[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

هاورتس را بیشتر بشناسیم پنجاه درصد بالاک، پنجاه درصد اوزیل، صددرصد استعداد، روزنامه شیراز نوین

کای هاورتس هافبک جوان بایر لورکوزن فصل گذشته تنها نکته امیدوارکننده باشگاه محسوب می‌شد! در این یادداشت می‌خواهیم کمی بیشتر او را بشناسیم.
با 17سال سن، پسر متولد آخن تبدیل به جوان‌ترین بازیکن بایر لورکوزن در بوندس‌لیگا و البته جوان‌ترین گلزن این باشگاه شد. او در 24بازی بوندس لیگایی فصل گذشته حاضر و موفق شد در ومبلی لندن، در شب فتح ورزشگاه خانگی تاتنهام به دست شیرهای آلمانی، اولین حضور اروپایی خود را تجربه کند؛ حضوری که در بازی رفت از مرحله یک هشتم این رقابت‌ها برابر اتلتیکو مادرید هم تکرار شد.
نوجوان لورکوزنی که به تازگی تولد 18سالگی خود را جشن گرفت، قدم به قدم به پیشرفت خود ادامه داد و محرومیت عجیب چالهان اوغلو در میانه‌های فصل، تبدیل به توفیق اجباری و دروازه ورود او به ترکیب اصلی تیم روگر اشمیت شد. هافبک چپ پای آلمانی که در سال 2016 برنده مدال طلای فریتس والتر در رده زیر 17سال شد، درباره فصل امیدوارکننده خود می‌گوید: اتفاقات نسبتاً زیادی برای من رخ داد. شما با خود فکر می‌کنید و از خود می‌پرسید که آیا واقعاً این اتفاق‌ها برای من رخ می‌دهند؟! 
هافبک چپ پا که به واسطه سبک بازی اش توسط مطبوعات به مسعود اوزیل ثانی معروف شده، در 11سالگی و بعد از 2سال بازی در تیم‌های آخنی، تیم شهر زادگاهش، به لورکوزن، تیم کارخانه بایر پیوست. بعد از فتح عنوان بهترین بازیکن جوان که با مدال طلای مشهور به فریتس والتر جشن گرفته می‌شود، به تیم اصلی شیرها اضافه شد و خیلی زود به ترکیب اصلی راه یافت.
هافبک 186سانتی متری که در تفکرات اشمیت با بازی مستقیم نقشی قابل توجه در زدن ضربات سر اول داشت و از فیزیک قابل قبولی برخوردار است، علاوه بر پست شماره هشت یا ده، توانایی بازی در کناره‌ها را هم دارد. ملی پوش رده‌های زیر 17 و 16سال تیم ملی آلمان فصل گذشته چهار گل به نام خود ثبت کرد و نقشی پررنگ در نمایش‌های البته متزلزل شیرها ایفا کرد.
نکات کلیدی در سبک بازی کای که او را خیلی زود در سطح آلمان مشهور کرده، فقط به تکنیک قابل توجه او خلاصه نمی‌شود؛ هاورتس اعتماد به نفس بسیار بالایی دارد، چیزی فراتر از یک بازیکن 17ساله. قدرت او در نبردهای هوایی، بازی خوانی قوی و البته دید بسیار بالا به نسبت سن پایین، همه و همه از او یک مهره قابل اعتماد ساخته است. رودی فولر مدیر ورزشی شیرها که با تازگی قرارداد هاورتس جوان را تا سال 2022 تمدید کرد، می‌گوید: کای قابلیت‌های استثنایی دارد و به همین زودی به بلوغ فوتبالی رسیده که او را از بازیکنان هم سن خود متمایز می‌کند. لارس بندر کاپیتان لورکوزن هم درباره جوان‌ترین گلزن تاریخ باشگاهش که با 17سال و 126روز در هنگام گلزنی برابر وولفسبورگ، جای یولیان برانت را در لیست جوان‌ترین‌ها گرفته، اضافه می‌کند: من هرگز بازیکنی به این کاملی در سن 17سالگی ندیده ام! 
در زمینه مالکیت و تماس با توپ، هاورتس آمار جالب 66بار را ثبت کرده که با مسعود اوزیل از این حیث مقایسه می‌شود و در زمینه نبردهای هوایی و فیزیک قابل قبول، آمار جالب 59درصد نبرد موفق را ثبت کرده که به سبک بازیکن سابق لورکوزن، یعنی میشائیل بالاک شباهت بسیار زیادی دارد. تشابه دیگر بازی او با بالاک در سبک باکس تو باکس مشابه، دید و نحوه پاسکاری او است. اشتفان کیسلینگ، مهاجم کهنه کار لورکوزن می‌گوید:
او بسیار باهوش است. بازی را می‌خواند و پاس‌های درستی می‌دهد. او از نظر تکنیکی استعداد بالایی دارد، از نظر فیزیکی همیشه در حال پیشرفت است، البته باید استرس امتحانات امسال او را هم در نظر بگیریم! 
هاورتس که بازی برگشت در لیگ قهرمانان اروپا را به دلیل امتحانات مدرسه از دست داد، از نظر اشمیت یک بازیکن نترس است. اشمیت در ابتدای حضور هاورتس در ترکیب لورکوزن گفت:
او در همین 17سالگی هم یک بازیکن مناسب برای ماست. ما به او زمانی برای بازی کردن دادیم تا ببینیم چه تأثیری روی او می‌گذارد. خیلی زود مشخص شد که بازی برابر یک استادیوم با تمام جمعیت آن، او را نمی‌ترساند! او یک فوتبالیست عالی با تکنیکی خوب، سرعت بالا، قدرت بالا در مصاف‌های تن به تن و حتی موفق در بازی‌های هوایی است. داشتن این سبک بازیکنان برای من شدیداً لذت بخش است. 
هاورتس که اکنون از نظر وبسایت Transfermarkt، قیمتی معادل 8میلیون یورو دارد، تجربه خود در فصل اول حضور ثابت در لورکوزن را این چنین بیان می‌کند:
تجربه‌ای خارق العاده داشته ام. بی نقص بازی کردن آسان نیست اما من در اینجا حمایت‌های فوق العاده‌ای دریافت کرده ام. طی تمرین‌ها می‌بینم که هنوز چه پتانسیلی را باید در خود کشف کنم. فکر می‌کنم از نظر سبک بازی شبیه به الگوی ورزشی ام، مسعود اوزیل باشم و به همین خاطر است که تلاش می‌کنم تا جایی که می‌توانم از بازی او درس بگیرم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی