردار دارای مجوز در معادن سنگ جویم وجود دارد و یک مجوز دیگر هم در شرف صدور است، وی به ناتوانی صنعت و معدن در زمینه برخورد مستقیم به بهره برداران غیر مجاز اشاره کرد و دلیل این ناتوانی را کمبود نیروی انسانی دانست و بر این اعتقاد بود که  منابع طبیعی به دلیل در اختیار داشتن نیروهای گشت و محیط بان می‌تواند در این زمینه کمک نماید. وی همچنین اظهار داشت: در لارستان فقط سنگ جویم تزئینی است و آن هم از نوع مرمریت می‌باشد و  پیشنهاد ما این است که یک شهرک سنگ در جویم احداث گردد و بایستی سرمایه‌گذاران را به این سمت هدایت کنیم.
پس از آن باقری مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی لارستان نیز بیان داشت: اداره ما به دلیل محافظت از منابع طبیعی در بسیاری از موارد پاسخ استعلام‌ها را نمی دهد و واگذاری‌ها به این سادگی نیست، پاسخ استعلام پروانه اکتشاف معادن بایستی از 14 مورد بازرسی ما بگذرد که منابع طبیعی از انجام وظایف خود کوتاهی نکرده و بیش از این در حیطه اختیارات و وظیفه ایشان نیست.
منصور  رضایی مسئول منابع طبیعی لارستان نیز هرچند از اظهارنظر در زمینه مباحث جلسه خودداری نمود ولی خواستار ارائه مجوزهای صادره از سوی اداره صنعت و معدن شد.
در پایان  بخشدار جویم خواستار مکاتبه مجدد صنعت و معدن لارستان به نیروی انتظامی جهت توقیف محموله‌های سنگ غیرمجاز شد.
لازم به ذکر است که این جلسه در پی انعکاس نارضایتی مردم جویم از بهره برداری غیرمجاز و تخریب منابع طبیعی و زیست محیطی شمال شهر از سوی شورای اسلامی شهر جویم به مسئولین استانی و شهرستانی تشکیل یافته بود که به دلیل عدم حضور همه صاحبان پروانه اکتشاف و قانع نشدن رئیس شورای اسلامی شهر مقرر شد جلسه دیگری هفته آینده در محل بخشداری تشکیل شود.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی