[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۵
  • دوره جدید

دور پایانی ساماندهی غیرمجازها حذف مؤسسات بزرگ غیرمجاز با ورود چند بانک، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: به دنبال وعده اخیر رئیس کل بانک مرکزی برای ساماندهی کلیه مؤسسات مالی طی دو تا سه ماه آینده، به زودی با مشارکت چند بانک فعالیت مؤسسات بزرگ در بازار غیرمتشکل پولی پایان خواهد یافت.
ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که بیش از دو دهه است که از شکل‌گیری و فعالیت قدرتمند آنها در بازار غیرمتشکل پولی می‌گذرد، از سال‌های اخیر با تصویب قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی و همچنین اختیاراتی که برنامه ششم توسعه به بانک مرکزی تفویض کرد، با شرایط متفاوتی پیش می‌رود.
این در حالی است که در دو تا سه سال اخیر تعدادی از مؤسسات بزرگ اعتباری از جمله ثامن‌الحجج، میزان، مجموعه هشت تعاونی از جمله فرشتگان که تحت فعالیت مؤسسه کاسپین قرار گرفت، ساماندهی شده و فعالیت مستقل و خارج از چارچوب آنها در بازار پول پایان یافت. با این حال این ساماندهی هم چندان بی‌حاشیه نبود و با توجه به پیشینه‌ای که در آنها وجود داشت، باعث ایجاد مسائلی شد؛ به طوری که حتی بعد از شکل‌گیری مؤسسه اعتباری کاسپین و قرار گرفتن هشت تعاونی غیرمجاز در مجموعه آن اکنون تعیین تکلیف این مؤسسه و سپرده گذاران تعاونی‌های آن از چالش‌های بانک مرکزی محسوب می‌شود.
از سویی دیگر همچنان برخی مؤسسات اعتباری بزرگ با تعداد قابل توجهی سپرده‌گذار در حال فعالیت بودند که در ماه‌های اخیر ساختار آنها فرو پاشیده و در حال حاضر ساماندهی آنها نیز به یکی از مشکلات حوزه بانکی تبدیل شده و این روزها تجمعات سپرده‌گذاران مؤسساتی مانند کاسپین، آرمان و حتی ثامن جو و فضای سختی را برای شبکه بانکی ایجاد کرده است.
اما به دنبال این جریان و با ورود دستگاه‌های قضائی و همچنین مجلس اخیراً سیف -رئیس کل بانک مرکزی- اعلام کرد که سعی می‌کنند حداکثر تا سه ماه آینده کلیه مشکلات مالی را برطرف کنند.
در حالی حل و فصل مشکلات و معضلات مؤسسات مالی به شکل جدی‌تری در حال پیگیری است که آخرین اخبار دریافتی از این حکایت دارد که ظاهراً در طرحی قرار بر این شده که چند مؤسسه بزرگ و فعال در بازار پول به زودی ساماندهی شده و مسئولیت و تعهدات آنها به چند بانک محول شود. بر این اساس با اقدامات انجام شده، چند بانک مجاز و مورد تأیید بانک مرکزی در آینده‌ای نزدیک مسئولیت امور مربوط به چند مؤسسه را بر عهده خواهند گرفت. واگذاری امور مؤسسات به بانک‌ها اتفاق جدیدی در شبکه بانکی نیست و در دو سال گذشته مؤسسه غیرمجاز میزان بعد از انحلال به طور کامل به بانک صادرات واگذار شد و این بانک مسئولیت تعهدات و سپرده‌گذاران آن را بر عهده گرفت. در عین حال که در سال گذشته نیز بعد از ماجرایی که برای مؤسسه ثامن‌الحجج پیش آمد، بانک مرکزی با انحلال این مؤسسه اجرای تعهدات آن را از کانال بانک پارسیان پیش برد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی